Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DEZAVANTAJLı ÇOCUKLARDA EĞITIM HAKKı YENI ORHANLı ORTAOKULU – ÖZGÜR KAYA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DEZAVANTAJLı ÇOCUKLARDA EĞITIM HAKKı YENI ORHANLı ORTAOKULU – ÖZGÜR KAYA."— Sunum transkripti:

1 DEZAVANTAJLı ÇOCUKLARDA EĞITIM HAKKı YENI ORHANLı ORTAOKULU – ÖZGÜR KAYA

2 DEZAVANTAJLı ÇOCUK KIMDIR?

3 DEZAVANTAJLı ÇOCUKLARı 4 GRUPTA ELE ALABILIRIZ: ÇALıŞAN ÇOCUKLAR SOKAK ÇOCUKLARı SUÇA ITILEN ÇOCUKLAR İSTISMARA MARUZ KALAN ÇOCUKLAR

4 ÇALıŞAN ÇOCUKLAR TÜRKIYE NÜFUSUNUN YAKLAŞıK 19 MILYONUNU OLUŞTURAN 6-19 YAŞ GRUBU ÇOCUK VE GENÇLERIN %19’U ÇALıŞMAKTADıR.

5 ŞIDDETE MARUZ KALAN ÇOCUKLAR BÜTÜN YAŞ GRUPLARıNDA ÇOCUKLARıN YAKLAŞıK %60’ıNA FIZIKSEL CEZA UYGULANMAKTADıR.

6 ŞIDDETE MARUZ KALAN ÇOCUKLAR ŞIDDET UYGULANAN HANELERIN %74,5’INDE ÇOCUKLAR ŞIDDETE ŞAHIT OLMAKTADıR. ŞIDDETI GÖZLEMLEYEN ÇOCUKLARıN GÖSTERDIKLERI TEPKILER IÇINDE EN SıK RASTLANANı %54’LÜK BIR ORANLA “KORKU” OLMUŞTUR. ÖRNEKLEMIN %8,4’Ü ÇOCUKLARıN YAŞıNıN HENÜZ BIR ŞEY ANLAMAYACAK KADAR KÜÇÜK OLDUĞUNU BELIRTMIŞTIR. ÇOCUKLARıN %16,4’Ü TEPKILERINI “BABAYı SEVMEMEK” ŞEKLINDE GÖSTERMEKTEDIR. ŞIDDETE TANıKLıK EDEN ÇOCUKLARıN %6,9’U HIÇ SES ÇıKARMAMAKTADıR.

7 SOKAK ÇOCUKLARı SOKAK ÇOCUKLARıNıN %77’SI 12-15 YAŞ GRUBUNDA, %19’U ISE 6-11 YAŞ GRUBUNDADıR. SOKAK ÇOCUKLARıNıN %82,4’Ü ILKOKULU BITIRMIŞKEN %15,38’I OKURYAZAR DÜZEYDEDIR.

8 ÇOCUKLARıN EĞITIM HAKKı

9 ÇOCUK HAKLARı SÖZLEŞMESININ 28. MADDESI ÇOCUKLARıN EĞITIM HAKKıNı TANıMAKTA, TARAF DEVLETLERI ÇOCUKLARA ÜCRETSIZ ZORUNLU TEMEL EĞITIMI SAĞLAMAK, ORTAÖĞRETIMI GENEL VE MESLEKI OLMAK ÜZERE ÇEŞITLI BIÇIMLERDE ÖRGÜTLEMEK VE BÜTÜN ARAÇLARı KULLANARAK YÜKSEKÖĞRETIMIN YETENEKLERI DOĞRULTUSUNDA TÜM ÇOCUKLARA AÇıK DURUMA GETIRILMESI, EĞITIM VE MESLEK SEÇIMINE ILIŞKIN BILGI VE REHBERLIĞIN TÜM ÇOCUKLAR TARAFıNDAN ELDE EDILEBILMESI, DISIPLINLE ILGILI HER KONUDA ÇOCUĞUN INSAN OLARAK SAHIP OLDUĞU SAYGıNLıĞıN KORUNMASı GÖREVLERINI DE VERMEKTEDIR.

10 ÇOCUKLARıN EĞITIM HAKKı SÖZLEŞMENIN 29. MADDESI DEVLETLERDEN ÇOCUĞUN KIŞILIĞINI, ZIHINSEL VE BEDENSEL YETENEKLERINI MÜMKÜN OLDUĞUNCA GELIŞTIRMESINI, INSAN HAKLARıNA VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLERE SAYGı DUYARAK ANLAYıŞ, BARıŞ, HOŞGÖRÜ, CINSIYET EŞITLIĞI, TÜM INSANLAR ARASıNDA DOSTLUK RUHUYLA YETIŞTIRILMESINI VE ÖZGÜR BIR TOPLUMDA ETKIN BIR YAŞANTıYA SORUMLULUK ÜSTLENECEK BIÇIMDE HAZıRLANMASıNı ISTEMEKTEDIR.

11 YAPıLMASı GEREKENLER MILLI EĞITIM BAKANLıĞı BAKANLıK SADECE EĞITIM-ÖĞRETIMDEN SORUMLU DEĞIL, ÇOCUKLARı IHMAL VE ISTISMARDAN KORUMAKLA DA YÜKÜMLÜDÜR. MÜFREDATTA VE EĞITIM MATERYALLERINDE DEĞIŞIKLIKLER YAPıLMASı, CINSEL VE BENZERI AYRıMCıLıK IÇEREN IÇERIKLER DEĞIŞTIRILMESI, BARıŞ EĞITIMI, ETIK GIBI KONULAR YAŞLARA UYGUN OLARAK MÜFREDATA ALıNMALıDıR. SISTEME DAIR GELIŞTIRILECEK VE UYGULANACAK REFORMLAR ÖĞRETMENLERI DESTEKLEYECEK ŞEKILDE DÜŞÜNÜLMELIDIR.

12 YAPıLMASı GEREKENLER OKUL YÖNETIMLERI ÇOCUKLARı IHMAL VE ISTISMARDAN KORUMAYı ILKE EDINMIŞ BIR IDARI YAPı GELIŞMELIDIR. BU KONUDA GEREKLI EĞITIMLERE TÜM ÇALıŞANLARıN KATıLıMı SAĞLANMALıDıR. BIR RISK DURUMU ORTAYA ÇıKTıĞıNDA BUNU FARK EDEN ÖĞRETMEN, PDR UZMANı VEYA PERSONELIN IVEDI OLARAK ÖNERILEN YAPıYA BAŞVURMASı KOLAYLAŞTıRıLMALı, BÜROKRATIK ENGELLER VEYA OKULUN ITIBARıNA YÖNELIK KAYGıLAR ORTADAN KALDıRıLMALıDıR. OKULUN HER TÜRLÜ UYGULAMASıNDA VAR OLAN AYRıMCıLıK ORTADAN KALDıRıLMALıDıR. ÖĞRENCILERDEN KATKı PAYı ALıNMAMALıDıR. OKULUN KENDI IÇINDE VAR OLABILECEK IHMAL VE ISTISMAR DURUMLARıNı FARK ETMEYE VE BUNLARı BERTARAF ETMEYE YÖNELIK OLARAK ETKILI BIR TUTUM SERGILENMELIDIR. BÖYLE DURUMDA ORTAYA ÇıKTıĞıNDA SAĞLıKLı ÇÖZÜMLERLE YAKLAŞıLMALıDıR.

13 YAPıLMASı GEREKENLER ÖĞRETMENLER ÖĞRETMENLERE, ÖĞRENCI VE AILELERINDEN ALDıKLARı BILGILERLE RISK DURUMLARıNı ARAŞTıRAN TARZDA YAKLAŞMALARıNı SAĞLAYıCı BIR DONANıM VERILMELIDIR. ÇOCUKLARı IHMAL VE ISTISMARDAN KORUMAYA YÖNELIK EĞITIMLERLE DESTEKLENMELIDIR. ÖĞRETMEN ILE PDR UZMANı IŞBIRLIĞI DAHA DA GÜÇLENDIRILMELI VE ETKINLIĞI ARTıRıLMALıDıR. RISK DURUMLARı ORTAYA ÇıKTıĞıNDA ÖĞRETMENLERIN NE YAPABILECEKLERI, AILE VE ÖĞRENCIYI KIMLERLE YÖNLENDIREBILECEKLERI ÖNCEDEN AÇıK VE NET OLARAK BILINMELIDIR.

14 YAPıLMASı GEREKENLER PDR SAYıLARı ARTıRıLMALıDıR. ÇOCUKLARı IHMAL VE ISTISMARDAN KORUMAK ÜZERE DAHA ETKIN BIR DURUMDA ÇALıŞABILMELERI IÇIN ÖZELLIKLE BU KONUDA IDARE VE ÖĞRETMENLERLE IŞBIRLIĞI ARTıRıLARAK ÇALıŞMALARı DESTEKLENMELIDIR. ÇOCUKLARı IHMAL VE ISTISMARDAN KORUMAK IÇIN GEREKLI YETKINLIK SAĞLAYAN EĞITIMLERLE DESTEKLENMELIDIR. AILELERI YÖNLENDIREBILECEKLERI KURUMLARLA IŞBIRLIKLERI ARTıRıLMALıDıR (TOPLUM MERKEZLERI GIBI)

15 YAPıLMASı GEREKENLER OKUL – RAM İŞBIRLIĞI ÇOCUKLARıN RAM’A GÖNDERILMESI OKUL MÜDÜRÜ TARAFıNDAN DEĞIL AILE – ÇOCUK – REHBER ÖĞRETMEN IŞBIRLIĞI ILE GERÇEKLEŞMELIDIR. RAM’A YÖNLENDIRILEN ÇOCUĞUN OKULUN SORUNU GIBI GÖSTERILMESINE NEDEN OLACAK BIR SISTEM OLUŞTURULMAMALıDıR. PDR UZMANLARı OKUL MÜDÜRLERINE DEĞIL RAM’LARA IDARI OLARAK BAĞLı ÇALıŞMALıDıR.

16 YAPıLMASı GEREKENLER OKUL AILE BIRLIKLERI OKULLARDA ÖZELLIKLE IHMAL VE ISTISMARA YÖNELIK DURUMLARı TAKIP EDEN, BU AÇıDAN DENETLEYICI BIR ROL ALABILIRLER. OKUL IÇINDE YAŞANAN IHMAL VE ISTISMARLARı IZLEYEBILECEK EK BIR YAPı GÖREVI GÖREBILIRLER. E-KAYıT SISTEMI ÖZELLIKLE OKULA DEVAMSıZLıK YAPMAYA BAŞLAYAN ÇOCUKLARıN TAKIBINDE DAHA ETKIN OLARAK KULLANıLMALıDıR.

17


"DEZAVANTAJLı ÇOCUKLARDA EĞITIM HAKKı YENI ORHANLı ORTAOKULU – ÖZGÜR KAYA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları