Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TURİZM HAFTASI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TURİZM HAFTASI."— Sunum transkripti:

1 TURİZM HAFTASI

2 TURİZM HAFTASI İLE İLGİLİ BİLGİ
İnsanların türlü amaçlarla yaptıkları gezilere turizm denir. Turizm; başka yerleri görmek, tanımak, eğlenmek, dinlenmek ve alıveriş etmek için yapılan gezilerdir. Bu gezilere katılanlara turist denir. Turizm; iç ve dış turizm olarak ikiye ayrılır. İnsanlar ülke içinde dinlenmek, eğlenmek, alışveriş etmek, gezip görmek için, sürekli yaşadık­ları kentin dışına çıkarlar. Başka yerlere giderler. Buna iç turizm denir. Dış turizm ise ülkeler arasında yapılan gezilerdir.

3 TURİZM HAFTASI İLE İLGİLİ BİLGİ
Yabancı turist, ülkemize hangi amaçla gelirse gelsin para harcayacak­tır. Turistin harcadığı paraya döviz denir. Döviz, yabancı ülke parasıdır. Ülkemizde üretilmeyen ilaç, makine; gereksinme duyduğumuz petrol ve benzeri mallar yabancı ülkelerden alınır. Bunların satın alınabilmesi için dövize gereksinmemiz vardır. Dövizi ürünlerimizin ve ürettiğimiz malların dış ülkelere satışından ya da turizmden sağlarız. Görülüyor ki ülkemizin kalkınmasında turizmin çok önemli bir yeri vardır.

4 TURİZM HAFTASI İLE İLGİLİ SÖZLER
Temizlik turizmin, turizm kalkınmanın anahtarıdır. Turizm bacasız fabrikadır. Memnun ayrılan turist daha çok turist demektir. Turizmin anahtarı temizlik ve hoşgörüdür. Turizm, kalkınmanın lokomotifidir. Turizm hizmetle gelişir, sevgi ile büyür. Yurdumuzdan hoşnut ayrılan her turist bizim yeni bir dostumuzdur. Turizm yolu, barış ve kalkınma yoludur.

5 TURİZM HAFTASI İLE İLGİLİ SÖZLER
Turiste saygı varsa, turizmde kaygı yoktur. Bir memnun turist, bin turist yollar. Hiçbir mavi Akdeniz’den güzel değildir.

6 KONUŞMA METNİ Sevgili Arkadaşlar!
15-22 Nisan tarihleri arasını Turizm Haftası olarak kutluyoruz. Dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan gezilere turizm, bu gezilere katılan insanlara da turist diyoruz. Ülke içinde yapılan gezilere iç turizm, ülke dışına yapılan gezilere ise dış turizm denir. Yurt dışı gezilere daha çok, zenginleşen ülkelerin insanları çıkar. Yabancı turistler ülkemize hangi amaçla gelirse gelsinler, para harcarlar. Turistlerin harcadığı yabancı paralara döviz diyoruz. Üretemediğimiz ürünleri yabancı ülkelerden döviz ile satın alırız.

7 KONUŞMA METNİ Döviz elde etmenin en kolay yollarından biri ise turizmdir. Ülkemize ne kadar çok turist gelirse, o kadar çok döviz elde ederiz. Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü olan yurdumuz, turistlerin ilgi duyduğu bir ülkedir. Ilıman iklimi, zengin bitki örtüsü, eski medeniyetlerin bıraktığı tarihi eser ve anıtlarla yurdumuz, turistler için adeta bir cennet gibidir. Bütün bunlara rağmen ülkemiz, hak ettiği turist sayısına bir türlü ulaşamamıştır.

8 KONUŞMA METNİ Ülkemize daha çok turist gelebilmesi için, yollarımızın daha güzel, insanlarımızın daha centilmen, ulaşım araçlarının daha gelişmiş, konaklama yerlerinin bol, rahat ve temiz olması gerektiğini biliyoruz. Turistlere karşı güler yüzlü olmak, onları rahatsız etmemek, değerinden yüksek ve zorla satış yapmamak gerekir. Onların memnun ayrılması, ülkemize daha çok turistin gelmesini sağlar. Daha çok turist ise, daha çok döviz demektir.

9 ÜLKEMİZİN TURİSTİK MEKANLARI (PAMUKKALE)

10 PAMUKKALE

11 PERİ BACALARI

12 PERİ BACALARI

13 EFES ANTİK KENTİ

14 EFES ANTİK KENTİ

15 SULTANAHMET MEYDANI

16 SULTANAHMET MEYDANI

17 TRUVA

18 TRUVA

19 ASPENDOS ANFİ TİYATRO

20 ASPENDOS ANFİ TİYATRO

21 NEMRUT HARABELERİ

22 NEMRUT HARABELERİ

23 SÜMELA MANASTIRI

24 SÜMELA MANASTIRI

25 BALIKLI GÖL

26 BALIKLI GÖL

27 TURİZM HAFTASI

28 TURİZM HAFTASI

29 TURİZM HAFTASI

30 TURİZM HAFTASI

31 TURİZM HAFTASI

32 TURİZM HAFTASI

33 TURİZM HAFTASI

34 TURİZM HAFTASI

35 TURİZM HAFTASI

36 DOĞAL GÜZELLİKLER

37 DOĞAL GÜZELLİKLER

38 DOĞAL GÜZELLİKLER

39 DOĞAL GÜZELLİKLER

40 İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.


"TURİZM HAFTASI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları