Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LABORATUVAR ve HİZMET HASTANE DOĞUMLARI TSİM TEKNİK ÇÖZÜMLER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LABORATUVAR ve HİZMET HASTANE DOĞUMLARI TSİM TEKNİK ÇÖZÜMLER"— Sunum transkripti:

1 LABORATUVAR ve HİZMET HASTANE DOĞUMLARI TSİM TEKNİK ÇÖZÜMLER
İbrahim DOLUKÜP İstatistik Analiz Bilgi Sistemleri DB 19 Ekim İZMİR

2 SİSTEME GİRİŞ

3 SİSTEME GİRİŞ

4 SİSTEME GİRİŞ ÇKYS ve TSİM’ e giriş yaparken kullanılan, kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapılmalıdır. Kurumlara ait ÇKYS kodları doğru olarak girilmelidir. Her Kurumun ÇKYS kodu TSİM ekranında kurumun adının yanında yer almaktadır. Şifrenin tamamının doğru girildiğinden emin olunmalıdır.

5 DOSYANIN HAZIRLANMASI

6 DOSYANIN HAZIRLANMASI

7 DOSYANIN HAZIRLANMASI

8 DOSYANIN HAZIRLANMASI

9 VERİ GİRİŞİ Laboratuvar ve Hizmet girişi buradan yapılmalıdır.

10 VERİ GİRİŞİ Sisteme Yüklenecek olan tüm kodlara ait listeye buradan ulaşılabilmektedir. Liste dışında bulunan kodlar sistem tarafından hata olarak kabul edilmektedir.

11 VERİ GİRİŞİ Yüklenecek veriye ilişkin alanın seçimi doğru yapılmalıdır. Laboratuvar verisi için laboratuvar, hizmet için hizmet, cihaz için ise cihaz seçeneği seçilmelidir. Laboratuvar işlemlerine ait kodlar sadece laboratuvar ekranına yüklenmelidir. İşlem listesindeki kodlar 6 hanelidir, bunun dışında kullanılan kodlar sistem tarafından kabul edilmemektedir. Harf ile başlayan kodlar sisteme yüklenmemelidir. Kodlar arasına (;) ‘den başka noktalama işareti asla kullanılmamalıdır.

12 VERİ GİRİŞİ İşlem ve puan listesinde ondalık sayı bulunmaz, tüm sayılar tam sayı olmalıdır. SUT Kodu içinde nokta kullanılmamalı. ( ör yanlış kullanım)

13 KİMLER VERİ GİRİŞİ YAPACAK
TSİM MODÜLÜNDE YER ALAN Hastane Bilgi Formu Tıp Merkezleri Bilgi Formu Ağız ve Diş Sağlığı Bilgi Formu Özel Poliklinik Bilgi Formlarına Giriş yapmakta olan tüm kurum ve kuruluşlar hizmet verilerini yüklemelidir. Hizmet verisini yüklerken kullanılan SUT KODLARI 4,5,6,7 ve rakamları ile başlamaktadır. Bunların içinden 4 ile başlayan kodlar diş hizmet verilerini göstermektedir.

14 KİMLER VERİ GİRİŞİ YAPACAK
Laboratuvar hizmetleri ile ilgili bütün kodlar 9 ile başlar, bunların dışındaki kodlar sistem tarafından hata olarak kabul edilebilir.

15 DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Sisteme nasıl bir dosya yüklemeniz gerektiğini örnek dosyayı inceleyerek görebilirsiniz Dosya yükleme ile ilgili hazırlanmış olan videoyu buradan izleyebilirsiniz

16 DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
VERİ GİRİŞİNE AİT YIL SEÇİMİ VERİ GİRİŞİNE AİT AY SEÇİMİ YÜKLENECEK DOSYA SEÇİMİ

17 DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Başlık ve görünüm olarak yukarıdaki gibi olmalıdır.

18 DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Başlık ve görünüm olarak yukarıdaki gibi olmalıdır.

19 DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Başlık ve görünüm olarak yukarıdaki gibi olmalıdır.

20 HATA UYARILARI Verinizde Kayıt Hatası Uyarısı veriyor ise
Verinizi yüklerken Geçersiz Sayı yazıp kod belirtmiyor ise Verinizde boşluk var demektir verinizde sayıların bitiminden itibaren sağ ve alt tarafta boş kısım bulunmamalıdır (İmleç yön tuşları ile boşlukta ilerlememelidir.) . Verinizde Kayıt Hatası Uyarısı veriyor ise Aynı işlem kodundan 1 den fazla vardır. Aynı işlem kodu altındaki işlemlerinizin işlem sayıları ve işlem puanı toplamını tek işlem kodu altında toplayınız (örn ;2;4   900001;4;8 gibi kodları ;6;12 gibi).  ………Numaralı girişimsel işlem kodu hatalı uyarısı aldığınızda belirtilen sut kodunun bulunduğu satırı silerek yükleme yapılmalıdır.

21 İşlem Başarılı yazısını görmediğinizde veriniz yüklenmemiş demektir.
Veri yüklendiğinde yandaki gibi görünmektedir. İşlem Başarılı uyarısını görmeden verinin alta düşmesi anlam ifade etmez.

22 Verinizde aynı sut kodundan 1 den fazla var ise bu hata ekranı gelir
Verinizde aynı sut kodundan 1 den fazla var ise bu hata ekranı gelir. Aynı sut kodu altındaki işlemlerinizin işlem sayıları toplamını tek sut kodu altında toplayınız (örn ;2   900001;4 gibi kodları ;6 gibi).

23 İşlem Listesindeki kodlar haricinde kod yüklediğinizde bu ekran gelir
İşlem Listesindeki kodlar haricinde kod yüklediğinizde bu ekran gelir. Belirtilen kodu silip dosyayı tekrar yüklemelisiniz.

24 Verinizin herhangi bir yerinde 1 adet bile boşluk var ise bu ekran gelir. Boş kısımları ve veri olmayan satırları silip tekrar yüklemelisiniz.

25 Yanlış Yanlış Veri Bitiminden sonra sağ ve alt tarafta boşluk bulunmamalıdır.

26 Veri yükleme işleminiz tamamlandıktan sonra İşlem başarılı yazısını görmeniz kaydı ile sonrasında kontrolünü yapmak istediğiniz ay seçimini yaparak buradan kontrol edebilirsiniz. Sorgulama yaptığınızda veri buraya düşmektedir.

27 HİZMET VERİLERİNİ RAPORLAMA

28 HİZMET VERİLERİNİ RAPORLAMA-3

29 RAPORLAR Yetkisi bulunan kullanıcılar girilen hizmet verilerini seçtikleri dönemlere göre görebilirler. butonu tıklandıktan sonra ekrana gelen veriler istenirse butonuna tıklanarak Excel formatına aktarılabilir.

30 GÖNDERİLME DURUMU

31 HASTANE DOĞUMLARI VERİ GİRİŞİ

32 Hastane DOĞUMLARI

33 Robson SİSTEMİNE GÖRE DOĞUM SAYISI
İçerik: Robson sınıflaması; gebenin doğurganlık öyküsüne ve sezaryen geçmişine, bebeğin geliş şekline, bebek sayısına, doğumun başlama şekline ve gebelik haftasına göre gebelerin sınıflandırıldığı, on farklı gruptan oluşan, bir sistemdir. Doğum yapan her kadın Robson on gruplu sınıflama sistemi ile sınıflandırılmalı ve her gruptaki sezaryen sayısı, vajinal doğum sayısı, müdahaleli doğum sayısı ve toplam doğum sayısı ayrı ayrı belirtilmelidir. Her grup için sezaryen oranı hesaplanmalıdır. Sınıflama sistemi aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Ayrıca bu tabloda yer alan parametreler de tablo altında tanımlanmıştır. Veri alanları: Ülke, bölge, il, kurum ve hekim bazında toplanmalıdır.

34 Robson SINIFLAMA SİSTEMİ
Robson Grup No Doğurganlık Öyküsü Sezaryen Geçmişi Bebek Sayısı Bebeğin Geliş Şekli Gebelik Haftası Doğumun başlama şekli Sezaryen Doğum Sayısı (A) Vajinal Doğum Sayısı (B) Müdahaleli Doğum Sayısı (vakum, Forseps vb) (C) Toplam Doğum Sayısı (A+B+C) Sezaryen Oranı (%) [A/(A+B+C)] Robson 1 Nullipar Tekil Baş Geliş ≥37 hafta Travayı spontan başlamış Robson 2 İndüklenmiş Robson 3 Multipar Eski sezaryenli değil Robson 4 Robson 5 Eski sezaryenli Robson 6 Makat Geliş Robson 7 Robson 8 Çoğul Gebelikler Robson 9 Transvers-oblik Geliş Robson 10 Baş geliş ≤36 hafta GENEL TOPLAM

35 Robson SINIFLAMA SİSTEMİ
Doğurganlık Öyküsü Nullipar: Daha önce doğum yapmamış Multipar: Daha önce doğum yapmış Sezaryen Geçmişi Eski sezaryenli: Daha önce sezaryen ile doğum yapmış Eski sezaryenli değil: Daha önce sezaryen ile doğum yapmamış Bebek Sayısı Tekil: Rahimde bir bebeğin geliştiği gebelik Çoğul: Rahimde iki ya da daha çok bebeğin geliştiği gebelik

36 Robson SINIFLAMA SİSTEMİ
Bebeğin Geliş Şekli Baş geliş: Doğum sırasında bebeğin kafasının aşağıda olduğu, baş aşağı geliş şekli Makat geliş: Doğum sırasında bebeğin kalçasının aşağıda olduğu, makat aşağı geliş şekli Transver-oblig geliş: Doğum sırasında bebeğin sırt aşağıda ya da sırt yukarıda olarak yanlamasına geliş şekli Gebelik Haftası ≥37 hafta: 37 hafta ya da üstünde olan gebelikler ≤36 hafta: 36 hafta ya da altında olan gebelikler Doğumun Başlama Şekli Travayı spontan başlamış: Doğum eyleminin kendiliğinden başlaması İndüklenmiş: Kendiliğinden başlamayan ya da ilerlemeyen (kasılmaların başlamadığı ya da var olan kasılmaların yeterli düzeyde olmadığı) doğum eyleminde, ilaç desteği ve/veya amniyotomi (su kesesinin müdahale ile açılması) ile eylemin başlatılması ya da sürdürülmesi 

37 Robson SINIFLAMA SİSTEMİ
Her bir robson grubunda gerçekleşen “Toplam Doğum” sayısı birbirinden farklıdır. Her bir robson grubunda gerçekleşen toplam doğum sayısı bir biriyle toplandığında o ay içinde hastanede gerçekleşen “Toplam Doğum” sayısını vermelidir. Her Robson grubu için "Sezaryen Olan Vaka Sayısı (A)" sütunundaki değer "Toplam Doğum Sayısı (B)" sütunundaki değerden fazla olamaz (Toplam Doğum Sayısı=Normal Doğum+Sezaryen Doğum+Müdahaleli Doğum Sayısı). (Her bir grup için ayrı ayrı belirtilmelidir)

38 Robson SINIFLAMA SİSTEMİ
Dolayısıyla verileri doldururken hiçbir grupta sezaryen vaka sayısı toplam doğum sayısından fazla olmamalıdır. En fazla eşit olabilir.   Her kadın en fazla bir robson grubunda tanımlanabilir. 1, 2, 3, 4, 6 nolu Robson gruplarının sezaryen sayısı toplamı primer sayısından fazla olamaz. Çünkü 1, 2, 6. Gruplarda nulipar gebeler 3. Ve 4. Gruplarda ise daha önce sezaryen olmamış gebeler yer almaktadır.  5 nolu Robson Grubu haricindeki tüm gruplardaki sezaryen sayısı toplamı primer sezaryen sayısından az olamaz. Bunun sebebi 5. Grupta sadece eski sezaryenli bazı gebelerin yer almasıdır.   Her ayın verisinin takip eden ayın 20’sine kadar elimizde olacak şekilde veri girişinin yapılması gerekmektedir.

39

40 TSİM TEKNİK ÇÖZÜMLER

41 Bilgisayarımıza internetten Java programının son sürümünü indiriyoruz.
TSİM ERİŞİM Bilgisayarımıza internetten Java programının son sürümünü indiriyoruz.

42 TSİM ERİŞİM Bilgisayarımıza Java kurulduktan sonra denetim masasından Java kontrol panelini açıyoruz.

43 TSİM ERİŞİM Java kontrol paneli ‘Security’ sekmesinde ‘Exception Site List’ bölmesine tıklıyoruz. Açılan sekmede ‘Add’ butonuna tıkladıktan sonra açılan satıra ÇKYS erişimi için ‘http://ckyshst.saglik.gov.tr’ Tsim için ‘http://tsim.saglik.gov.tr’ yazıyoruz ve ‘Ok’ butonu ile kaydediyoruz.

44 TSİM ERİŞİM Her adres ekleme işlemimizde yukarıda görünen onayı istemektedir. ‘Continue’ seçeneğini tıklayarak devam ediyoruz.

45 TSİM ERİŞİM Ayarlamalar tamamlandıktan sonra uygulamaya her girişimizde yukarıdaki onayı istemektedir. ‘I accept’ ile başlayan bölmedeki çentiği işaretleyip aktifleşen ‘Run’ butonuna tıklayarak uygulamaya giriş yapıyoruz.

46 İNTERNET EXPLORER RAPORLAMA

47 İNTERNET EXPLORER RAPORLAMA
Gelen ekrana ‘’saglik.gov.tr’’ adresini ekliyoruz. Adresi ekledikten sonra programı kapatıp tekrar giriyoruz. Bu ayar yapıldıktan sonra dökümlerinizi sorunsuz alabilirsiniz.

48 İNTERNET EXPLORER RAPORLAMA
Araçlar bölmesinden internet seçeneklerini açıyoruz.

49 İNTERNET EXPLORER RAPORLAMA
İnternet seçenekleri ‘Gizlilik’ sekmesinde ‘Açılır Pencere Engelleyicisini Aç’ seçeneğinin işaretlenmemiş olması gerekmektedir. İşaretli ise çentiği kaldırıp ‘Uygula’ daha sonra ‘Tamam’ seçeneğini tıklayarak işlemi tamamlıyoruz.

50 İNTERNET EXPLORER RAPORLAMA
Ayarlamalar yapıldıktan sonra dökümler yukarıda da görüleceği üzere sorunsuz alınabilecektir.

51 YANDEX RAPORLAMA Tarayıcımızın sağ üst tarafında bulunan özelleştirme butonuna tıklıyoruz ve gelen menüden ‘’Ayarlar’’ sekmesine seçiyoruz.

52 YANDEX RAPORLAMA Açılan sayfada en altta bulunan ‘’Gelişmiş ayarları göster’’ seçeneğini seçiyoruz.

53 YANDEX RAPORLAMA ‘’Gizlilik’’ bölümünde bulunan ‘’İçerik ayarları’’ butonuna basıyoruz.

54 YANDEX RAPORLAMA Açılan sekmede ‘’Pop-up’lar’’ bölümündeki ‘’Tüm sitelerin pop-up göstermesine izin ver’’ seçeneğini seçiyor ve ‘’Bitti’’ butonuna basarak ayarları yapmış oluyoruz.

55 YANDEX RAPORLAMA

56 YANDEX RAPORLAMA Gelen ekrandaki döküme sağ tıklayıp ‘’Farklı Kaydet’’ diyoruz ve bilgisayarımıza kaydediyoruz.

57 YANDEX RAPORLAMA Kaydettiğimiz raporu açtıktan sonraki hali bu şekildedir.

58 TEŞEKKÜRLER


"LABORATUVAR ve HİZMET HASTANE DOĞUMLARI TSİM TEKNİK ÇÖZÜMLER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları