Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (sav)’İN HAYATI BİLGİ YARIŞMASI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (sav)’İN HAYATI BİLGİ YARIŞMASI."— Sunum transkripti:

1 PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (sav)’İN HAYATI BİLGİ YARIŞMASI

2 1.Hz. Muhammed’in babası ve dedesinin isimleri nedir? 1.Hz. Muhammed’in babası ve dedesinin isimleri nedir?

3 2. İlk vahyin geldiği mübarek gece olduğu kutladığımız kandil hangisidir? 2. İlk vahyin geldiği mübarek gece olduğu kutladığımız kandil hangisidir?

4 3. Peygamberimiz, kendisini öldürmek için bekleyen müşriklerin önünden geçip giderken hangi sureden ayetler okumuştur? 3. Peygamberimiz, kendisini öldürmek için bekleyen müşriklerin önünden geçip giderken hangi sureden ayetler okumuştur?

5 4. Peygamberimizin eşi Hz. Hatice ve kendisini hep koruyup kollayan amcası Ebu Talip’in vefat ettiği yıla ne ad verilir? 4. Peygamberimizin eşi Hz. Hatice ve kendisini hep koruyup kollayan amcası Ebu Talip’in vefat ettiği yıla ne ad verilir?

6 5. Hz. Muhammed’e gelen ilk vahiy hangi kelimeyle başlar ve hangi sureye aittir? 5. Hz. Muhammed’e gelen ilk vahiy hangi kelimeyle başlar ve hangi sureye aittir?

7 6. Peygamberimizin, Uhud savaşında şehit edilen amcası hangisidir? 6. Peygamberimizin, Uhud savaşında şehit edilen amcası hangisidir?

8 7. Peygamberimizi müslüman olarak görüp sohbetine katılan arkadaşlarına ne ad verilir? 7. Peygamberimizi müslüman olarak görüp sohbetine katılan arkadaşlarına ne ad verilir?

9 8. Hz. Peygamberin yaptığı ve bizden de yapmamızı istediği davranışlara ne ad verilir? 8. Hz. Peygamberin yaptığı ve bizden de yapmamızı istediği davranışlara ne ad verilir?

10 9. Allah’ın emir ve yasaklarının insanlara iletilmesine, islamın anlatılmasına ne denir? 9. Allah’ın emir ve yasaklarının insanlara iletilmesine, islamın anlatılmasına ne denir?

11 10. Miraçta hangi ibadetimiz farz kılınmıştır? 10. Miraçta hangi ibadetimiz farz kılınmıştır?

12 11. Peygamberimizin torunlarının isimleri nelerdir? 11. Peygamberimizin torunlarının isimleri nelerdir?

13 12. Peygamberimiz Veda Hutbesi’ni hangi şehirde ve nerede yapmıştır? 12. Peygamberimiz Veda Hutbesi’ni hangi şehirde ve nerede yapmıştır?

14 13. Peygamber Efendimizin doğduğu mübarek gece olarak hangi kandil kutlanır? 13. Peygamber Efendimizin doğduğu mübarek gece olarak hangi kandil kutlanır?

15 14. Mekke’den hicret edenlere yardım eden Medineli müslümanlara ne ad verilir? 14. Mekke’den hicret edenlere yardım eden Medineli müslümanlara ne ad verilir?

16 15. Peygamberimizin erkek çocuklarının isimleri nelerdir? 15. Peygamberimizin erkek çocuklarının isimleri nelerdir?

17 16. Çocuklardan ilk Müslüman olan, aynı zamanda da peygamberimizin damadı olan sahabi kimdir? 16. Çocuklardan ilk Müslüman olan, aynı zamanda da peygamberimizin damadı olan sahabi kimdir?

18 17. Peygamberimize ilk vahyin geldiği ve hicret ederken 3 gün saklandığı mağaraların isimlerini sırasıyla yazın. 17. Peygamberimize ilk vahyin geldiği ve hicret ederken 3 gün saklandığı mağaraların isimlerini sırasıyla yazın.

19 18. Peygamberimizin, Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürülmesi ve göğe yükseltilmesi mucizesine ne ad verilir? 18. Peygamberimizin, Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürülmesi ve göğe yükseltilmesi mucizesine ne ad verilir?

20 19. Peygamberimizden sonraki ilk Müslüman kimdir? 19. Peygamberimizden sonraki ilk Müslüman kimdir?

21 20. Peygamber Efendimizin mezarı hangi ülkenin hangi şehirindedir ve adı nedir? 20. Peygamber Efendimizin mezarı hangi ülkenin hangi şehirindedir ve adı nedir?

22 21. Mekke’den Medine’ye hicret eden müslümanlara ne ad verilir? 21. Mekke’den Medine’ye hicret eden müslümanlara ne ad verilir?

23 22. Hz. Peygamberin söylediği sözlere ne ad verilir? 22. Hz. Peygamberin söylediği sözlere ne ad verilir?

24 23. Peygamberimizin öz annesi, süt annesi ve süt kardeşlerinin isimlerini yazın.(sırasıyla) 23. Peygamberimizin öz annesi, süt annesi ve süt kardeşlerinin isimlerini yazın.(sırasıyla)

25 24. Peygamberimize dürüst ve güvenilir olduğu için hangi lakap takılmıştır? 24. Peygamberimize dürüst ve güvenilir olduğu için hangi lakap takılmıştır?

26 25. İlk vahiy ve hicret hangi yıllarda gerçekleşmiştir? 25. İlk vahiy ve hicret hangi yıllarda gerçekleşmiştir?

27 26. Müşriklerin zulmünden kaçmak için ilk olarak Nereye ve hangi kralın yanına hicret edilmiştir? 26. Müşriklerin zulmünden kaçmak için ilk olarak Nereye ve hangi kralın yanına hicret edilmiştir?

28 27. Peygamberimizin taşlandığı ve buna rağmen taşlayanların helâk edilmesi teklifini geri çevirip merhamet peygamberi olduğunu gösterdiği kasabanın adı nedir? 27. Peygamberimizin taşlandığı ve buna rağmen taşlayanların helâk edilmesi teklifini geri çevirip merhamet peygamberi olduğunu gösterdiği kasabanın adı nedir?

29 28. Hz.Hatice, peygamberimizi izlemesi ve kendisine rapor etmesi için kimi görevlendirmiştir? 28. Hz.Hatice, peygamberimizi izlemesi ve kendisine rapor etmesi için kimi görevlendirmiştir?

30 29. Medine’ye hicretin kararlaştırıldığı ve 1 yıl arayla yapılan iki toplantının adı nedir? 29. Medine’ye hicretin kararlaştırıldığı ve 1 yıl arayla yapılan iki toplantının adı nedir?

31 30. Peygamberimiz hicret etmeden önce yatağına kimi yatırıyor ve kiminle hicret yolculuğuna çıkıyor? 30. Peygamberimiz hicret etmeden önce yatağına kimi yatırıyor ve kiminle hicret yolculuğuna çıkıyor?

32 31. Düşmanlarımızın kuvvetli bir rüzgarla savrulduğu savaş hangisidir? 31. Düşmanlarımızın kuvvetli bir rüzgarla savrulduğu savaş hangisidir?

33 32. İslamın ilk yıllarında yapılan üç büyük savaş sırasıyla hangileridir? 32. İslamın ilk yıllarında yapılan üç büyük savaş sırasıyla hangileridir?

34 33. Hangi savaşta peygamberimizin dişleri kırılmış, hatta öldüğü zannedilmiştir? 33. Hangi savaşta peygamberimizin dişleri kırılmış, hatta öldüğü zannedilmiştir?

35 34. Peygamberimizin mübarek cenazesini kim yıkamıştır? 34. Peygamberimizin mübarek cenazesini kim yıkamıştır?

36 35. Peygamberimizin cenaze namazı nasıl kılınmıştır? 35. Peygamberimizin cenaze namazı nasıl kılınmıştır?

37 36. Peygamberimizin kızlarının adları nelerdir? 36. Peygamberimizin kızlarının adları nelerdir?

38 37. Peygamberimizin vefatından sonra yeni peygamber gelip gelmemesiyle ilgili olarak ne söyleyebiliriz? 37. Peygamberimizin vefatından sonra yeni peygamber gelip gelmemesiyle ilgili olarak ne söyleyebiliriz?

39 38. Peygamberimiz ramazan aylarında niçin Hira Mağarası’na çıkardı? 38. Peygamberimiz ramazan aylarında niçin Hira Mağarası’na çıkardı?

40 39. Kimin müslüman olmasının ardından, müslümanlar güçleniyor ve islam açıktan açığa anlatılmaya başlanıyor? 39. Kimin müslüman olmasının ardından, müslümanlar güçleniyor ve islam açıktan açığa anlatılmaya başlanıyor?

41 40. Peygamberimize, dedesinin yanında kaldığı sürece dadılık yapan kadın kimdir? 40. Peygamberimize, dedesinin yanında kaldığı sürece dadılık yapan kadın kimdir?

42 41. Peygamberimizin hicri olarak doğduğu tarihi gün ay ve yıl olarak yazınız. 41. Peygamberimizin hicri olarak doğduğu tarihi gün ay ve yıl olarak yazınız.

43 42. Peygamberimiz, annesini kaybettikten sonra kimin yanında kalıyor ve o kişi de vefat edince kimin yanına gidiyor? 42. Peygamberimiz, annesini kaybettikten sonra kimin yanında kalıyor ve o kişi de vefat edince kimin yanına gidiyor?

44 43. 43. İlk vahyin gelmesi ne gibi sonuçlar doğurmuştur? 3 tane yazınız. 43. 43. İlk vahyin gelmesi ne gibi sonuçlar doğurmuştur? 3 tane yazınız.

45 44. 44.Puta tapıp şirke giren kişilere ne ad verilir? 44. 44.Puta tapıp şirke giren kişilere ne ad verilir?

46 45. 45. Mekke’den Medine’ye yapılan büyük göç, hangi takvimin başlangıcı kabul edilmiştir? 45. 45. Mekke’den Medine’ye yapılan büyük göç, hangi takvimin başlangıcı kabul edilmiştir?

47 46. 46. Müslümanların el konulan malları nedeniyle çıkan savaş hangisidir? 46. 46. Müslümanların el konulan malları nedeniyle çıkan savaş hangisidir?

48 47. Peygamberimiz Medine’ye varınca geçici olarak kimin evine yerleşiyor? 47. Peygamberimiz Medine’ye varınca geçici olarak kimin evine yerleşiyor?

49 48. Müşriklerin 8 yıl sonra bozdukları ve sonrasında Mekke’nin fethine sebep olan anlaşma hangisidir? 48. Müşriklerin 8 yıl sonra bozdukları ve sonrasında Mekke’nin fethine sebep olan anlaşma hangisidir?

50 49. Sıkı bir şekilde ibadet etmek için belli bir süreliğine bir yere kapanmaya ne ad verilir? 49. Sıkı bir şekilde ibadet etmek için belli bir süreliğine bir yere kapanmaya ne ad verilir?

51 50. Hz. Muhammed kaç yaşında evlenmiş, peygamber olmuş ve vefat etmiştir? 50. Hz. Muhammed kaç yaşında evlenmiş, peygamber olmuş ve vefat etmiştir?

52 51-60 arasındaki soruların cevabı “Peygamberimizin Hayatı” başlıklı metinde geçmemektedir. 51-60 arasındaki soruların cevabı “Peygamberimizin Hayatı” başlıklı metinde geçmemektedir.

53 51. İlk vahiy gelince peygamberimiz ve Hz.Hatice bu olayı kime danışıyorlar? 51. İlk vahiy gelince peygamberimiz ve Hz.Hatice bu olayı kime danışıyorlar?

54 52. Peygamberimizin baş düşmanlarından ikisini yazın. 52. Peygamberimizin baş düşmanlarından ikisini yazın.

55 53. Medine’deki Mescid-i Nebi’nin yanında yapılan eğitim öğretim kurumunun adı nedir? 53. Medine’deki Mescid-i Nebi’nin yanında yapılan eğitim öğretim kurumunun adı nedir?

56 54. Peygamberimize iman etmeyen, ancak onu her zaman koruyan amcası kimdir? 54. Peygamberimize iman etmeyen, ancak onu her zaman koruyan amcası kimdir?

57 55. Ezanı ilk okuyan büyük müezzin kimdir? 55. Ezanı ilk okuyan büyük müezzin kimdir?

58 56. Hendek kazma fikri hangi sahabiden gelmiştir? 56. Hendek kazma fikri hangi sahabiden gelmiştir?

59 57. Peygamberimizin amcasını uyarıp Şam’a gitmekten vazgeçirten rahip kimdir? 57. Peygamberimizin amcasını uyarıp Şam’a gitmekten vazgeçirten rahip kimdir?

60 58. Yahudiler tarafından İslamı bozmak amacıyla inşa edildiği için Tebük seferi sırasında, peygamberimizin yıktırdığı mescidin adı nedir? 58. Yahudiler tarafından İslamı bozmak amacıyla inşa edildiği için Tebük seferi sırasında, peygamberimizin yıktırdığı mescidin adı nedir?

61 59. Peygamberimiz süt annesinin yanındayken hangi mucizeyle karşılaşıyor? 59. Peygamberimiz süt annesinin yanındayken hangi mucizeyle karşılaşıyor?

62 60. Peygamberimizin soyu hangi çocuğundan devam etmiştir? 60. Peygamberimizin soyu hangi çocuğundan devam etmiştir?


"PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (sav)’İN HAYATI BİLGİ YARIŞMASI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları