Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MAĞAZA GÖRSEL DİZAYN AMACIMIZ;

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MAĞAZA GÖRSEL DİZAYN AMACIMIZ;"— Sunum transkripti:

1

2 MAĞAZA GÖRSEL DİZAYN AMACIMIZ;
MAĞAZALARDAKİ STANDARTLARI OLUŞTURARAK MARKA İMAJINI KORUMAK VE SATIŞ ARTTIRICI ÇALIŞMALARDA BULUNMAKTIR.

3 Görsel Sunum; GÖRSEL SUNUM NEDİR? Marka imajını yansıtan, tüketicinin
satın almak istediği ürünün tarzını belirleyen, tüketiciyi Ürüne odaklayan,anlık satışı arttıran, ürünü ön plana çıkaran, alternatif ürün satışını sağlayan sunum sanatıdır.

4 NEDEN GÖRSEL SUNUM? Bir çok markanın amacı moda ürünler tasarlamaktır. Bu nedenle tasarlanan ürünler temelde birbirlerine çok benzer. Giderek çoğalan rakipler arasında tüketicileri mağazaya çekebilmek için rakiplerimizden bizi ayıracak bir takım farklılıklar yaratmak durumundayız. Bu farklılıkları yaratmak içinde en önemli unsur Görsel Sunum’dur. Günümüzde pazarlama, direkt olarak insan psikolojisiyle ilgili bir hal almıştır. Görsel olan herşey insanı etkiler, çünkü algı ilk gözde başlar. Bu nedenle ilk izlenim çok önemlidir. Tüketicinin alış-veriş yapması için onu bilinç altında etkileyen faktörler vardır. Bunlar; Marka İmajı ve hedeflenen müşteri kitlesiyle doğru orantılı iyi bir vitrinin olması. Marka imajıyla bütünleşen iyi bir mağaza konseptinin olması. Mağazanın temiz olması. Düzgün ve kombinli reyonların olması. Mağaza içi sinyalizasyonlarının (kampanya ve fiyat iletişim görselleri yönlendirmeler v.s.) doğru yerlerde kullanılması. Işıklandırma ve havalandırmanın yeterli derecede olması. Sürekli ve iyi müzik çalması. Personelin temiz ve iyi görünmesi. Personelin müşteri ile iyi bir diyalogda olması.

5 VİTRİNİN SATIŞTAKİ ROLÜ
Vitrin,mağazanın sözcüsüdür. Bu nedenle dikkat çekici ve anlaşılabilir mesajlar içermelidir. VİTRİNİN SATIŞTAKİ ROLÜ Olası müşterinin dikkatini çeker. Mağaza önünden geçen kişiyi mağazaya çeker ve onun müşteri olmasını sağlar. YAPILMASI GEREKENLER Vitrinin temiz ve düzenli olmasına önem gösterin. Ürünlerin fiyatlarını ve bedenlerini müşteriye aktarmak için vitrine bakmaktan çekinin. Vitrinlerde mutlaka, belirlenen vitrin fiyatlıklarını kullanın. Devamı olmayan ürünleri vitrinde sergilemekten kaçının. Mankenlere uygun bedende ürünler giydirin. Deforme olmuş yada kırışmış ürünleri vitrinlerde kullanmayın.

6 ÖRNEK VİTRİN

7 MİSS POEM MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI
Miss Poem mağaza konseptimizde yer alan duvar ve orta ünitelerin yerleşimi, düzeni ve ürün sunum şekli belirlenen standartlar doğrultusunda olmalıdır. Görsel Düzenleme Departmanı’nın mağazalara bildireceği değişiklikler dışında farklı çalışmalar yapılmamalıdır.

8 DUVAR ÜNİTELERİ Miss Poem mağazalarımızda uyguladığımız duvar üniteleri

9 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ 8’li Reyon Standartları
8’li Reyon Sistemi 310 adet ürün almaktadır.

10 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ 7’li Reyon Standartları
7’li Reyon Sistemi 210 adet ürün almaktadır.

11 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ 6’lı Reyon Standartları
6’lı Reyon Sistemi 200 adet ürün almaktadır.

12 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ 5’li Reyon Standartları
5’li Reyon Sistemi 160 adet ürün almaktadır.

13 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ 4’lü Reyon Standartları
4’lü Reyon Sistemi 150 adet ürün almaktadır.

14 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ 3’lü Reyon Standartları
3’lü Reyon Sistemi 90 adet ürün almaktadır.

15 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ
60 cm’lik raflara her bir modelden 5 adet olmak üzere bir rafa 10 adet ürün sergilemekteyiz. 60 cm’lik U aks yana bakan 30 adet ürün almaktadır. Resimde görüldüğü gibi bir üst grup bir alt grup ürün sergilenmektedir. Her modelden ve her gruptan 5’er adet kullanıp toplam 30 adet olmaktadır.

16 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ Düz Öne Bakan Face Out Standartları
Üst üstte giydirme yapılan ürünlerde toplam 10 adet ürün kullanılmaktadır. Resimde görüldüğü gibi ilk başta gömlek üstüne hırka kullanılıp daha sonra gömlekler asılıp arkasına hırkalar asılmıştır.

17 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ Düz Öne Bakan Face Out Standartları
Tek bir model asıldığında renklerini de arkasına asıp toplam 15 adet ürün kullanılabilir.

18 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ Uzun T-Stant Standartları
35 adet ürün kullanılmaktadır.

19 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ Z Öne Bakan Face Out Standartları
10 adet ürün kullanılmaktadır. 5 adet alt askıya 5 adette üst askıya olmak üzere toplam 10 adet kullanılmaktadır.

20 ÜRÜN TAŞIMA KAPASİTELERİ T-Stant Standartları
T-Stant 30 adet ürün almaktadır.

21 MİSS POEM MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI
BASIC ÜRÜN MASA Basic Ürünlerin Gruplandırılarak Sergilenmesi. Bu tarz bir sergileme yapıldığında basic ürünler kendi aralarında gruplandırılır; ( V yaka- O yaka- Balıkçı) yada (uzun kol-Kısa Kol) gibi. Bu ürünlerin her bedeninden 2’şer adet olmalıdır. Küçük beden üstte olacak şekilde beden sırasına göre katlanarak sergilenir. Mutlaka fiyat iletişim görselleri kullanılır.

22 MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI
CASUAL MASA Casual Masalar mağazanın 3 farklı noktasında farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bunlar; Mağaza Girişlerinde (karşılama masası olarak) Casual Panel önlerinde (casual paneli tamamlayıcı masa olarak) Mağazadaki orta alanlarda (basic ve ticari ürünlerin sergilendiği masa olarak) CASUAL MASA ( GİRİŞ KARŞILAMA ) Giriş karşılama masalarında sergilenen ürünler dönemsel olarak farklılıklar göstermektedir. Bunlar; Fashion Ürünlerin Kombinlenerek Sergilenmesi. Bu tarz bir sergileme yapıldığında tüm ürünler 1’er seri olmalı. Küçük beden üstte olacak şekilde beden sırasına göre sergilenir. Ürünler masa üzerinde düzgün bir şekilde konumlandırılır.

23 MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI
CASUAL PANEL ÜRÜN SUNUM ŞEKLİ ÜST ÖN ASKI Üst ön askıda sergilenen model sayısı en fazla 4 adet olmalıdır. (tshirt – gömlek – triko – mont) S bedenleri iç içe giydirilerek ön askının en ön kısmında sergilenir. Bu ürünlerin S bedenleri 2 adet olmalıdır. Geriye kalan diğer bedenler küçükten büyüğe doğru (XS-S-M-L-XL) olarak içten dışa (tshirt – gömlek – triko – mont) olacak şekilde ön askıda kombinlenen ürünün arkasını asılır. Beden eksilmesi durumunda depodan eksik tamamlanır. Ürünlerin teklemeye düşmesi durumunda, temaya veya renk kombinasyonuna uygun alternatif ürün reyona dahil edilir. Üst ön askıların üzerinde raf var ise bu alanlarda aksesuarlar (çanta – ayakkabı ) yada kafa mankenlere ( şapka –bere – atkı – şal ) takılarak sergileme yapılır.

24 MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI CASUAL PANEL ÜRÜN SUNUM ŞEKLİ
ALT ÖN ASKI Alt ön askıda genellikle alt gruplar sergilenir. Sergilenen bu alt gruplarda 28 beden kullanılmalıdır Küçük beden en önde olacak şekilde beden sırası yapılarak sergilenir. Bu alt grupların önünde 1’er çift ayakkabı sergilenebilir. Benden eksilmesi durumunda depodan eksik tamamlanır. Ürünlerin teklemeye düşmesi durumunda, temaya veya renk kombinasyonuna uygun alternatif ürün reyona dahil edilir. ALT YAN ASKI Alt yan askıda temaya ait veya renk kombinasyona uygun üst gruplar sergilenir. Bu ürünlerin ön kısımları mağaza girişine bakacak şekilde sergilenir. Bu ürünler her bedenden 1’er tane olacak şekilde 1 seri şeklinde asılır. (XS-S-M-L-XL) olarak sergilenir. Benden eksilmesi durumunda depodan eksik tamamlanır. Ürünlerin teklemeye düşmesi durumunda, temaya veya renk kombinasyonuna uygun alternatif ürün reyona dahil edilir.

25 MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI CASUAL PANEL ÜRÜN SUNUM ŞEKLİ
RAF’TA KATLI ÜRÜN Casual panellerde katlı ürünler iki raf arasına gelecek şekilde sergilenir. Sergilenecek bu ürünler temaya veya renk kombinasyonuna uygun olan olmalıdır. Sergilenen bu ürünler genelde (T-SHIRT – SWEAT ve TRİKO )’dur. Dönemsel olarak ayakkabıda sergilenir. Katlı ürünler kalınlıklarına göre 1’er seri yada 1’er lot olarak en küçük beden üstte olacak şekilde beden sırasına göre katlanarak sergilenir. Benden eksilmesi durumunda depodan eksik tamamlanır. Ürünlerin teklemeye düşmesi durumunda, temaya veya renk kombinasyonuna uygun alternatif ürün reyona dahil edilir. DENİM RAFINDA ÜRÜN SUNUM ŞEKLİ RAF’TA KATLI ÜRÜN Bir rafta üst üste en fazla 6 adet jean pantolon olmalıdır. Küçük beden üstte olacak şekilde beden sırasına göre katlanarak rafta sergilenir.

26 MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI YUVARLAK STAND ÜRÜN SUNUM ŞEKLİ
Yuvarlak standlar mağaza orta alanlarda kullanılır. Bu standlarda genellikle basic t-shırt’ler sergilenir. Basic t-shırt’ler kendi içinde guruplandırılır. (v-yaka, o yaka) gibi. Gruplanan ürünler kendi içinde açık renkten koyu renge doğru sıralanır. Her bedenden 2’şer adet olarak, küçük beden önde olacak şekilde beden sırası yapılarak sergilenir. Benden eksilmesi durumunda depodan eksik tamamlanır. Mutlaka fiyat iletişim görselleri kullanılır.

27 MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI T-STAND ÜRÜN SUNUM ŞEKLİ
Mağazalarda ki Orta alanlarda; Duvar reyonlarında sunulacak kadar adet yoğunluğu olmayan ürünler, Fiyat avantajı olan ürünler gruplandırılarak sergilenir. Benden eksilmesi durumunda depodan eksik tamamlanır. Mutlaka fiyat iletişim görselleri kullanılır.

28 MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI AHTAPOT STANT ÜRÜN SUNUM ŞEKLİ
Ahtapot standlar mağazanın orta alanlarında kullanılır. Duvar reyonlarında sunulacak kadar adet yoğunluğu olmayan ürünler, Fiyat avantajı olan ürünler gruplandırılarak sergilenir. Beden eksilmesi durumunda depodan eksik tamamlanır. Mutlaka fiyat iletişim görselleri kullanılır.

29 MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI
ÜRÜN SERGİLEME ŞEKİLLERİ ASKI ÇEŞİTLERİ ASKILAMA KATLAMA ALARMLAMA MANKENLER

30 MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI ÜRÜN SERGİLEME ŞEKİLLERİ
ASKI ÇEŞİTLERİ ÜST GRUP ASKI (mont – triko – gömlek – sweat - t-shırt gibi üst grup ürünlerini sergilemede) MANDALLI ASKI ( Alt grup ürünlerini sergilemede)

31 MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI ÜRÜN SERGİLEME ŞEKİLLERİ
KATLAMA Masada Üst Grup Masalarda sergilenen katlı ürünler, ürün adetlerine ve modellerine göre farklılıklar gösterir. Basic ürün sergileme şekli. Baskılı ürün sergileme şekli. Küçük beden üstte olacak şekilde beden sırasına göre katlanarak sergilenir.

32 MAĞAZA İÇİ GÖRSEL SUNUM STANDARTLARI ÜRÜN SERGİLEME ŞEKİLLERİ
ÜRÜN ALARMLAMA Üst grup ürünlerde alarm logoları iç etiketin 1 parmak üstüne takılır. Takılan alarm logoları ürüne zarar vermeden dikiş kısmına uygulanır. Alt grup ürünlerde alarm logoları genellikle sol arka cep üzerinde bulunan dikiş kısmına uygulanır. Alarm logosu askılamayı engellemiyecek şekilde uygulanır.

33 Görsel Düzenleme Sorumlusu
İLETİŞİM T: ( ) F: ( ) Serdar YILMAZ Görsel Düzenleme Sorumlusu GSM:


"MAĞAZA GÖRSEL DİZAYN AMACIMIZ;" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları