Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLETİŞİM BECERİLERİ MODÜLÜ Geribildirim.  Amaç:Geribildirim kavramını bilmek ve önemi hakkında farkındalık geliştirmek  Öğrenim Hedefleri: Bu oturumun.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLETİŞİM BECERİLERİ MODÜLÜ Geribildirim.  Amaç:Geribildirim kavramını bilmek ve önemi hakkında farkındalık geliştirmek  Öğrenim Hedefleri: Bu oturumun."— Sunum transkripti:

1 İLETİŞİM BECERİLERİ MODÜLÜ Geribildirim

2  Amaç:Geribildirim kavramını bilmek ve önemi hakkında farkındalık geliştirmek  Öğrenim Hedefleri: Bu oturumun sonunda katılımcılar; Geri bildirimi tanımlayabilecek İletişimdeki önemi hakkında bilgi sahibi olacak Kabul iletilerini tanımlayabilecek Uygun kabul iletileri verme tutumu geliştireceklerdir.

3 Bir insana verebileceğiniz en güzel hediye geribildirimdir

4 Geribildirim  Bir tür mesajdır.  Geribildirim sayesinde: mesajın alınıp alınmadığı, nasıl anlaşıldığı, neye ihtiyaç duyulduğu açığa çıkar.  Kaynak, yanlış anlaşıldığını anlayıp, iletisini tekrar düzenleyebilir.  Yöneticilerin, hekim – hasta ilişkisinde hekimlerin geri bildirim almak kadar vermeyi de bilmeleri gerekir.  Olabildiğince fazla geri bildirim alıp vermek, bilgi alışverişinin sağlıklı işlemesi, işe ilişkin gereksiz kaygı ve dedikoduların önlenmesi, motivasyonun arttırılması için çok önemlidir.  Geribildirim, alıcının iletişime katıldığı duygusunu yaşamasına yardımcı olur.

5 Kabul İletileri Koşullu (Davranışa yönelik)  Pozitif (+) Derse ilginiz mükemmel  Negatif (-) Kursa geliş saatine uymadınız Koşulsuz (Varoluşa yönelik) (Genelleyici)  Pozitif (+) Sizi seviyorum  Negatif (-) Allah sizi kahretsin, hiçbir şeyden anlamaz mısınız?

6 Geribildirim Vermenin İncelikleri  Kişiye yönelik değil, söylediklerine, yaptıklarına, davranışlarına yönelik olması yeğlenmelidir.  Negatif geri bildirimler koşullu verilmelidir.Koşulsuz negatifler yıkıcıdır.  Kişilerin varoluşuna yönelik, genelleyici olumlu geri bildirimler içtenlikli olduklarında çok olumlu etki yapar  Geribildirimlerde de sözlerden çok sözsüz mesajların etkili olduğu unutulmamalıdır.

7 Kabul İletileri Örnekleri  Çok yeteneklisin  Seninle çalışmak çok zevkli  Çok iyi açıkladınız  Anlaşılan rapor yazmayı bilmiyorsunuz  Raporunda şunları düzeltmenin gerektiğini düşünüyorum  Siz hastalar zaten hiç kadir kıymet bilmezsiniz  Tedaviye uyumunuz için çok teşekkür ederim  Bence harika bir ekip çalışması yapıyoruz  Kontrole gelmeniz beni çok memnun etti  En kıymetli hastamsınız

8 Kabul mesajlarını vermek kadar almasını da bilelim  Koşulsuz olumlu kabul mesajlarını teşekkür ile kabul edip,keyfini hissedelim  Koşullu olumlu kabul mesajları için kendimize “Aferin” diyelim  Koşullu olumsuz kabul mesajlarını dikkate alıp,söz konusu işimizi kontrol edelim  Koşulsuz olumsuz kabul mesajlarını verenin iletişim hatası sayıp,es geçelim

9 İletişim sürecinde geribildirime ne kadar önem verilirse, iletişimin etkinliği, başarısı o kadar artar


"İLETİŞİM BECERİLERİ MODÜLÜ Geribildirim.  Amaç:Geribildirim kavramını bilmek ve önemi hakkında farkındalık geliştirmek  Öğrenim Hedefleri: Bu oturumun." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları