Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NURCAN İNCE 2. ÜNİTE İBADET KONUSUNDA BİLGİLENELİM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NURCAN İNCE 2. ÜNİTE İBADET KONUSUNDA BİLGİLENELİM."— Sunum transkripti:

1

2 NURCAN İNCE 2. ÜNİTE İBADET KONUSUNDA BİLGİLENELİM

3 NURCAN İNCE 1. İbadet nedir ne niçin yapılır? 1. İbadet nedir ne niçin yapılır?

4 NURCAN İNCE İbadet etmek; Yüce yaratıcımız Allah’ın bir buyruğudur. İbadet eden insan bu buyruğu yerine getirdiği için mutlu ve huzurlu olur. Namaz kılmak, oruç tutmak,hacca gitmek, Kur’an okumak ibadete örnektir. İbadet etmek; Yüce yaratıcımız Allah’ın bir buyruğudur. İbadet eden insan bu buyruğu yerine getirdiği için mutlu ve huzurlu olur. Namaz kılmak, oruç tutmak,hacca gitmek, Kur’an okumak ibadete örnektir.

5 NURCAN İNCE Hadisler de ve Kur’an-ı Kerim’de ibadet olarak kabul edilen davranışlara da örnek verebiliriz: ‘’ Ana babaya, akrabaya iyi davranmak, ilim öğrenmek, ağaç dikmek,selam vermek. Ağaç dikmekte bir ibadettir.

6 NURCAN İNCE Peki neden ibadet ederiz?

7 NURCAN İNCE Yüce Allah Kur’an da ‘’ Ben…insanları ancak kulluk etsinler diye yarattım’’ buyurmaktadır. (Zariyat suresi 56. ayet) Bu ayet insanın yaratılış amacını açıklamaktadır. Biz onun bu buyruğunu yerine getirmek, verdiği nimetlere karşılık olarak O’na teşekkür etmek için ibadet ederiz.

8 NURCAN İNCE 2. İbadetlerle İlgili Kavramlar: Farz, Vacip, Sünnet

9 NURCAN İNCE Farz: Yüce Allah’ın yapılmasını kesin olarak emrettiği davranışlardır. Namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, zekat vermek, anne ve babaya iyi davranmak farz bir ibadettir. Anne ve babaya iyi davranmak farz bir ibadettir.

10 NURCAN İNCE Vacip: yüce Allah’ın farz ibadetlerin dışında yapılmasını istediği iş ve davranışlardır. Örneğin; vitir ve bayram namazları, kurban kesmek vacip olan ibadetlerdir. Kurban kesmek vacip ibadettendir.

11 NURCAN İNCE Sünnet: Peygamberimizin yaptığı ve bizlere önerdiği davranışlardır. Örneğin; diş fırçalamak… Diş fırçalamak sünnettir.

12 NURCAN İNCE 3. Başlıca İbadetler

13 NURCAN İNCE NAMAZ ORUÇZEKATHAC BAŞLICA İBADETLERİMİZ

14 NURCAN İNCE Namaz; İslam’ın şartlarından biridir. Günde beş vakit namaz kılınır Bunların dışında; Cuma namazı,bayram namazları ve teravih namazlarının da kılınması gerekir

15 NURCAN İNCE Oruç; Allah’a ibadet etmek amacıyla yeme, içme gibi davranışlardan belli bir süre kaçınmadır. Ramazan ayın da oruç tutmak sağlıklı her Müslüman’a farzdır.

16 NURCAN İNCE Zekat; zengin Müslümanların mal veya paralarının kırkta birini, her yıl Allah rızası için yoksullara dağıtmasıdır. ‘’...zekatı hakkıyla verin …’’ (bakara suresi 43. ayet)

17 NURCAN İNCE Müslüman olmakAkıllı ve ergenlik çağına girmiş olmakÖzgür olmakZengin olmak ZEKAT VERMENİN ŞARTLARI

18 NURCAN İNCE Hac ibadeti; ihrama girerek Arafat’ta vakfe yapmak ve Kabe‘i ziyaret ederek usulüne uygun bir şekilde tavaf etmektir. Hac özgür ve zengin insanlara farzdır. …yoluna gücü yetenlerin o evi haccetmesi, Allah’ın, insanlar üzerinde bir hakkı vardır… (Ali İmran 97. ayet)

19 NURCAN İNCE 4.Camiyi Tanıyalım

20 NURCAN İNCE Camiler; Müslüman halkın ibadet mekanlarıdır. Bu mekanların küçüğüne de mescid denir.

21 NURCAN İNCE Camiler de imam ve müezzin adı verilen din görevlileri vardır. İmam, cemaate namaz kıldıran kimsedir. Müezzin ise, namaz vakitlerini bildirmek için ezan okuyan din görevlisidir. İmam

22 NURCAN İNCE Minare, namaz vakti girdiğin de müezzinin çıkıp ezan okuduğu yerdir. Allahu ekber La ilahe İllallah…

23 NURCAN İNCE Şadırvan, camilerin avlusun da bulunan abdest alınan çeşmelerdir.

24 NURCAN İNCE Mihrap, caminin Kabe yönünü gösteren duvar da bulunur ve imam namaz kıldırırken burada bulunur. Minber, mihrabın sağ tarafın da bulunan, imamın hutbe okuduğu yerdir. Vaaz kürsüsü; din görevlisinin cemaate öğüt vermek için çıktığı, yüksek yerdir.

25 NURCAN İNCE 5. Dua

26 NURCAN İNCE Dua, insanın Yüce Allah’ a yönelmesi, ona yalvarması, arzularını yüce yaratıcıya iletmesidir. Dua bizim Allah’la iletişimimizi sağlayan önemli bir ibadettir. Dua, ibadetlerin özüdür.

27 NURCAN İNCE NİÇİN VE NASIL DUA EDİLİR?

28 NURCAN İNCE Yüce Allah Kur’an da ‘’… Bana dua edin, karşılık vereyim…’’ (Mü’min suresi 60. ayet) buyurmaktadır. Dua etmekte asıl amaç, Allah’ın bu buyruğuna uyarak ona ibadet etmemizdir. Sorunlarımızı, için de bulunduğumuz durumu ona iletmemiz, verdiği nimetler için de rabbimize şükretmektir. Dua da asıl olan, kulluk bilinciyle rabbimize el açıp yalvarmakla ona olan saygı ve sevgimizi ifade etmemizdir.

29 NURCAN İNCE Allah’ım Elif arkadaşım iyileşsin. Onunla oyunlar oynayabilelim yine. Peygamberimiz, başkaları için de dua etmemizi öğütlemiştir.

30 NURCAN İNCE KUR’AN-I KERİMDEN DUA ÖRNEKLERİ ‘’… Rabbim!... Yüreğime genişlik ver. İşimi kolaylaştır.’’ (Taha/ 25,26) ‘’… Rabb’im! Benim ilmimi artır…’’ (Taha /114) ‘’Rabb’imiz! Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. Bize doğru yolu göster.’’ (Fatiha / 5,6 )

31 NURCAN İNCE HZ. PEYGAMBERDEN DUA ÖRNEKLERİ ‘’ Allah’ım! Senden başka tanrı yoktur… günahlarımı bağışlamanı dilerim. Allah’ım! Benim bilgimi artır.’’ ‘’Allah’ım sana inandım, sana güvendim… yaptığım hataları bağışla!..’’ ‘’Allah’ım! Senden, daima doğruluk üzere olmamı sağlamanı istiyorum…’’

32 NURCAN İNCE KÜLTÜRÜMÜZDEN DUA ÖRNEKLERİ Günlük yaşantımız da, sünnet olan çocuk için evlenen gençler için nikah kıyıldıktan sonra, hacca gidecekler için dua etmek adet olmuştur. Alevilik- Bektaşilik geleneğinde de Yüce Allah’a dua etmeye önem verilmektedir. Daha birçok örnekleri vardır.

33 NURCAN İNCE 6. Güzel iş ve Güzel Davranış: Salih Amel

34 NURCAN İNCE Dinimiz tarafından yapılması öğütlenen, kişiye ve topluma faydalı olan her türlü iyi iş ve davranışa ‘’salih amel’’ denir. Oruç tutmak, sadaka vermek, temizliğe özen göstermek, selamlaşmak, misafire ikramda bulunmak dinimize göre salih amel sayılır. Dinimiz tarafından yapılması öğütlenen, kişiye ve topluma faydalı olan her türlü iyi iş ve davranışa ‘’salih amel’’ denir. Oruç tutmak, sadaka vermek, temizliğe özen göstermek, selamlaşmak, misafire ikramda bulunmak dinimize göre salih amel sayılır. Yaşlılara yardım etmek salih bir ameldir.

35 NURCAN İNCE Dinimize göre okumak, araştırmak, ilim öğrenmek de salih ameldir. Öyleyse bizler, okumaya, araştırmaya, bilgimizi artırmaya önem vermeli, derslerimize düzenli bir şekilde çalışmalıyız. Bunları yapmakla salih amel işlemiş oluruz. Derslerimize çalışmakta salih bir ameldir.

36 NURCAN İNCE 7. İbadetler Davranışlarımızı Güzelleştirir

37 NURCAN İNCE Dinimizde güzel ahlaka büyük önem verilir. Dinimizde ibadet eden insanın da güzel ahlaklı olması istenir. Peygamberimiz, ‘’Din güzel ahlaktır.’’ buyurmuştur. Kur’an’ da ‘’… muhakkak ki namaz, … kötülükten alıkoyar…’’ buyrulmuştur.

38 NURCAN İNCE Oruç ibadeti, insanın iradesine hakim olmasını sağlar. Hac ibadeti, Müslümanların birlik ve beraberlik bilincini geliştirir. Zekat vermek, insanı cömert olmaya alıştırır. Namaz, insanın temizliğe özen göstermesine etkili olur.

39 NURCAN İNCE Namaz bizi temizliğe alıştırır.

40 NURCAN İNCE RABBENA DUALARI VE ANLAMLARI Allahümme Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneh. Ve kına azabennar. Anlamı: ‘’ Ey Rabb’imiz olan Allah! Bize dünyada iyilik ver, ahirette de iyilik ver. Bizi cehennemin azabından koru!.’’ Rabbenağfirli ve livalideyye ve lii mü’minine yevme yekumül hisab. Birahmetike ya erhamerrahimin. Anlamı: ‘’ Ey Rabb’imiz! Hesapların görüleceği günde beni, annemi, babamı ve bütün müminleri rahmetinle bağışla; ey merhametlilerin merhametlisi olan Allah’ım!’’

41 NURCAN İNCE

42 1.İbadet nedir? B. Hz. Peygamberimizin davranışlarıdır. D.Hz. Peygamberimizin yasaklarıdır. A. Yüce Allah’ın buyruğudur. C. Yüce Allah’ın yasaklarıdır.

43 NURCAN İNCE

44

45 2. Aşağıdakilerden hangisi farz ibadetlerimizden değildir? A. Namaz kılmak.B. Oruç tutmak. C. Hacca gitmek. D. Sadaka vermek.

46 NURCAN İNCE

47

48 3. Aşağıdakilerden hangisi sünnet bir davranış değildir? A. Dişleri fırçalamak. C. Her işe besmeleyle başlamak. D. Sözün de durmamak. B. Aksırana ‘Elhamdülillah’ demek.

49 NURCAN İNCE

50

51 4. İbadet kimlere farzdır? D. Meleklere. C. Peygamberlere. B. Müslüman insanlara. A. İnsanlara.

52 NURCAN İNCE

53

54 5. ‘’ Yüce Allah’ın yapılması kesin olarak emrettiği iş ve davranışlardır.’’ Aşağıdakilerden hangisi bu tanıma uygundur? A. Farz C. VacipD. Mübah B. Sünnet

55 NURCAN İNCE

56

57 6. Aşağıdakilerden hangisi temel ibadetlerdendir? A. Namaz kılmak. C. Annemize yardım etmek. D. İlim öğrenmek. B. Kur’an okumak.

58 NURCAN İNCE

59

60 7. Aşağıdakilerden hangisi beş vakit namazlardan değildir? A. Sabah namazı. C. Teheccüd namazı. D. İkindi namazı. B. Öğle namazı.

61 NURCAN İNCE

62

63 8. Aşağıdakilerden hangisi minberdir? A. C.C. D. B.B.

64 NURCAN İNCE

65

66 9. Aşağıdakilerden hangisi zekat vermenin şartlarından değildir? A. Müslüman olmak. C. Fakir olmak. D. Ergenlik çağına girmiş olmak. B. Özgür olmak.

67 NURCAN İNCE

68

69 10. Zengin Müslümanların mal veya paraların kırkta birini, her yıl Allah rızası için yoksullara dağıtmaları hangi ibadettir? A. Hac C. Zekat D. Oruç B. Namaz

70 NURCAN İNCE

71

72 1. SORU 2. SORU 3. SORU

73 NURCAN İNCE 1. Dinimiz tarafından yapılması öğütlenen, kişiye ve topluma faydalı olan her türlü iyi iş ve davranışa ……. denir. Boşluğa aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir? A. Farz C. İbadetD. Sünnet B. Salih amel

74 NURCAN İNCE

75

76 2. Aşağıdakilerden hangisi vacip bir ibadettir? A. Oruç tutmak C. Vitir namazı B. Öğle namazı D. Hacca gitmek

77 NURCAN İNCE

78

79 3. Aşağıdakilerden hangisi salih amel değildir? A. Selamlaşmak C. Derslerimize çalışmakD. Yalan söylemek B. Temizliğe özen göstermek

80 NURCAN İNCE

81

82

83

84


"NURCAN İNCE 2. ÜNİTE İBADET KONUSUNDA BİLGİLENELİM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları