Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Serhat Gezici. T URKIYE ’ DE YETIŞTIRILEN TARIM ÜRÜNLERI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Serhat Gezici. T URKIYE ’ DE YETIŞTIRILEN TARIM ÜRÜNLERI."— Sunum transkripti:

1 Serhat Gezici

2 T URKIYE ’ DE YETIŞTIRILEN TARIM ÜRÜNLERI

3 E KONOMIK F AALIYETLER İnsanlar, yaşayabilmek için çeşitli işler yaparlar. Hayvanlardan ve topraktan yararlanırlar, ticaretle uğraşırlar veya çeşitli iş yerlerinde çalışırlar. Bunlara ekonomik faaliyet denir.

4 Insanların geçimlerini sağlayabilmek için uğraştıkları ekonomik faaliyetler şunlardır:Tarım, Hayvancılık, Sanayi, Ticaret, Madencilik, Turizm, Ormancılık Ulaşım,Hizmet sektörü(bankacılık, eğitim, sağlık ticaret vb.) gibi ekonomik faaliyetler insanların geçimlerini sağladıkları başlıca iş alanlarıdır.

5 E KONOMIK FALIYETLERE ORNEK Tarım Sana yi Madencilik Hayvancılı k

6 Tarım :Toprağın ekilmesi ve işlenmesi yoluyla topraktan faydalanma işlerinin bütününe tarım denir.

7 Hayvancılık: Çeşitli hayvanların beslenerek para kazanılması faaliyetine denir. Küçük Baş(Koyun,Keçi); Büyük Baş(İnek,Öküz),Kümes(Tavuk,Hindi,Ördek),İpek Böcekciliği,Balıkcılık,Arıcılık hayvancılık faaliyetini çeşitleridir.

8 Madencilik :Yer altında bulunan cevher, sanayi hammaddesi, kömür ve petrol gibi ekonomik değeri olan herhangi bir maddeyi yeryüzüne çıkarıp onu paraya dönüştürme işidir. Madenciliğin amacı, ekonomiye gerekli doğal hammaddeyi sağlamaktır.

9 Sanayi: Ham maddeleri işlenmiş(kullanılabilir ve tüketilebilir) ya da yarı işlenmiş ürün haline getirmeye yarayan faaliyetlerin tümüdür.Sanayi üretiminin yapıldığı yere fabrika denir.

10 Turizm: İnsanların gezmek,dinlenmek,eğlenmek vb. amaçlarla yaptıkları gezilere denir. Yaz turizmi,Kış turizmi,Tarih turizmi,Doğa turizmi vb çeşitleri vardır.

11 Ekonomide üç temel faaliyet alanı vardır. Bunlar üretim,dağıtım ve tüketim dir.

12 Üretim: İnsanların ihtiyaç duyduğu mal ya da hizmetin meydana getirilmesidir.

13 Dağıtım: Ürünlerin tüketiciye ulaşması için üretildiği yerden malın alınıp satılacağı yere taşınması olayıdır.

14 Tüketim : İnsanların ihtiyaçları olan ürünleri satın alarak kullanması olayına tüketim adı verilir. Ekmek, makarna, peynir, sebze meyvelerin satın alınıp yenmesi, mağazalardan çeşitli giyim eşyası almak, mobilya ve beyaz eşya alıp kullanmak gibi faaliyetleri tüketime örnek olarak verebiliriz.


"Serhat Gezici. T URKIYE ’ DE YETIŞTIRILEN TARIM ÜRÜNLERI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları