Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İşitme Engelliler Farkındalık Sunumu Niksar Rehberlik Araştırma Merkezi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İşitme Engelliler Farkındalık Sunumu Niksar Rehberlik Araştırma Merkezi."— Sunum transkripti:

1 İşitme Engelliler Farkındalık Sunumu Niksar Rehberlik Araştırma Merkezi

2 Engelli, yararlanma ya da fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan kişidir. Engelli nedir?

3 Bir cihaz yardımı ( işitme cihazı) olmadan yada cihaz yardımıyla ana dilini öğrenmekte zorluk çeken bireydir. İşitme engelli nedir?

4 Bizim kadar iyi duyamaz Sesleri duymak için bir cihaza ihtiyacı vardır. Bazı işitme engelliler cihazlarla bile yeteri kadar iyi duyamaz. Bazı işitme engelliler konuşmayı öğrenebilirken bazıları konuşmayı öğrenemez. İşitme engellilerin özellikleri nelerdir?

5 1. Biz işittiğimiz ve bizimle aynı dili konuşanları anladığımız için, çevremizde bizimle ilgili konuşulan konuları anlarız. Ama işitme engelli bireyler onlara bakarak gülündüğünde sinirlenebilirler. Sebebi onla alay ettiğimizi sanmalarıdır. Yada onunla alay etiğimizi düşünmeleridir. İşitme engellilerin dezavantajları nelerdir?

6 2. Normal çocuklar doğduğunda işitebildikleri için konuşmayı öğrenmekte zorlanmazlar. İşitme engelli bireyler ise işitme cihazını taktıkları güne kadar duymadıkları için bizden geç konuşurlar. İşitme engellilerin dezavantajları nelerdir?

7 3. Uzun cümleleri anlayamazlar. 4. Arkasından seslendiğimizde bizi duymayabilir. İşitme engellilerin dezavantajları nelerdir?

8 5. Okuduklarını anlamakta zorlanırlar. 6. Bazı işitme engelliler ise konuşmaları hiç duymazlar onlarla da işaret ve vücut dilini kullanarak anlaşabiliriz.

9 7. Konuşan kişilerden birine dikkatini verebilir. Aynı anda iki kişiyi anlayamaz. İşitme engellilerin dezavantajları nelerdir?

10 Görsel zekaları çok iyidir. Matematik’i geometriyi çok iyi yapabilirler. İşitme engellilerin avantajları nelerdir?

11 Sporlarda başarılıdırlar iyi koşabilirler yada spor tekniklerini kolay öğrenir ve uygularlar Öğretildiğinde güzel dans ederler. Başarılı atıcılardır.

12

13

14 Kısa cümlelerle konuşun. Konuşurken yüz yüze olun. İşitme engelli öğrencinin arkadaşlarına öneriler.

15 İşitme engelli bireye arkadaşlar içinde biri soru sorarken anlayabilmesi için sessiz olunmalı. Söylenileni anlaması için ona zaman verin. Kendini anlatırken ona izin verin ve anlamaya çalışın.

16


"İşitme Engelliler Farkındalık Sunumu Niksar Rehberlik Araştırma Merkezi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları