Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MODÜL 2 MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ TANITIMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MODÜL 2 MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ TANITIMI"— Sunum transkripti:

1 MODÜL 2 MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ TANITIMI
BURSA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BURSA TEMEL EĞİTİM SONRASI KARİYER DANIŞMANLIĞI PROJESİ MODÜL 2 ORTAÖĞRETİM KURUMLARI TANITIMI MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ TANITIMI “Geleceğiniz, geleceğimizdir…”

2 PROJE TANITIMI Bursa temel eğitim sonrası kariyer danışmanlığı projesi; Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Geleceğiniz, geleceğimizdir…” fikrinden hareketle temel eğitimden ortaöğretime uzanan bu süreçlere ilişkin tanıtım, bilgilendirme, ilişkilendirme iş ve işlemlerine genişlik kazandırmak, birliktelik sağlamak, bilgi dağınıklığını ortadan kaldırmak, kılavuzluk ve kaynaklık etmek amacıyla geliştirilmiştir. Bu bağlamda Bursa Temel Eğitim Sonrası Kariyer Danışmanlığı Projesinin hedef kitlesi ortaokullardır. Proje yapı olarak dört temel modülden oluşmaktadır: Merkezi ortak sınav temel bilgiler modülü Ortaöğretim kurumları tanıtım modülü Destek süreçleri modülü Tercih süreçleri modülü Modüller içerik ve zamanlama olarak birbirini izleyen, tamamlayan ve kapsayan bir yapı içermektedir. Bu bağlamda her modül için içeriğine ve amacına ilişkin kaynaklar (Kitapçık, sunu, yazılım v.b.) geliştirilmiştir.

3 ŞUAN PROJENİN NERESİNDESİNİZ ?
Modül 1 Merkezi Ortak Sınav Temel Bilgiler Modülü Modül 2 Ortaöğretim Kurumları Tanıtım Modülü Modül 3 Destek Süreçleri Modülü Modül 4 Tercih Süreçleri Modülü TEOG Genel Esasları TEOG Değerlendirmesine İlişkin Esaslar Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrencilere İlişkin Esaslar Tercih Süreçleri Genel Tanıtım Temel Eğitim Sonrası Ortaöğretim Eğitim Seçenekleri Fen Liseleri Tanıtımı Sosyal Bilimler Liseleri Tanıtımı Anadolu İmam Hatip Liseleri Tanıtımı Anadolu Liseleri Tanıtımı Kitabı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tanıtımı Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Tanıtımı Özel Eğitim Okul ve Kurumları Tanıtımı Mesleki Eğitim Merkezleri Tanıtımı Açık Öğretim Kurumları Tanıtımı Temel ve özel liseler Tanıtımı Mesleki ve Teknik Eğitim Alanları Öğrenme Nedir Ve Nasıl Gerçekleşir? Bellek Sistemi ve Geliştirme Yolları Dikkat ve Konsantrasyon Verimli Ders Çalışmayı Etkileyen Faktörler Verimli Ders Çalışmayı Kolaylaştıran Yöntemler Amaç Belirleme ve Motivasyon Zaman Yönetimi ve Planlı Çalışma Sınav Stratejileri ve Test Çözme Teknikleri Sınav Kaygısı ve Başetme Yolları Nefes ve Gevşeme Egzersizleri Meslek Seçimi Ve Önemi

4 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına yazılmıştır…
Bursa Temel Eğitim Sonrası Kariyer Danışmanlığı Projesi aşağıda belirtilen komisyon tarafından Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına yazılmıştır… VELİ SARIKAYA ARZU AYYILDIZ Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Müdür Yardımcısı MEHMET KÖYLÜ KEMAL AKAR ZAFER AĞAOĞLU HÜSEYİN İCAL Y. FIRAT ERKEK İLHAN SARIGÜL ERHAN AĞBABA Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şubesi Proje Koordinatörü Bursa İl Milli Eğitim Fatih Projesi İl Eğitmeni Nilüfer Zekai Gümüşdiş Ortaokulu Müdürü Osmangazi Şehit Deniz Piyade Er Tahsin Şen Ortaokulu Müdürü Yıldırım Şehit Piyade Er Rahim Keskin Ortaokulu Müdürü Nilüfer Abdurrahman Vardar Ortaokulu Müdürü Osmangazi Hamitler Adnan Türkay Ortaokulu Rehber Öğretmeni ve Psikolojik Danışmanı ENİSE CANTAŞ GÖKAY MUTLU İBRAHİM İBRAM GÜLŞAH ER SEVAL ULVİYE AKYOL SERAP ÖZÜDOĞRU Yıldırım Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber Öğretmeni ve Psikolojik Danışmanı Nilüfer Zekai Gümüşdiş Ortaokulu Rehber Öğretmeni ve Psikolojik Danışmanı Nilüfer Abdurrahman Vardar Ortaokulu Rehber Öğretmeni ve Psikolojik Danışmanı Nilüfer Karamehmet Ortaokulu Rehber Öğretmeni ve Psikolojik Danışmanı Nilüfer Dilek Özer Ortaokulu Rehber Öğretmeni ve Psikolojik Danışmanı Nilüfer Süleyman Cura Ortaokulu Rehber Öğretmeni ve Psikolojik Danışmanı

5 Projenin tüm çıktılarına Web adresimizden ulaşabilirsiniz…
Web adresimizden ulaşabilirsiniz…

6 BU SUNUDA NE BULACAKSINIZ?
Bu bölümde aşağıdaki başlıklara ilişkin bilgiler bulacaksınız… Mesleki Açık Öğretim Lisesinin Tanıtımı Mesleki Açık Öğretim Lisesinin Amacı Mesleki Açık Öğretim Lisesinin İlkeleri Mesleki Açık Öğretim Lisesi Kayıt Kabul İşlemleri Mesleki Açık Öğretim Lisesi İşleyişi

7 Mesleki Açık Öğretim Lisesinin Tanıtımı
BÖLÜM Mesleki Açık Öğretim Lisesinin Tanıtımı

8 A. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNİN TANITIMI
Meslekî Açık Öğretim Lisesi, program olarak 1995 yılında uzaktan öğretim teknolojilerine yüz yüze eğitimi de katarak Açık Öğretim Lisesi bünyesinde tarihine kadar hizmet vermiştir. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler, yüz yüze eğitimi ve staj çalışmaları ile bugüne kadarki uygulamalardan alınan geri bildirimler sonucunda, Açık Öğretim Lisesinde mevcut olan mesleki orta öğretim programlarının daha etkin bir şekilde uygulanabilmesine imkan verilebilmesi için Meslekî Açık Öğretim Lisesi'nin kuruluşu zorunlu hale getirmiştir.

9 A. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNİN TANITIMI
Bu amaçla tarihli ve sayılı, Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelikte Meslekî Açık Öğretim Lisesi'nin kurulmasına ilişkin hükümler yer almıştır. tarih ve 1461 sayılı Bakanlık makamının onayı ile Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne bünyesinde "MESLEKÎ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ" kurulmuştur. Meslekî Açık Öğretim Lisesi program içeriği bakımından örgün eğitimdeki meslek liselerinin program içerikleriyle aynı olmasına karşın, yapısı ve işleyişi bakımından diğer örgün eğitim kurumlarından farklı, kendine özgü bir modeldir. Halen yönetmelik gereği ders geçme ve kredi sistemine göre mezun vermekte olan Meslekî Açık Öğretim Lisesinde uzaktan öğretimin temel süreçlerinden yararlanılmaktadır.

10 A. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNİN TANITIMI
2006 yılında tüm okulların 4 yıla çıkarılmasıyla birlikte Meslekî Açık Öğretim Lisesi de 4 yıla çıkarılmış ve Yönetmeliği de bu çerçevede yeniden düzenlenerek sistem değiştirilmiştir. Bu tarihten itibaren gelişen teknolojiye paralel olarak Meslekî Açık Öğretim Lisesi kayıt ve kayıt yenileme işlemleri artık internet üzerinden yapılmaktadır. Meslekî Açık Öğretim Lisesinde bir öğretim yılı iki dönemden oluşur. Öğrenciler çalışma takviminde belirtilen zamanlarda her dönem (yılda 2 kez) internet üzerinden kayıt yenilemek zorundadır. İki dönem üst üste kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silik duruma düşer. Silik durumdaki öğrencilerin daha önceki kredileri saklı tutulur ve tekrar kayıt yaptırarak kaldıkları yerden devam edebilirler.

11 A. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNİN TANITIMI
Meslekî Açık Öğretim Lisesinde okutulan ortak ve seçmeli dersler Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca örgün öğretime paralel olarak belirlenmiştir. Eğitim Tv ve Radyo ile yapılmakta basılı materyallerle desteklenmektedir. Meslek dersleri eğitimi ise yüz yüze yapılmaktadır. Basılı materyaller öğrencilerin adreslerine posta yolu ile gönderildiği gibi e-kitap olarak internet üzerinden de yayınlanmaktadır. Meslekî Açık Öğretim Lisesine yılları arasında kayıt yaptıran öğrenciler en erken 3 yıl (6 dönem) sonunda mezun olabilirler. Meslekî Açık Öğretim Lisesine 2006 yılından sonra Ortaokul/İlköğretim Okulu mezunu olarak kayıt yaptıran öğrenciler en erken 4 yıl (8 dönem) sonunda mezun olabilirler.

12 Mesleki Açık Öğretim Lisesinin Amacı
2. BÖLÜM Mesleki Açık Öğretim Lisesinin Amacı

13 B. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNİN AMACI
Lise'nin amacı, gelişmiş kitle iletişim araçları ve yeni teknolojileri kullanarak; a) İlköğrenimini tamamlayan, ancak orta öğretime devam edemeyenler ile orta öğretimden ayrılan, mezun olan ve yüksek öğretimden ayrılan veya mezun olanlara farklı alanlarda öğrenim görme fırsatı vererek eğitim-öğretim imkânı sağlamak. b) Orta öğretim düzeyinde fırsat ve imkân eşitliğine, toplumun kültür düzeyinin yükseltilmesine ve güçlendirilmesine katkı sağlamak. c) Öğrencileri hayata ve yüksek öğretime hazırlamaktır.

14 Mesleki Açık Öğretim Lisesinin İlkeleri
3. BÖLÜM Mesleki Açık Öğretim Lisesinin İlkeleri

15 C. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNİN İLKELERİ
Lise' nin ilkeleri şunlardır: a) 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu'nun 26 ncı ve 27 nci Maddeleri uyarınca, ilköğretimini tamamlamış her öğrenciye ilgi, istek ve yeteneklerine uygun orta öğretim imkânlarından yararlanma hakkı verilir. b) Programların uygulanmasında özellikle gelişmiş kitle iletişim araçlarından ve yüz yüze eğitim imkânlarından etkin bir biçimde yararlanılır. c) Program ve materyaller; bilişim teknolojileri, doküman ve bunlarla ilgili diğer araçlarla desteklenir.

16 C. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNİN İLKELERİ
d) Eğitim-öğretim çalışmalarında dönem bütünlüğü esastır. e) Ölçme ve değerlendirme ders geçme ve kredi esaslarına göre yapılır. f) Öğrencilere, programlarda belirtilen bilgi ve becerilerin kazandırılması hedeflenir. g) Her öğrencinin bir dönemde sınava girebileceği en fazla ders/kredi sayısı, dönemlere göre haftalık ders dağıtım çizelgelerinde belirtilir.

17 C. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNİN İLKELERİ
h) Uzaktan öğretimle verilen derslerin sınavları merkezî sistemle yapılır. ı) Öğrenci kayıtlarında yaş sınırı aranmaz, öğrenim süresi sınırsızdır. i) Lise'de örgün İmam Hatip Lisesi programları ile Meslekî Orta Öğretim programları uygulanır.

18 Mesleki Açık Öğretim Lisesi Kayıt Kabul İşlemleri
4. BÖLÜM Mesleki Açık Öğretim Lisesi Kayıt Kabul İşlemleri

19 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
Kayıt-kabul şartları Lise'ye; sağlık durumu öğrenim görmek istediği meslek eğitimine uygun olanlardan; a) İlköğretim Okulu/ortaokul mezunu olanlar, b) Bakanlığa ve diğer bakanlıklara bağlı orta öğretim düzeyindeki okullardan ayrılanlar ile mezun olanlar, c) Bir yüksek öğretim kurumundan ayrılanlar veya mezun olanlar, d) Denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin yukarıdaki şartlardan birisini taşıması durumunda, yurt dışında öğrenim görmüş olanlar, kayıt yaptırabilirler.

20 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
Yabancı uyrukluların kayıt-kabulleri Yabancı uyrukluların kayıtlarında ilgili mevzuat hükümleri uygulanır. Kayıt için başvuru zamanı Lise'de öğrenim görmek isteyenlerin kayıtları, Lise Müdürlüğünce belirlenen tarihler arasında yapılır.

21 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
Kayıt için gerekli belgeler Kayıt için gerekli belgeler şunlardır; a) T.C. kimlik numarası beyanı, b) Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5 x 6 cm. ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf, c) Öğrenim durumunu gösteren diploma, tasdikname, denklik belgesi ve benzeri belgelerin aslı; ayrıca orta öğretim mezunlarından diplomasının onaylı fotokopisi; okullarından alacakları onaylı not döküm çizelgesi veya transkript belgesi,

22 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
d) Kayıt ücretinin yatırıldığına dair belgenin aslı, e) Askerlik çağına girmiş olanlardan askerlik durum belgesi, f) Alan derslerini telâfi eğitimi yoluyla almak isteyen kalfa ve ustalar için telâfi eğitimine katılacaklarına ilişkin okul veya kurumlardan alacakları resmî yazı, g) İkili Meslekî Öğretim Programı mezunlarından (TAMEM) kalfalık belgelerinin onaylı örneği ile başarı durum belgesinin aslı istenir. Kayıt döneminde bu belgeleri teslim etmeyen öğrencilerin kayıtları kabul edilmez.

23 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
Yeni kayıt ve kayıt yenileme ücreti Lise'ye yeni kayıt yaptıran ya da kayıt yenileyen öğrencilerden dönem başlarında, ilgili mevzuat hükümlerine göre Bakanlıkça belirlenen miktarda ücret alınır. Kaydı kabul edilen öğrenciler Kaydı kabul edilen öğrenciler, öğrenim belgelerinin niteliğine göre aşağıdaki esaslara uyarlar: a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunları; Lise programındaki ortak dersler ile tercih ettiği alan/daldaki (uzaktan ve yüz yüze) derslerinin tamamından sınava girmek, staj çalışmasını yapmak ve mezuniyet kredisini tamamlayabilecek kadar alan, ortak ve seçmeli derslerden kredi almak zorundadırlar.

24 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
b) Alan/dal veya program değiştiren öğrenciler, okumadıkları ortak ve alan dersleri ile okudukları hâlde haftalık ders saati sayısı farkı birden fazla olan ortak ve alan derslerinden sorumlu tutulurlar. c) Alan/dalında öğrenimlerini tamamlamak isteyen öğrenciler, önceki sınıflarda başarısız oldukları ortak ve alan dersleri ile bu sınıflara sonradan konulan derslerden ve takip eden dönemlerdeki ortak ve alan derslerinden sorumlu tutulurlar. d) Döneminden önce ders seçimi yapılamaz. Ancak bir önceki dönem derslerinden başarısız olanlar, bir alttaki başarısız oldukları dönem dersleri ile döneminin derslerini birlikte alabilirler.

25 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
e) Orta öğretim okulu/kurumu mezunu olup alan/dal veya program değiştirmek için başvuranlarda dönem şartı aranmaz. Bu öğrenciler, birbirini takip eden dersleri birlikte alabilirler. f) Dönemlere göre haftalık ders saati sayısı dersin kredisidir. Dersi başaran öğrenciler o dersin kredisini alır. g) Öğrenciler, birinci ve ikinci dönemlerde 35 kredilik ders, üçüncü ve daha sonraki dönemlerde ise 40 kredilik ders alabilirler/seçebilirler.

26 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
h) Lise'ye kayıt yaptıran öğrenciler, alınması gereken ortak ve alan derslerinden sınava girmek, haftalık ders dağıtım çizelgelerinde gösterilen kadar alan, ortak ve seçmeli ders kredisi tamamlamak zorundadır. Ancak üç kez sınavına girilen ve başarısız olunan ortak dersin kredisi alınmaz. Mezuniyet kredisini seçmeli ders alınarak tamamlar. Öğrenci başarısız olduğu ortak dersi tekrar alabilir. ı) Askerliğini yapmakta olanlar, istemeleri hâlinde kayıt yaptırarak askerlik görevini bitirinceye kadar, uzaktan öğretimle alınan ortak, alan ve seçmeli dersleri alabilirler.

27 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
Kayıt başvuruları Kayıt başvuruları, elektronik ortamda veya açık öğretim bürolarına yapılır. Kayıt belgeleri bürolar ve öğrenciler tarafından Lise'ye gönderilir. Kayıtların tutulması ve kesin kayıt Lise'ye ön kayıt yaptıran öğrencilerin kayıt evrakı açık öğretim bürolarınca teslim alınır. Bu belgelere göre, alan/dal tercihleri dikkate alınarak listeler oluşturulur.

28 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
Ön kayıt yaptıran öğrencilere ait kayıt evrak ve listeleri, il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerince belirlenen okullara gönderilir. Yüz yüze eğitim verecek okullarda oluşturulan komisyonlar, ön kayıtları alınan öğrencilere ait öğrenim belgeleri doğrultusunda denklik/intibak işlemlerini yapar. Denklik/intibak işlemleri yapılan öğrencilere ait kayıt evrakı ve her öğrenci için düzenlenen Meslekî Açık Öğretim Lisesi Geçiş ve Muafiyet Belgesi ile öğrenci listeleri açık öğretim bürolarına teslim edilir. Açık öğretim bürolarınca ön kayıtları yapılan öğrencilere ait Geçiş ve Muafiyet Belgeleri ile listeler, değerlendirme ve yerleştirme komisyonuna teslim edilir.

29 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
Değerlendirme ve yerleştirme komisyonunca ön kayıt başvurusunda bulunan öğrencilere ait söz konusu belgeler dikkate alınarak, Lise alan/dalına göre öğrenci tercihleri tasnif edilir ve kontenjanlara göre yerleştirme yapılır ve kesin kayıtları yapılacakların listeleri oluşturulur. Geçiş ve Muafiyet Belgeleri açık öğretim bürolarına teslim edilir. Açık öğretim bürolarınca kayıtları yapılan öğrencilere ait listeler ilân edilir. Kayıt tarihleri arasında, bu listelerde yer alan öğrencilerin kesin kayıt başvuruları açık öğretim bürolarınca alınır.

30 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
Değerlendirme ve yerleştirme komisyonunca ön kayıt başvurusunda bulunan öğrencilere ait söz konusu belgeler dikkate alınarak, Lise alan/dalına göre öğrenci tercihleri tasnif edilir ve kontenjanlara göre yerleştirme yapılır ve kesin kayıtları yapılacakların listeleri oluşturulur. Geçiş ve Muafiyet Belgeleri açık öğretim bürolarına teslim edilir. Açık öğretim bürolarınca kayıtları yapılan öğrencilere ait listeler ilân edilir. Kayıt tarihleri arasında, bu listelerde yer alan öğrencilerin kesin kayıt başvuruları açık öğretim bürolarınca alınır.

31 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
Kayıtları alınan öğrenciler, kayıt defterine işlenir. Her öğrenci için iki adet kayıt zarfı doldurulur. Açık öğretim bürolarınca kayıt evrakının asıllarının olduğu kayıt zarfları, Lise Müdürlüğüne gönderilir. Ancak, kayıtları alınan öğrencilerin öğrenim belgesi ile Geçiş ve Muafiyet Belgelerinin birer örneği diğer kayıt zarfında, Millî Eğitim Bakanlığı Arşiv Hizmetleri Yönergesi gereğince açık öğretim bürolarında saklanır. Lise'ye kayıtları yapılan öğrencilerin yüz yüze eğitime katılacakların listesi ile Geçiş ve Muafiyet Belgesinin bir örneği, açık öğretim bürolarınca yüz yüze eğitim yapılacak okullara gönderilir. (EK- 1)

32 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
Kesin kayıt Aday kayıtları yapılan öğrencilerin kayda esas evrakı, kayıt merkezlerince Liseye gönderilir. Yapılan inceleme sonucunda eksik evrakı bulunmayan öğrencilerin kesin kayıtları yapılır. Örgün öğretim kurumlarına nakil ve geçiş Meslekî Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin örgün orta öğretim kurumlarına nakil ve geçişleri, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslarına göre yapılır. Meslekî Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen öğrenciler, isteğine dair dilekçe (dilekçe kanuna göre) ile, bulundukları yerdeki Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarına başvurabilirler.

33 D. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
Askerlik ertelemesi Yüz yüze eğitim gören öğrencilerden isteyenlerin askerlik ertelemelerinin yapılabilmesi için, yüz yüze eğitim gördükleri okullardan alacakları resmî yazıyla açık öğretim bürolarına başvurmaları gerekir. Açık öğretim büroları, askerlik teciline ilişkin belgeleri doldurarak ilgili askerlik şubesine gönderir.

34 Mesleki Açık Öğretim Lisesi İşleyişi
5. BÖLÜM Mesleki Açık Öğretim Lisesi İşleyişi

35 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Öğretim sistemi Lisede, ders geçme ve kredi sistemi uygulanır. Programlar, ortak, alan ve seçmeli derslerden; öğretim yılı ise birbirinden bağımsız dönemlerden oluşur. Öğrenciler sınavında başarılı oldukları dersin kredisini kazanırlar. Öğrencilerin, Liseye kayıt olmadan önce öğrenim gördükleri ortaöğretim kurumlarında, öğretim yılının iki dönemden oluştuğu sınıf sistemine göre başarılı oldukları derslerin kredisi, o derslerin haftalık ders saati sayısının iki ile çarpımıyla belirlenir. Birinci dönemi tamamlayarak Liseye kaydolanların başarılı oldukları derslerin kredisi de, bu derslerin haftalık ders saati sayısına göre belirlenir.

36 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Öğrenim süresi Lisenin öğrenim süresi sekiz dönemdir. On yedi yaşını bitirmeyenler, bir öğretim yılında en fazla iki dönem sınavlara alınırlar. On yedi yaşını bitirenler ise bir öğretim yılında üç dönem sınavlara alınırlar. On yedi yaşını bitirmeden önce bir öğretim yılında iki dönem sınavlara katılan öğrenci, on yedi yaşını bitirdikten sonra bir öğretim yılında üç dönemlik sınav hakkından yararlanmaya başlar. Lisenin, Dönemlere Göre Haftalık Ders Çizelgesinde belirtilen mezuniyet için yeterli krediyi alanlar mezun olurlar.

37 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Ortaöğretim kurumlarının ya da bunlara denk yurt dışındaki öğretim kurumlarının ara sınıflarından ayrılarak tasdikname veya öğrenim belgesi ile liseye kayıt yaptıranların, bu belgenin düzenlenme tarihinden önce öğrenim gördükleri her öğretim yılı, iki dönem olarak değerlendirilir. Öğrencilik süresi on iki dönemi aşanlar, öğrenim görme hakkını kullanmaya devam edebilirler. Ancak, öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

38 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
İlköğretim okulu mezunlarından kalfalık ya da ustalık belgesine sahip olarak Liseye kayıt yaptıranlar; Lisenin birinci ve ikinci dönem ortak ve seçmeli kültür derslerinden sorumlu tutulmazlar. Ancak, bu gibilerin branşları itibariyle hangi mesleki ve teknik eğitim programına kayıt yaptıracakları ve bu programın hangi derslerinden sorumlu tutulmayacakları Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca belirlenir. Öğrencilik süresi on iki dönemi aşanlar, öğrenim görme hakkını kullanmaya devam edebilirler ancak öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

39 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Yüz yüze eğitim Yüz yüze eğitimle alınması gereken alan/dal dersleri en az sekiz kişilik grup oluştuğunda, millî eğitim müdürlüklerince il veya ilçelerde belirlenen okul/kurumlarda verilir. Eğitime başlandıktan sonra öğrenci sayısındaki azalma eğitim-öğretimin devamına engel teşkil etmez. Milli eğitim müdürlükleri, öğrenci sayısındaki azalmaya bağlı olarak gerektiğinde farklı eğitim kurumlarındaki grupları birleştirerek eğitimin devam etmesi konusundaki mülki amirlere teklifte bulunabilirler.

40 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Staj çalışması Uygulama dersi, işletmelerde beceri eğitimi olarak verilir. Ancak uygun işletme bulunmaması durumunda okul/kurum atölyelerinde uygulamalı olarak yapılabilir. Uygulamalı alan derslerinin eğitimini okulda gören öğrenciler, meslek liselerinde en az yapılması gereken süre kadar staj çalışması yapmak zorundadırlar. Beceri eğitimini işletmelerde gören öğrenciler ile ustalık veya kalfalık belgesine sahip olanlar staj çalışmasından muaftır.

41 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Devam-devamsızlık ve ilişik kesme Öğrencilerin yüz yüze eğitime devam etmeleri zorunludur. Bir dersteki özürlü ve/veya özürsüz devamsızlığı o dersin dönem içindeki toplam ders saatinin 1/4'ünden fazla olanlar, dönem puanları ne olursa olsun o dersten başarısız sayılır.

42 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Sigorta primi Sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin sigorta primleri, sözleşme hükümlerine göre işletmelerde beceri eğitimine başladıkları tarihten itibaren eğitimin sona ermesine kadar Bakanlıkça ödenir. Sigorta prim ödenekleri, yüz yüze eğitimin yapıldığı okul/kurumun bağlı bulunduğu genel müdürlükçe yüz yüze eğitimin yapıldığı okul/kurum müdürlüklerine gönderilir.

43 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Öğrenci başarısının belirlenmesi Öğrenci başarısının tespiti yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Bir dersin yıl sonu puanı, uzaktan eğitim kapsamındaki dersler için merkezi sistem sınavından alınan puan, yüz yüze eğitim kapsamındaki dersler için ise o dersin yazılı, sözlü ve uygulamalı sınavlarından alınan puanlar ile ödev ve projelerinden alınan puanların ilgili mevzuatı kapsamında birlikte değerlendirilmesi sonucunda bulunan puandır. Bir dersten başarılı sayılmak için, o dersin dönem puanının en az kırk beş olması gerekir.

44 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Ders alma ve başarısız olma hâlleri Ders çizelgelerinde yer alan; a) Herhangi bir ortak dersi başaramayan öğrenci, bu dersi iki dönem daha alır. Bu iki dönem sonunda da başarısız olan öğrenci bu dersin kredisini alamaz. Mezuniyet kredisini seçmeli derslerle tamamlar. Öğrenci başarısız olduğu ortak dersi tekrar alabilir. b) Herhangi bir seçmeli dersi başaramayan öğrenci, o dersin kredisini alıncaya kadar o dersi seçebileceği gibi bir başka seçmeli dersi de alabilir.

45 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Ders geçme Ortak, alan ve seçmeli dersler ve kredileri, her dönem başında öğrencilere uygun iletişim araçlarıyla duyurulur. Bir dersten başarılı sayılmak için, o dersin dönem puanının en az kırk beş olması gerekir.

46 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Okul bitirme kredisi Lise'de, programlara ve alanlara göre mezuniyet için gerekli olan alan, ortak ve seçmeli ders kredileri haftalık ders dağıtım çizelgelerinde gösterilir. Okul bitirmede gerekli olan ve ders dağıtım çizelgelerinde belirlenen toplam kredi, öğrencinin başardığı derslerin kredileri/haftalık ders saatleri toplanarak elde edilir.

47 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Diploma notunun belirlenmesi Diploma notu, öğretim süresince alınan ve başarılı olunan derslerin ağırlıklı kredi notları toplamının, aynı derslerin haftalık ders saatleri toplamına bölünmesiyle elde edilir. Diploma notu belirlenirken, bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür. Orta öğretim kurumları mezunu ile bir yüksek öğretim kurumundan ayrılarak veya mezun olarak Lise'ye kayıt olup mezun olan öğrencilerin diploma notları, kayıtta sundukları orta öğretim diploma notu ile Lise'de öğrenim süresince başardığı derslerden aldığı notların aritmetik ortalamasına göre hesaplanır.

48 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Diploma tarihi Diplomaların düzenlenmesine esas mezuniyet tarihi, öğrencinin mezun olmak için gereken şartları sağladığı sınavların sona erdiği tarihtir. Yüz yüze eğitimlerini merkezi sınav tarihleri öncesi veya sonrası tamamlayan öğrencilerin diplomalarının düzenlenmesine esas mezuniyet tarihi, mezuniyet şartlarını sağladığı tarih itibarıyla en son katıldığı merkezi sistem sınavlarının sona erdiği tarihtir.

49 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Sınavlar Yeni kayıt olan ve kayıt yenileyen tüm öğrenciler, dönemlerine uygun olarak ortak, bazı alan ve seçmeli derslerden belirlenen tarihlerde sınavlara girerler. Sınavlar, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara göre yapılır, yüz yüze eğitimle verilen alan derslerin sınavları ise eğitimin verildiği okul/kurum müdürlüğünce yapılır.

50 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Sınav şekli ve tarih Sınavlar, uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim kapsamındaki dersler için ayrı ayrı gerçekleştirilir. Uzaktan eğitim kapsamındaki derslerin sınavları, dönem sonlarında ve sınavları yürütmekle görevli birimce belirlenecek okul veya kurumlarda merkezî sistem ve test yöntemiyle yapılır. Yüz yüze eğitim uygulamasında öğrenci başarısının değerlendirilmesi; yüz yüze eğitim uygulamasının gerçekleştirildiği örgün eğitim kurumunun tabi olduğu mevzuat çerçevesinde eğitimin yapıldığı okul müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir.

51 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Sınav yeri Öğrenciler, yeni kayıt ya da kayıt yenileme sırasında belirttikleri il veya ilçede, Bakanlıkça belirlenen sınav merkezlerinde sınavlara girerler. Sınav sonuçlarının duyurulması Sınav sonuçları, elektronik ortama aktarılır ve uygun iletişim araçlarıyla ilan edilir.

52 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Açık öğretim büroları İl veya ilçe düzeyinde açık öğretim hizmetlerini yürütecek birimler, Bakanlıkça belirlenir. Bu birimlerin görevleri şunlardır; a) Öğrencilerle ilgili iş ve işlemleri yapmak. b) Öğrencilere rehberlik ve danışmanlık yapmak. c) Kayıt olmak isteyenlerin başvurularını almak, varsa eksik evrakını tamamlatarak başvuruları, Değerlendirme ve Yerleştirme Komisyonuna sunmak. d) Meslekî eğitime kabul edilen öğrencilerin kayıtlarını tutmak, liste ve çizelgeleri yüz yüze eğitimin yapılacağı okullara göndermek.

53 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
e) Nakil talebinde bulunan öğrencilerin notlarını, diğer belgelerle birlikte nakil istenen açık öğretim bürosuna göndermek. f) Değerlendirme ve Yerleştirme Komisyonunca yerleştirilen, naklen gelen öğrencileri kayıt etmek, bunları Lise Müdürlüğüne süresi içinde bildirmek. g) Okullara yerleştirilen öğrencilerle ilgili her türlü bilgiyi tutmak ve Lise Müdürlüğüne bildirmek. h) Öğrencilerin askerlik tecili ile ilgili iş ve işlemlerini yürütmek.

54 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Kılık kıyafet Sınavlarda ve yüz yüze eğitimde kılık-kıyafetlerin, öğrencilerin rahatlıkla tanınmasını sağlayacak şekilde sade ve temiz olması esastır. Öğrenciler uygulamalı derslere uygun iş giysileri ile girmek zorundadır.

55 E. MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞLEYİŞİ
Disiplin Yüz yüze eğitime devam eden öğrenciler, yüz yüze eğitime devam ettikleri okul müdürlüğünce belirlenen genel kurallara uymak zorundadırlar. Kurallara uymayan öğrenciler hakkında Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Orta Öğretim Kurumlarında Ödül ve Disiplin Yönetmeliği hükümleri uygulanır. Bunlardan örgün eğitim dışına çıkarma cezası gerektiren davranışta bulunanların yüz yüze eğitimle ilişiği kesilir. Sınavlarda, Millî Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yönergesi hükümleri uygulanır.

56 BAŞARILAR… BURSA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ


"MODÜL 2 MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ TANITIMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları