Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA CİNSEL EĞİTİM. Oral Dönem (0-1 yaş) HAZ DUYGUSU İLE İLK TANIŞMA Bu dönemde nesneleri ağza götürmek veya emmek haz verir. Bu nedenle de.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUKLUK ÇAĞINDA CİNSEL EĞİTİM. Oral Dönem (0-1 yaş) HAZ DUYGUSU İLE İLK TANIŞMA Bu dönemde nesneleri ağza götürmek veya emmek haz verir. Bu nedenle de."— Sunum transkripti:

1 ÇOCUKLUK ÇAĞINDA CİNSEL EĞİTİM

2 Oral Dönem (0-1 yaş) HAZ DUYGUSU İLE İLK TANIŞMA Bu dönemde nesneleri ağza götürmek veya emmek haz verir. Bu nedenle de bebeklerin karınları tokken emdikleri görülür. Oral (ağız) ihtiyaçları engellenmesi kişiliğinin temellerini kötü etkiler.

3 Anal Dönem (1-3 yaş) CİNSİYETİNİN FARKINA VARMA Bu dönemde çocuk için idrar ve gaitanın tutulması ve bırakılması çok önemlidir. Tuvalet eğitimi de gündeme gelmektedir. Dışkı ve idrarını kendi bedeninin devamı sayar ve onun için değerlidir.

4 Fallik Dönem (3-6 Yaş) KIZ ÇOCUKLAR BABAYA; ERKEK ÇOCUKLAR ANNEYE HAYRANLIK DUYARLAR VE AŞIK OLUR. Kız çocuk Babasını kendisine ideal eş olarak görmekte ve ileride onunla evlenmeyi, ona yemekler yapmayı, kazaklar örmeyi hayal etmektedir. Bu arada kendi cinsiyetinden olan annesini kendisine rakip olarak görmekte, kıskançlık duymakta ve babayı anneden uzaklaştırmaya çalışmaktadır.

5 CİNSEL KONULARDA İLK SORULAR “3 YAŞ”TA BAŞLAR Çocuğun ilk soruları?.... Kendi bedeni Anne-babanın bedeni Bebeğin dünyaya gelişi ile ilgilidir.

6 Neden cinsellikle ilgili sorular sorarlar Bu sorular çocuğun cinsel duyguları olduğunu göstermez. Bu bir meraktır! Uzaya ve gezegenlere duyulan meraktan farklı değildir. Asıl merakı insanların nasıl ürediğidir.

7 HER ÇOCUK CİNSELLİKLE İLGİLİ SORU SORAR MI?... Her çocuk cinsellikle ilgili sorular sormayabilir ya da çocuğunuz altı yaşında olduğu halde bu soruları sormaya yeni başlayabilir. Her çocuğun gelişim hızının birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır.

8 BAZI ÇOCUKLAR CİNSELLİKLE İLGİLİ SORU SORMAZLAR!.... Ya daha önce sordukları sorular nedeniyle ayıplanmışlardır yada kendilerini rahat hissedecekleri bir aile ortamı yoktur. Bu çocuklar oyunlarında veya arkadaşları ile olan konuşmalarında sorularına cevap ararlar.

9 CİNSELLİKLE İLGİLİ SORULARI KİM CEVAPLAYACAK? “Çocuk kime soruyorsa, o" dur.”

10 SORULARIN CEVAPLANDIRILMASI Huzursuz, gergin ya da utangaç tavır takınmadan, çocuğun yaşına uygun, detaysız, doğru cevaplar verin. Doğal olmayan tavırlar ve seviyesine uygun olmayan cevapların etkileri; Çocuğun merakını körükler, yasak ve kötü olarak algılamalarına sebep olur. Kontrolünüz dışında araştırmaya girişebilir. Sorular altında ezilen anne baba bir çırpıda tüm gerçeği kendi bildikleri gibi anlatırlarsa çocuğun bilmek istediklerini vermedikleri gibi çocuğun kafasını karıştırmış olurlar

11 SORULARIN YANITSIZ KALMASI Çocuğun bu boşlukları doldurması anlamına gelir. Uygun olmayan davranışlarla kendi kendine öğrenmesine fırsat tanınmış olur. Eğer çocuk okul çağında ise öğretmeni ile iletişime geçip yaşına uygun kitap tavsiyesi alınmalıdır.

12 CİNSEL BİLGİLER VERMENİN EN İDEAL ZAMANI “3 YAŞ” NEDEN?.... ÖZDEŞİM KURAR TAKLİTLE ÖĞRENİR GÖZLEMCİDİR HAYAL DÜNYASI GENİŞTİR

13 3 yaş civarındaki kız çocukları annelerini taklit etmeye, makyaj malzemelerini gizlice kullanmaya, onların elbise ve ayakkabılarını giymeye çalışırlar. Erkek çocuklar da baba gibi konuşma, yürüme, davranma yanında onunla tıraş olmak gibi taklit davranışları gösterirler. 3 YAŞ ÇOCUĞU TAKLİT EDER

14 Kız ve erkek çocuklar bir yandan bu özdeşimi kurmaya çalışırken bir yandan da karşı cinsten olan ebeveyne hayranlık duyarlar. Anne-babanın arasına girmeye, dikkatleri kendi üstlerine çekmeye çalışırlar. Bu dönemde sık duyulan konuşmalardan biri kız çocukların babalarına, erkek çocukların da annelerine "Büyüyünce seninle evleneceğim" demesidir. Eğer bu konuşmalarda çocuk aşırı utandırılırsa cinsel gelişimine ilişkin ciddi sorunlar çıkar. Benzer şekilde bu duygunun aşırı desteklenmesi de sorunlar yaratır. 3 YAŞ ÇOCUĞU ÖZDEŞİM KURAR

15 Çocuklar kendinin ve karşı cinsin vücudunu keşfetmek ister 1.BAZEN GİZLİ GİZLİ GÖZETLER. 2.BAZEN DE KEŞİF İÇİN FAALİYETE GEÇER DOĞRU: Çocuğun merakını doğal karşılayıp, merak ettiklerini sorabileceği söylemek gerekir. YANLIŞ: Çocuğa bağırmak, çağırmak 3 YAŞ ÇOCUĞU İYİ GÖZLEMCİDİR

16 3 YAŞ ÇOCUĞU HAYAL DÜNYASI GENİŞTİR VE İLGİNÇ SONUÇLAR ÇIKARTIR KIZ ÇOCUĞUNUN KENDİNİ EKSİK HİSSETMESİ “Kızım sen kız olarak doğdun ve kız olarak hiçbir eksiğin yok. Erkek kardeşin de erkek olarak doğdu, onunda eksiği, fazlası yok!” demek yeterli olur. ERKEK ÇOCUĞUNUN KENDİNİ ÜSTÜN HİSSETMESİ

17 Erkek çocuklar: “Anne kız kardeşim sünnet olmuşta ondan pipisi yok değil mi?” diye sorarlar. Bir kız çocuk, kız oluşunu şöyle açıklayabilir: “Anne, ben önce oğlan doğdum; sonra sünnet oldum, yarası iyileşmedi açık kaldı, ben de kız oldum!” CİNSİYETE AİT İLK SORULAR ÇOCUKLAR GÖZLEMLERİYLE YANLIŞ SONUÇLARA ULAŞABİLİRLER

18 -Neden erkeklerin bebeği olmaz? -Çünkü erkeklerin vücudunda bebeklerin büyümesini sağlayan küçük bir yuvacık yoktur. -Evlenmemiş kişilerinde bebeği olabilir mi? -Evet. Her yetişkin kadın ve erkek bebek sahibi olabilir. Fakat evlenmeyi beklemeleri, bebeğin bir ailesi ve yuvası olması daha doğrudur.

19 BEBEĞİN OLUŞUMUNA AİT SORULAR Çocuk anne karnına nasıl girdi? “ana karnındaki bebek tohumlarının büyümesiyle olur” olabilir. Bebeğin oluşumunda babanın rolünü NEDİR? “Bebek tohumlarının biri annede vardır, biri de baba da” demek yeterli olabilir. DAHA MERAKLISINA “anne ile baba yatakta beraberken, babadan gelen tohumlar anneninki ile birleşir ve bebek oluşur, büyümeye başlar”

20 BEBEĞİN DÜNYAYA GELİŞİ

21 -Ben nasıl doğdum? Çocuk bu soruyu sorduğunda hemen o anda yanıt verilmelidir. -"Sen karnımdaki özel bir şeyde büyüdükten sonra vücudumda karnımın altında bebeğin dışarı çıkabilmesi oluşmuş bir açıklıktan dışarı çıktın" denebilir.

22 Uygun yanıt; "Biliyorum beni çok seviyorsun, ben de seni çok seviyorum ama çocuklarla anne ve babalar evlenmezler" olmalıdır. Yanlış yanıt; "Terbiyesiz, bir daha duymayayım" yada "Tabi canım evleniriz" şeklinde yanıt verme çocuğu kargaşaya sürükler. "BÜYÜYÜNCE SENİNLE EVLENECEĞİM“!...

23 CİNSEL ORGANINA DOKUNMASI Çocuğun cinsel organına dokunması organını tanıması adına yaptığı normal bir harekettir.. Fakat çocuk sık sık genital organlarına dokunuyorsa bu stresin belirtisi olarak kabul edilebilir. Böyle bir durumda çocuğun dikkatini farklı yönlere çekemeye çalışın. Yaşamında baskıya neden olabilecek konuların, beslenme, tuvalet eğitimi ya da başka konularda eğitim verirken sergilediğiniz tutumun incelenmesi ve gerekli değişikliklerin yapılması çocuğunuza yardımcı olabilecektir.

24 ANA-BABANIN TUTUMU Çocuğa karışarak "dokunma,yapma", "ellersen kötü olur", erkek çocuklarda "keserler,kopar,çürür" şeklinde yanlış yaklaşımda bulunurlar. Bu gibi hatalı sözler çocuklarda korku, endişe ve utanma duyguları yaratacağından, son derece sakıncalıdır.

25 3-6 YAŞ ÇOCUĞUN KENDİNİ TATMİN ETMESİ (MASTÜRBASYON) Dokunma yoluyla cinsel organını keşfeden çocuk zamanla tesadüfen zevk almaya başlar ve bunun sonucunda mastürbasyon yaptığı görülebilir. Normaldir ve zararlı sayılmaz. Bütün okul öncesi çocukların yarısı cinsel oyunlar oynar veya mastürbasyon ve teşhircilik yapar KESİNLİKLE CEZALANDIRILMAMALI

26 3-6 YAŞ ÇOCUĞUN KENDİNİ TATMİN ETMESİ Onu korkutmadan ve konuya değinmeden başka bir şeyle oyalayarak dikkatini başka bir yöne çekmek genellikle yeterli olur.

27 Çocuğunuzun bu tip davranışlarında; “sizin aile terbiyenize uygun olmadığını ve hala sınırlandırılması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz”. Böyle bir durumda çocuğunuza; “bu tip bir ilginin normal olduğunu ama herkesin önünde bu gibi davranışlarda bulunmanın uygun olmadığını söyleyebilirsiniz”.

28 Bu durum, aynı zamanda çocuğunuza, herkesin bedeninin özel olduğu öğretmeniz için de iyi bir fırsat olabilir. Böylece çocuk cinselliği doğal ama kişiye özel bir davranış olarak algılayabilecektir.

29 AYNI ODADA YATM A SORUNU Çocuğun anne baba ile aynı odada yatması, anne baba evde çıplak dolaşmaları, çocuğun merakını daha fazla arttıracaktır. Bu nedenle, 4. aydan itibaren çocuğu ayrı yatırmak gerekir.

30 Mahremiyet bir öğretidir, doğuştan gelmez. Mahremiyet; küçük yaşlarda öğrenilen ve çocuğun mahremiyetine saygı göstermekle başlayan bir tutumdur. Tuvalet-banyo gibi yerlerde, giyinip soyunurken çocuğun mahremiyetine özen gösterilmeli. Onlara erişkinler gibi özel hayatları olduğu ve bazı şeylerin sadece özel yerlerde yapılabileceği duygusu uyandırılmalıdır.

31 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER PSİKOLOJİK DANIŞMAN EKİN BAŞARA


"ÇOCUKLUK ÇAĞINDA CİNSEL EĞİTİM. Oral Dönem (0-1 yaş) HAZ DUYGUSU İLE İLK TANIŞMA Bu dönemde nesneleri ağza götürmek veya emmek haz verir. Bu nedenle de." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları