Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİLLİ MÜCADELE VE ATATÜRK

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİLLİ MÜCADELE VE ATATÜRK"— Sunum transkripti:

1 MİLLİ MÜCADELE VE ATATÜRK
SOSYAL BİLGİLER

2 KURULUŞUNDAN YIKILIŞINA KADAR OSMANLI

3 OSMAN BEY TARAFINDAN 1299 YILINDA KURULAN OSMANLI DEVLETİ,ÇOK KISA BİR SÜREDE GÜÇLÜ BİR DEVLET OLDU.ANADOLU’DA TÜRK SİYASİ BİRLİĞİ KURULDUKTAN SONRA,BALKANLAR’DA İLERLEMEYE DEVAM ETTİLER.16.YÜZYILA GELİNDİĞİNDE DÜNYANIN EN GÜÇLÜ DEVLETLERİNDEN BİRİYDİ.DEVLETİN TOPRAKLARI ASYA,AVRUPA VE AFRİKA KITALARINA YAYILMIŞTI.ANCAK SÜREKLİ SAVAŞLAR VE HARCAMALAR:ASKERİ,EKONOMK VE SİYASİ BİRTAKIM SORUNLARIN ÇIKMASINA NEDEN OLDU.DEVLET GÜN GEÇTİKTE ZAYIFLADI.

4 OSMANLI YÖNETİCİLERİ,DEVLETİ ESKİGÜCÜNE KAVUŞTURMAK VE SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN BİRTAKIM YENİLİK HAREKETLERİNE GİRİŞTİLER.ANCAK SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE KARŞI KALICI ÖNLEMLER ALINAMADI.BU DA BAŞARISIZLIĞI GETİRDİ.

5 20.YÜZYILIN BAŞINDA OSMANLI DEVLETİ GİRDİĞİ TRABLUSGARP VE BALKAN SAVAŞLARI’NDAN YENİK ÇIKTI.BU SAVAŞLARDA TOPRAK KAYIPLARI DEVAM ETTİ.BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINA GİRMEK ZORUNDA KALAN OSMANLI DEVLETİ,İTİLAF DEVLETLERİNE KARŞI İTTİFAK DEVLETLERİNİN YANINDA YER ALDI.ANCAK BU SAVAŞIDA KAYBETTİ.MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASINI İMZALAMAK ZORUNDA KALDI.SONRA İMZALADI..

6 MONDROS ATEŞKES NE DEMEKTİR?
MONDROS ANTLAŞMANIN YAPILDIĞI YERDİR.ATEŞKES İSE ATEŞİ KES YANİ SİLAHLAR BOMBALAR SUSSUN ANLAMINA GELİR.....

7 MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMMASI

8 1914’TE BAŞLAYAN 1. DÜNYA SAVAŞI , TAMI TAMINA 4 YIL SÜRDÜ
1914’TE BAŞLAYAN 1.DÜNYA SAVAŞI , TAMI TAMINA 4 YIL SÜRDÜ.ALMANYA,AVUSTURALYA,MACARİS TAN,BULGARİSTAN VE OSMANLI DEVLETİ’NDEN OLUŞAN İTTİFAK DEVLETLERİ ,SAVAŞTAN YENİK ÇIKTI. FAKAT,SAVAŞIN ACILARI BÜTÜN DEVLETLERİ ETKİLEDİ.MİLYONLARCA İNSAN HAYATINA SON VERDİ.ŞEHİRLER YANDI,YIKILDI..

9 YENEN DEVLETLERE,YENİLEN DEVLETLER ARASINDA ÖNCE ATEŞKES,SONRA DABARİŞ ANTLAŞMALARI YAPILDI.OSMANLI DEVLETİ İLE DE 30 EKİM 1918 TARİHİNDE MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI İMZALANDI.ANTLAŞMA,EGE DENİZİ’NDEKİ LİMNİ ADA’SININ MONDROS LİMANINDA YAPILDI. BU ANTLAŞMAYLA OSMANLI DEVLETİ KENDİNİ KAYITSIZ ŞARTSIZ DÜŞMANLARA TESLİM ETMİŞTİR.

10 MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI’NIN İMZALANDIĞI GÜN YANİ 30 EKİM İTİLAF DEVLETLERİ YURDUMUZU İŞGAL ETMEK İÇİN HAZİR BEKLİYORLARDI.ÖNCELİKE İSTANBUL’A BİR DONANMA GÖNDEREREK BURAYI İŞGAL ETTİLER.YANİ 13 KASIM 1918 DE.

11 RESİMİ ANLATMAK İSTEYEN?

12 İNGİLİZLER ANTEP,URFA,MARAŞ VE MUSUL’U İŞGAL ETTİLER
İNGİLİZLER ANTEP,URFA,MARAŞ VE MUSUL’U İŞGAL ETTİLER.YANİ 3KASIM DE.AYRICA SAMSUN VE MERZİFON’A DA ASKER ÇIKARTTILAR.FRANSIZLAR ADANA VE ÇEVRESİNİ .İTALYANLAR İSE ANTALYA VE KONYA’YI İŞGAL ETTİLER.DAHA SONRA YUNANLILAR İNGİLİZLER’İN İSTEĞİYLE İZMİR’İ İŞGAL ETTİLER.YANİ 15 MAYIS 1919 DA.....

13 DİKKATİNİ ÇEKEN BİR YER VARMI?
OSMANLI YÖNETİMİ ,TÜM BU OLUP BİTENLERE SEYİRCİ KALIYORDU. İŞGALLERİ ÖNLEYİCİ HİÇ BİR ÖNLEM ALINAMIYORDU.BU DURUMDAN YARARLANAN RUMLR VE ERMENİLER DE KENDİ CEMİYETLERİNİ KURARAK ÜLKEYİ İÇTEN İÇE YIKMAYA ÇALIŞIYORLARDI.TÜRK ULUSU BÜTÜN BUNLARA RIZA GÖSTEREMEZDİ.BU NEDENLEİŞGALLERE KARŞI KOYABİLMEK İÇİN ,KENDİ BÖLGELERİNDE ULUSAL SAVUNMA BİRLİKLERİ VE CEMİYETLERİ KURDULAR.ANCAK BU BİRLİKLER DAĞINIKTI.BU BİRLİKLERİ TOPLAYIP DÜŞMANA KARŞI KOYABİLECEK BİR LİDERE İHTİYAÇ VARDI.O LİDER MUSTAFA KEMAL’DEN BAŞKASI DEĞİLDİ! DİKKATİNİ ÇEKEN BİR YER VARMI?

14 SORULARINI SORABİLİRSİN
KURTULUŞ SAVAŞI SORULARINI SORABİLİRSİN

15 KURTULUŞ SAVAŞI ,YURDUMUZU YABANCI DEVLETLERİN İŞGALİNDEN KURTARIP,BAĞIMSIZLIĞIMIZA KAVUŞMAK İÇİN MİLLETÇE SAVAŞTIĞIMIZ SAVAŞTIR.BU SAVAS 19 MAYIS 1919 ‘DA BAŞLAMIŞ1923’TE LOZAN ANTAŞMASI İLE SONA ERMİŞTİR. KİM,KİM SAVAŞILMIŞTIR?

16 MUSTAFA KEMAL’İN SAMSUN’A ÇIKIŞI

17 MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI’NDAN SONRA VATANIMIZ İŞGAL EDİLİYOR,TÜRK MİLLETİ ESİR EDİLMEK İSTENİYORDU.VATANSEVER KİŞİLER,VATANI İÇİNDE BULUNDUĞU DURUMDAN KURTARMAK İÇİN ÇARELER ARIYORLARDI.MUSTAFA KEMAL’DE BU KİŞİLERDEN BİRİYDİ.O,VATANIN KURTULUŞUNU TÜRK MİLLETİNDE GÖRÜYORDU.MUSTAFA KEMAL,VATANIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTARILMASI İÇİN ARKADAŞLARIYLA GÖRÜŞÜYOR,PLANLAR YAPIYORDU.SONUNDA ANADOLU’YA GİTMEYE KARAR VERDİ.

18 M.ATEŞKESTEN SONRA SAMSUN VE ÇEVRESİNDEKİ RUMLAR ,TÜRKLERE SALDIRMAYA BAŞLADILAR.TÜRKLERDE KENDİ İMKANLARIYLA ONLARA KARŞILIK VERİYORDU.OSMANLI HÜKÜMETİ BÖLGEDEKİ KARIŞIKLARIN ÖNLENMESİ GÖREVİNİ MUSTAFA KEMAL’E TEKLİK ETTİ.ANADOLU’YA GEÇMEK İÇİN FIRSAT KOLLAYAN MUSTAFA KEMAL TEKLİFİ HEMEN KABUL ETTİ.GENİŞ YETKİLERLE DONATILARAK 9.ORDU MÜFETTEŞLİĞİNE ATANDİ.15MAYIS 1919 GÜNÜ BANDIRMA VAPURU İLE İSTANBUL’DAN AYRILDI...

19 MUSTAFA KEMAL,19 MAYIS TARİHİNDE SAMSUN İSKELESİNDEN KARAYA AYAK BASTI.BİR KURTARICI OLARAK KARŞILANDI.ONUN TEK DÜŞÜNCESİ VARDI:TÜRK MİLLETİNİ VE TÜRK DEVLETİNİ İÇİNDE BULUNDUĞU KÖTÜ DURUMDAN KURTARMAKTI.

20 BUNUN İÇİN ÇALIŞMALARA HEMEN BAŞLADI. AMASYA’DA GENELGE YAYINLANDI
BUNUN İÇİN ÇALIŞMALARA HEMEN BAŞLADI.AMASYA’DA GENELGE YAYINLANDI.ERZURUM VE SİVAS’TA KONGRELER DÜZENLEDİ.

21 SAVAŞ DÖNEMİ

22

23 KURTULUŞ SAVAŞI MUSTAFA KEMAL’İN SAMSUN’A ÇIKMASIYLA BAŞLADI
KURTULUŞ SAVAŞI MUSTAFA KEMAL’İN SAMSUN’A ÇIKMASIYLA BAŞLADI.BU SAVAŞ TÜRK’ÜN ÖZGÜRLÜK,BAĞIMSIZLIK VE VAROLUŞ SAVAŞIYDI.SAVAŞ YURDUN DÖRT BİR YANINDA SÜRDÜRÜLDÜ. DOĞUDA ERMENİLERE,GÜNEYDE FRANSIZLARA,BATIDA YUNANLILARA ÇOK ÇETİN SAVAŞLAR YAPILDI.

24 BARIŞ DÖNEMİ

25 BARIŞ DÖNEMİ (MUDANYA ATEŞKES ANTLAŞMASI)

26 ORDULARIMIZ,İZMİR VE YÖRESİNİ KURTARDIKTAN SONRA ,İSTANBUL’U VE TRAKYA’YI DA KURTARMAK İÇİN İLERLEMEYE BAŞLADI.BU DURUM İNGİLİZLERİ TELAŞLANDIRDI.BUNUN ÜZERİNE İTİLAF DEVLETLERİ,TÜRK HÜKÜMETİNE GÖRÜŞME TEKLİFİNDE BULUNDU.MUDANYA’DA BİR KONFERANS DÜZENLENMESİNE KARAR VERİLDİ.

27 BU KONFERANSA İNGİLTERE,FRANSA VE İTALYA KATILDI
BU KONFERANSA İNGİLTERE,FRANSA VE İTALYA KATILDI.TÜRKİYE’Yİ BATI CEPHESİ KOMUTANI İSMET PAŞA TEMSİL EDİYORDU.BİR HAFTA SÜREN GÖRÜŞMELER SONUNDA MUDANYA ATEŞKES ANTLAŞMASI İMZALANDI.YANİ 11EKİM 1922’DE.BU ANTLAŞMAYLA, BOĞAZLAR VE DOĞU TRAKYA SAVAŞ YAPILMADAN KURTARILDI.BU NEDENLE TBMM HÜKÜMETİ İÇİN ÖMENLİ SONUÇLAR DOĞURAN BİR ANTLAŞMADIR..

28 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI

29 MUDANYA ATEŞKES ANTLAŞMASIYLA,ASKERİ BAKIMDAN SONUÇLANDIRILAN KURTULU SAVAŞI’MIZIN SİYASİ ALANDA SA KESİNLİK KAZANMASI GEREKİYORDU.TBMM HÜKÜMETİ ,İSMET PAŞA BAŞKANLIĞINDAKİ BİR HEYETİ LOZAN’DA TOPLANAN BARIŞ KONFERANSINA GÖNDERDİ..

30 HAZIRLAYAN: SEVGÜN ŞAHİN DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
B_a_Y_B_a_Y


"MİLLİ MÜCADELE VE ATATÜRK" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları