Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN DEĞİŞİMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN DEĞİŞİMİ."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN DEĞİŞİMİ

2 Maddenin Değişimi Maddelerin yapısı farklı şekillerde değişmektedir. İnsanlar,maddenin yapısını kullanım amaçlarına göre uygun olacak şekilde farklı yöntem ve yollarla değiştirirler. Doğada gerçekleşen bir çok olay sonucunda da maddelerin yapısı değişmektedir.

3 1.İnsanlar işleyerek maddeyi değiştirirler
Dünyada bulunan yer altı ve yer üstü kaynakları,yaşayan her canlının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitededir. İhtiyacımız olan her şeyi doğadan doğrudan ya da dolaylı olarak elde ederiz. Örneğin;toprakta yetişen bir çok bitki insanlara ve hayvanlara gıda kaynağıdır.yine birçok bitki türünden kullandığımız eşya ve elbiselerimizi elde ederiz.

4 Doğal Madde Su,toprak,petrol,mineraller,ormanlar vs. gibi doğada kendiliğinden bulunan maddelere doğal kaynak denir. Bunlardan elde edilen maddelere İse doğal maddeler denir. Örneğin;buğday,tahta,hayvanlardan elde edilen ürünler doğal maddelere örnektir. Doğal madde Doğal kaynak

5 İşlenmiş Madde Doğal kaynaklardan elde edilen doğal maddelerin insanlar tarafından işlenerek daha kullanışlı hale getirilirler. Bu maddelere işlenmiş maddeler denir.

6 Yapay Madde Doğal kaynakların uzun yıllar bilinçsizce kullanılması sonucunda kaynaklar ya azalmış ya da bazıları gibi tükenmiştir. Bu nedenle bilim insanları yaptıkları deneyler sonucunca doğal kaynaklardan elde edilen maddelerin yerine kullanılabilecek değişik ürünler elde etmişlerdir. Elde edilen bu ürünlere yapay madde denir. Örneğin;çatal,bıçak,kaşık,tencere,yağmurluk gibi…

7 Kullandığımız bazı maddelerde de yapay ve doğal maddeler bir arada bulunurlar. Örneğin;doğal olan süt veya meyve suyunun içine paketlenirken bozulmaması için yapay maddeler konulmaktadır. Ayrıca paketlenen meyve suyu ve süt işlenmiş madde haline gelmiştir.

8 Doğa olayları maddeyi değiştirir
Dünyamızda meydana gelen yer altı ve yer üstü doğa olayları sonucunda da madde değişmektedir. Örneğin;aşırı yağışlar sonucunda heyelanlar meydana gelmekte bunun sonucunda da toprağın yapısı ve yeri değişmektedir.


"MADDENİN DEĞİŞİMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları