Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü"— Sunum transkripti:

1 Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü
STAJ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Ankara, 2015

2 Staj Hakkında Genel Bilgiler
Bölüm öğrencilerinin Gıda Mühendisliği Programı ile ilgili konulardaki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik uygulamadır. Staj süresi toplam 30 (otuz) işgünüdür. Staj yükümlülüğünü tamamlamayan öğrenci MEZUN OLAMAZ.

3 Staj Hakkında Genel Bilgiler
Staj; staj komisyonu tarafından da uygun bulunan tercihen bir gıda analizi laboratuarı veya gıda üretim tesisinde yapılır. Hiçbir öğrenci kendi girişimiyle bulduğu iş yerinde bölüm staj komisyonunun onayı olmadan staj yapamaz. Staj yeri bulma sorumluluğu öncelikle öğrenciye aittir. Öğrenciler; staj yapacakları kuruluştan sağlayacakları STAJ KABUL belgesini, staj döneminden önce en kısa zamanda staj komisyonuna sunmak zorundadır.

4 Staj yapması uygun olan öğrenciler;
Staj başvuru formu (AÜ internet sayfası-Gıda Müh. Böl.- Öğrenci için-staj klavuzu adımlarını izleyerek alabilirsiniz) İşyeri tarafından verilen kabul belgesi Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisini Öğrenci kimliğinin önlü arkalı fotokopisini SGK’dan alınacak sigortalı olup olmadıgına dair belge (3 ayrı yerden olacak şekilde) 2 nüsha olarak bahar yarıyılı dersleri sona ermeden MAYIS AYI İÇERİSİNDE Bölüm Staj Komisyonu’na teslim eder

5 Başvuru formu örneği

6 SGK’dan alınacak belge örneği

7 Sigorta İşlemleri 5510 sayılı yasa uyarınca, staj yapacak olan her öğrenci Ankara Üniversitesi tarafından iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı staj süresince sigortalanmaktadır. Sigorta işleminin MUTLAKA staja başlamadan önce yapılması gerekmektedir. Aksi halde sigorta primi yatırılmayan öğrenci staja başlatılmayacaktır.

8 Sigorta İşlemleri Sigorta işleminin yapılabilmesi için,
Staj başvuru belgesinin Staj yeri kabul belgesinin Nüfus cüzdanı fotokopisinin Öğrenci kimliği fotokopisinin SGK’dan alınacak sigortalı olup olmadıgına dair belge (3 ayrı yerden olacak şekilde) Bölüm staj koordinatörlerine geciktirilmeden teslim edilmesi gerekmektedir.

9 Staj Sırasında Her öğrenci, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı’nın vereceği mavi renkli STAJ DEFTERLERİNE sahip olmalıdır. Bu staj defterinin ilgili kısımları eksiksiz doldurularak “Fakülte Sekreterliği”ne onaylatılmalıdır. Staj sırasında öğrenciler bu deftere, gün gün yaptıkları işleri eksiksiz ve okunaklı biçimde yazacaklardır. Staj sonunda staj defterinin sonundaki “Staj Sicil Fişi” doldurularak staj yapılan kuruma onaylatılır.

10 Stajdan Sonra Zorunlu stajını tamamlayan öğrenci mezun olabilmek için
staj defterini staj raporunu staj sicil fişini en geç EKİM ayı içerisinde belirlenen tarihte bölüm staj koordinatörlerine teslim etmek zorundadır.

11 Staj Raporu Staj raporu staj süresince yapılan analizlerin, işlemlerin, üretim sürecinin vs. çok kısa ya da çok uzun olmamak kaydıyla detaylı olarak anlatıldığı rapordur. Bu rapor mutlaka Fen Bilimleri Enstitüsü’nün Tez Yazım Kuralları’na uygun olarak yazılmalıdır. Aksi takdirde, rapor öğrenciye düzeltmek üzere iade edilecektir.

12 Staj Raporu Fen Bilimleri Enstitüsü’nün Tez Yazım Kuralları’na;
.htm adresinden online olarak ya da; Yukarıdaki web sayfasında linki bulunan “Tez Yazım Kılavuzu Son Hali” dosyasını bilgisayarınıza indirerek ulaşabilirsiniz.

13 Staj Sicil Fişi Staj sicil fişi, staj defterinizin arka sayfasında yer alan ve stajdaki durumunuzun staj amirleriniz tarafından değerlendirildiği sayfadır. Bu sayfada siz yalnızca kişisel bilgilerinizi dolduracaksınız. Geri kalan kısmı staj amirleriniz doldurup, imzalayıp damgalayacaklar ve kapalı zarf içerisinde bölümümüze posta yoluyla ulaştıracaklardır.

14 Staj Değerlendirme Sınavı
Zorunlu stajını tamamlayan, gerekli tüm belgelerini eksiksiz teslim eden ve staj raporunu kurallara uygun olarak yazan her öğrenci, öğretim üyelerinden oluşan önceden belirlenecek bir grup jüri tarafından sözlü sınava alınacaklardır. Sözlü sınav sonucunda “BAŞARILI” olarak değerlendirilen öğrenciler, zorunlu stajlarını başarıyla tamamlamış olacaklardır.

15 Karşılaşılabilecek Sorunlar
S: Sigorta primimin yatırılıp yatırılmadığından emin olmadan staja başlayabilir miyim? C: Hayır. Sigorta priminizin ödenip ödenmediğini siz takip etmelisiniz ve ödenmeden staja başlamamalısınız. (Sigorta priminizin durumunu Mühendislik Fakültesi Staj Bürosu’ndan öğrenebilirsiniz.)

16 Karşılaşılabilecek Sorunlar
S: Staj sırasında staj defterimi kaybettim, ne yapmalıyım? C: Staj defteriniz üzerinize zimmetli evraktır. Böyle bir durum oluştuğunda derhal bölüm staj koordinatörlerinizi bilgilendiriniz. S: Staj yapacağım kurum ben staja başlamadan önce ya da staj sırasında greve gitti. Ne yapmalıyım? C: Derhal bölüm staj koordinatörlerinizi bilgilendiriniz.

17 Karşılaşılabilecek Sorunlar
S: Yabancı uyruklu öğrenciyim. TC Kimlik numaram yok. Ne yapmalıyım? C: Sahip olduğunuz “İkamet Tezkere Numarası”nı bölüm staj koordinatörlerinize bildiriniz.

18 S: Staja başlamadan önce rahatsızlandım, stajımı yapamayacağım
S: Staja başlamadan önce rahatsızlandım, stajımı yapamayacağım. Ne yapmalıyım? C: Derhal bölüm staj koordinatörlerinizi bilgilendiriniz. S: «Herhangi bir nedenle» stajımı yapamayacağım. Ne yapmalıyım?

19 Bölüm Staj Koordinatörleri
Stajla ilgili karşılaşabileceğiniz her türlü soruna karşı Bölüm Staj Koordinatörleri size yardımcı olacaklardır. Prof.Dr. Ferruh ERDOĞDU Arş.Grv. Güliz HASKARACA e-posta: Arş.Grv. S. S. TURHAN KIRALAN e-posta: Arş.Grv. T. TAT / Arş.Grv. F. HAMZAOĞLU / Arş.Grv. N. E.DURMAZ /

20 BAŞARILAR…


"Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları