Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doğal MADDENİN DEĞİŞİMİ. Fen ve teknoloji Bayram islim Maddenin değişimi Maddenin Değişimi Maddelerin yapısı farklı şekillerde değişmektedir. İnsanlar,maddenin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doğal MADDENİN DEĞİŞİMİ. Fen ve teknoloji Bayram islim Maddenin değişimi Maddenin Değişimi Maddelerin yapısı farklı şekillerde değişmektedir. İnsanlar,maddenin."— Sunum transkripti:

1 Doğal MADDENİN DEĞİŞİMİ

2 Fen ve teknoloji Bayram islim Maddenin değişimi Maddenin Değişimi Maddelerin yapısı farklı şekillerde değişmektedir. İnsanlar,maddenin yapısını kullanım amaçlarına göre uygun olacak şekilde farklı yöntem ve yollarla değiştirirler. Doğada gerçekleşen bir çok olay sonucunda da maddelerin yapısı değişmektedir.

3 Fen ve teknoloji Bayram islim Maddenin değişimi 1.İnsanlar işleyerek maddeyi değiştirirler Dünyada bulunan yer altı ve yer üstü kaynakları,yaşayan her canlının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitededir. İhtiyacımız olan her şeyi doğadan doğrudan ya da dolaylı olarak elde ederiz. Örneğin;toprakta yetişen bir çok bitki insanlara ve hayvanlara gıda kaynağıdır.yine birçok bitki türünden kullandığımız eşya ve elbiselerimizi elde ederiz.

4 Fen ve teknoloji Bayram islim Maddenin değişimi Doğal Madde Su,toprak,petrol,mineraller,ormanlar vs. gibi doğada kendiliğinden bulunan maddelere doğal kaynak denir. Bunlardan elde edilen maddelere İse doğal maddeler denir. Örneğin;buğday,tahta,hayvanlardan elde edilen ürünler doğal maddelere örnektir. Doğal kaynak Doğal madde

5 Fen ve teknoloji Bayram islim Maddenin değişimi İşlenmiş Madde Doğal kaynaklardan elde edilen doğal maddelerin insanlar tarafından işlenerek daha kullanışlı hale getirilirler. Bu maddelere işlenmiş maddeler denir.

6 Fen ve teknoloji Bayram islim Maddenin değişimi Yapay Madde Doğal kaynakların uzun yıllar bilinçsizce kullanılması sonucunda kaynaklar ya azalmış ya da bazıları gibi tükenmiştir. Bu nedenle bilim insanları yaptıkları deneyler sonucunca doğal kaynaklardan elde edilen maddelerin yerine kullanılabilecek değişik ürünler elde etmişlerdir. Elde edilen bu ürünlere yapay madde denir. Örneğin;çatal,bıçak,kaşık,tencere,yağmurluk gibi…

7 Fen ve teknoloji Bayram islim Maddenin değişimi Kullandığımız bazı maddelerde de yapay ve doğal maddeler bir arada bulunurlar. Örneğin;doğal olan süt veya meyve suyunun içine paketlenirken bozulmaması için yapay maddeler konulmaktadır. Ayrıca paketlenen meyve suyu ve süt işlenmiş madde haline gelmiştir.

8 Fen ve teknoloji Bayram islim Maddenin değişimi Doğa olayları maddeyi değiştirir Dünyamızda meydana gelen yer altı ve yer üstü doğa olayları sonucunda da madde değişmektedir. Örneğin;aşırı yağışlar sonucunda heyelanlar meydana gelmekte bunun sonucunda da toprağın yapısı ve yeri değişmektedir.


"Doğal MADDENİN DEĞİŞİMİ. Fen ve teknoloji Bayram islim Maddenin değişimi Maddenin Değişimi Maddelerin yapısı farklı şekillerde değişmektedir. İnsanlar,maddenin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları