Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Performans değerlendirme görüşmesi, personele geçmiş performansı ya da gelecek potansiyeli hakkında geribildirim veren ve gelecekteki gelişme düzeyini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Performans değerlendirme görüşmesi, personele geçmiş performansı ya da gelecek potansiyeli hakkında geribildirim veren ve gelecekteki gelişme düzeyini."— Sunum transkripti:

1

2  Performans değerlendirme görüşmesi, personele geçmiş performansı ya da gelecek potansiyeli hakkında geribildirim veren ve gelecekteki gelişme düzeyini ve yönünü planlayan bir performans inceleme toplantısıdır. Ve en az yılda bir yapılması gereken toplantıdır.

3  yöneticilerin; astların kendi performansları hakkında neler düşündükleri ve motivasyonlarının neler olduklarını öğrenmelerini  Astların performanslarının değerlendirmelerini, başarılarını ödüllendirmelerini, güçsüz yönlerini belirleyip, geliştirici önlemler almalarını  Astların daha başarılı olabilmeleri için geleceğe yönelik olarak performanslarını planlamalarını amaçlar.

4  Çoğu performans yönetim sisteminde performans görüşmelerinde önceden yapılandırdıkları bir görüşme formu kullanılmaktadır.Her işletmenin kendi ihtiyaç ve düzenlemelerine göre farklı görüşme formu tasarımları ola bilir.  Nickson, bu formlarda bulunması gereken bazı temel özellikleri aşağıdaki şekilde sıralamıştır: Çalışana ilişkin temel bilgiler( ad,bölüm,görev ve s) Unvanı İş tanımı Çalışanın işiyle ilişkili detaylı bireysel performans değerlemeleri Çalışanın genel performans düzeyine ilişkin değerlendirme Çalışanın performansına ilişkin kıdemli bir yöneticinin görüşleri ve yorumları Çalışanın performansına ilişkin kendi görüşleri Eğitim ya da gelişime yönelik eylem ve planlamalar

5  Performans Değerlendirmeye İlişkin Verilerin Toplanması ve Görüşmenin Planlanması  Zaman ve Yer Seçimi  Astın Kendini Görüşmeye Hazırlaması

6

7  Performans görüşmelerinde yöneticinin ve çalışanların bir-birini daha iyi anlamalarına yardım edebilecek 3 soru tipi vardır:  Açık uçlu sorular  Yansıtıcı sorular  Yönlendirici sorular

8  Çalışana önceden görüşmenin tarihi ve görüşmenin amacı belirtilmeli  Görüşmenin 2 yönlü iletişim süreci olduğu unutulmamalı  Çalışanın kendini rahat hiss etmesi sağlanmalı  Çalışanın güçlü yönlerini överek görüşmeye başlanılmalı  Çalışanların hangi konulardaki performansının yeterli olduğu veya olmadığı belirlenmeli

9  Performans görüşmesi toplantıları bir çok kimseye heyecan vermektedir.Bunun için görüşmeye katılacak olan kişilerin son derece rahat olmaları önemlidir.  Rol ve statü farklılıklarından kaynaklanan iletişim engelleri ya da duygusal bazı sorunların yol açtığı iletişimsizlik performans değerlendirme sürecine zarar verecektir. Bu yüzden yöneticiler bazı tutum ve davranışlar geliştirmelidirler.

10 Yargılayıcı Tamamlayıcı Yönlendirici Destekleyici Üstünlük Eşitlik Otoriter Demokratik

11  Performans değerlendirme sonuçlarının çalışana bildirilerek, kendi performanslarını görmelerini sağlama,eksiklerin giderilmesi, gelişim ve kariyer yönünde yapılabilecekleri belirleme faaliyetleri olarak tanımlanır.

12  Kişiye yardımcı olmayı amaçlar,  Belirli konuda ayrıntı içerir,  Zamanında yapılır,  Açık ve şeffaftır,  Kişinin davranışı üzerinedir.

13  Yapıcı / Olumlu Geri Bildirim  Yıkıcı / Olumsuz Geri Bildirim

14  Olumlu (pozitif) geri bildirim; bir davranışı zaten ilerlemekte olduğu yönde destekleyen ya da pekiştiren geri beslemedir.

15  Olumsuz (negatif) geri bildirim ise, kaynağa mesajın amaçlandığı şekilde alınmadığını bildirmek suretiyle, düzeltici bir işlev gören geri bildirimdir.

16


" Performans değerlendirme görüşmesi, personele geçmiş performansı ya da gelecek potansiyeli hakkında geribildirim veren ve gelecekteki gelişme düzeyini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları