Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI (24 TEMMUZ 1923) ÖZGÜR GÜVERCİN 8.Sınıf İNKILAP TARİHİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI (24 TEMMUZ 1923) ÖZGÜR GÜVERCİN 8.Sınıf İNKILAP TARİHİ."— Sunum transkripti:

1 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI (24 TEMMUZ 1923) ÖZGÜR GÜVERCİN 8.Sınıf İNKILAP TARİHİ

2 Toplanma Amacı: Osmanlı’dan TBMM’ye kalan sorunların, ilgili devletler ile görüşülmesi. Osmanlı’dan TBMM’ye kalan sorunların, ilgili devletler ile görüşülmesi.

3 KONFERANSA KATILAN DEVLETLER: TBMM, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya ve Yugoslavya. Sovyetler Birliği, Gürcistan, Ukrayna, Bulgaristan (BOĞAZLAR sorunu) ABD (gözlemci)

4 TÜRK HEYETİ İSMET İNÖNÜ Sağlık Bakanı: RIZA NUR Maliye Eski vekili, Trabzon Mebusu: HASAN SAKA Toplam 20 kişi

5 Mustafa Kemal’in, İsmet Paşa’dan kesinlikle taviz verilmemesini istediği konular; Mustafa Kemal’in, İsmet Paşa’dan kesinlikle taviz verilmemesini istediği konular;  Misak-ı Milli(Ermeni),  Kapitülasyonlar.

6 LOZAN GÖRÜŞMELERİ

7 I.Dönem Konferansı (1 Kasım 1922-4 Şubat 1923) II.Dönem Konferansı (23 Nisan 1923-24 Temmuz 1923)

8 I.Dönemde çözülen tek konu: Türkiye ile Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesi sözleşmesidir. Türkiye ile Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesi sözleşmesidir.

9 Bugün sulh bayramımız, bugün istiklal bayramımız.

10

11 GÖRÜŞÜLEN KONULAR:  Sınırlar: Suriye, Irak, Yunan, Adalar.  Azınlıklar:  Kapitülasyonlar:  Osmanlı Borçları:  Boğazlar:  Savaş Tazminatı:  Rum Patrikhanesi:

12 Ülke Sınırları: Doğu: Kurtuluş Savaşında belirlendiği gibi. Suriye: Hatay anavatanın dışında kaldı. Batı: Bulgaristan: 1913 İstanbul Ant. onaylandı. Yunanistan: Karaağaç Türkiye’ye kaldı. Irak: Türk-İngiliz görüşmelerine bırakıldı. Adalar: Marmara: Türkiye’nin. Ege: Bozcaada, Gökçeada Türkiye’de. Yunanistan, Anadolu’ya yakın adalarda asker bulundurmayacak. 12 ada: İtalya’ya bırakılacak.

13 EGE ADALARIEGE ADALARIEGE ADALARIEGE ADALARI

14

15

16 Lozan Barış Antlaşması’nda Trakya’da Yunanistan ile olan sınırımız aşağıdakilerden hangisi esas alınarak çizilmiştir? Lozan Barış Antlaşması’nda Trakya’da Yunanistan ile olan sınırımız aşağıdakilerden hangisi esas alınarak çizilmiştir? A. Mondros Ateşkes Antlaşması B. Mudanya Ateşkes Antlaşması C. Moskova Antlaşması D. Sevr Antlaşması

17 Lozan Barış Antlaşması’nda Trakya’da Yunanistan ile olan sınırımız aşağıdakilerden hangisi esas alınarak çizilmiştir? Lozan Barış Antlaşması’nda Trakya’da Yunanistan ile olan sınırımız aşağıdakilerden hangisi esas alınarak çizilmiştir? A. Mondros Ateşkes Antlaşması B. Mudanya Ateşkes Antlaşması C. Moskova Antlaşması D. Sevr Antlaşması

18 BOĞAZLAR: * Uluslar arası bir komisyon yönetecek. * Başkanı Türk olacak. * Milletler Cemiyeti’ne bağlı kalacak. * Askerden arındırılmış olacak.

19 Lozan Antlaşması’nda; Alınan kararlara göre; boğazlar, başkanı Türk olan uluslar arası bir komisyon tarafından yönetilecekti. Alınan kararlara göre; boğazlar, başkanı Türk olan uluslar arası bir komisyon tarafından yönetilecekti. BU DURUM: BU DURUM: Bağımsızlık ve egemenliğimize gölge düşürmektedir. Bağımsızlık ve egemenliğimize gölge düşürmektedir.

20 LOZAN’A GÖRE: I. Ülkede yaşayan herkes din, dil, ırk farkı gözetmeksizin eşit tutulacaktır. II. Ülkedeki herkes aynı kanunlardan aynı oranda yararlanacaktır. ÇIKARIM: Ülkede azınlık kavramının sona erdiği, Ülkede azınlık kavramının sona erdiği, Azınlık kavramına HALKÇILIK kavramı ile son verildiği, Azınlık kavramına HALKÇILIK kavramı ile son verildiği, İç işlerimize müdahale döneminin kapatıldığı. İç işlerimize müdahale döneminin kapatıldığı.

21 DIŞ BORÇLAR: Osmanlı topraklar üzerinde bulunan devletler arasında paylaştırıldı. Osmanlı topraklar üzerinde bulunan devletler arasında paylaştırıldı. Taksit yapıldı. Taksit yapıldı.

22 Kapitülasyonlar ve Duyun-u Umumiye kaldırılmıştır. Kapitülasyonlar ve Duyun-u Umumiye kaldırılmıştır. Azınlıklar: Ayrıcalıklar sona erdi. Azınlıklar: Ayrıcalıklar sona erdi. Yabancı Okullar: Türk kanunlarına tabi olacaklar. Yabancı Okullar: Türk kanunlarına tabi olacaklar. Savaş Tazminatı: Yunanistan Karaağaç’ı Türkiye’ye verecek. Savaş Tazminatı: Yunanistan Karaağaç’ı Türkiye’ye verecek. Patrikhane: İdari ve hukuki yetkileri elinden alındı. Patrikhane: İdari ve hukuki yetkileri elinden alındı.

23 LOZAN’A GÖRE: Türkiye’deki yabancı okullar, Türk kanunlarına uyacaklardı. Türkiye’deki yabancı okullar, Türk kanunlarına uyacaklardı. VURGU: VURGU: “Türk kanunlarına uymak.” “Türk kanunlarına uymak.” ÇIKARIM: ÇIKARIM: Bağımsız ve egemen bir devlet olduğumuzun kanıtıdır. Bağımsız ve egemen bir devlet olduğumuzun kanıtıdır. EGEMEN DEVLET: EGEMEN DEVLET: Kendi sınırları içinde bağımsızca karar alıp uygulayabilen devlettir. Kendi sınırları içinde bağımsızca karar alıp uygulayabilen devlettir.

24 LOZAN’ın ÖNEMİ:  Yeni Türk devletinin bağımsız ve eşit bir devlet olarak tanınması sağlanmıştır.  Misak-ı Milli sınırları tanınmıştır.  Tarihimizde en uzun süre yürürlükte kalan antlaşmalardan biridir.  Türk ulusu açısından I.Dünya Savaşını bitiren bir antlaşmadır.

25 Lozan’da: Musul, Hatay, Boğazlar, Kıbrıs, Ege Adaları konuları Türkiye lehine çözülemedi.


"LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI (24 TEMMUZ 1923) ÖZGÜR GÜVERCİN 8.Sınıf İNKILAP TARİHİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları