Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Türk milletinin bağımsız yaşama isteğinin ve vatanseverlik duygusunun eseri olarak ortaya çıkan bu direniş azmine denir.  Milletimizin bağımsızlığını.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Türk milletinin bağımsız yaşama isteğinin ve vatanseverlik duygusunun eseri olarak ortaya çıkan bu direniş azmine denir.  Milletimizin bağımsızlığını."— Sunum transkripti:

1  Türk milletinin bağımsız yaşama isteğinin ve vatanseverlik duygusunun eseri olarak ortaya çıkan bu direniş azmine denir.  Milletimizin bağımsızlığını yeniden kazanmak için giriştiği mücadeleye’de KUVAYIMİLLİYE HAREKETİ denildi.  NOT:İşgal kuvvetlerine karşı ilk Kuvayımilliye Hareketi ‘’HATAY DÖRTYOL’DA’’BAŞLADI.

2  Halkın kurtuluşa olan inancını ve direniş azmini ve kuvvetini arttırmıştır.  Düşman ilerleyişinin hızını keserek Milli Mücadele ‘nin hazırlık devresinin tamamlanması ve düzenli ordunun kurulması için gereken zamanı kazandırdılar.  Türk milleti kuvayımilliye birliklerinin haklarını duyurmak için yararlı cemiyetler kurdu.  Bu cemiyetler işgal edilen yerlerde kuruldu.  Müdafa-i Hukuk,Muhafaza-i Hukuk,Reddi İlhak Gibi adlar almışlardır.

3

4 RUMLARIN KURDUKLARI ERMENİLERİN KURDUKLARI TÜRKLER TARAFINDAN KURULANLAR MAVRİ MİRAHINÇAKKÜRT TEALİ CEMİYETİ PONTUS RUM CEMİYETLERİ TAŞNAK-SÜTYUN CEMİYETLERİ HÜRRİYET VE İTİLAF CEMİYETİ AMAÇ:KENDİ DEVLETLERİNİ KURMAK AMAÇ:DOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE BÜYÜK BİR ERMENİ DEVLETİ KURMAK İSLAM TEALİ CEMİYETİ İNGİLİZ MUHİPLERİ CEMİYETİ

5 YARARLI CEMİYETLER (MİLLİ CEMİYETLER) KURULDUKLARI YERLERAMAÇLARI VİLAYET-İ ŞARKİYE MÜDAFAA-İ HUKUK CEMİYETİ İSTANBUL Doğu Anadolu bölgesinin ERMENİLER TARAFINDAN İŞGALİNİ ENGELLEMEK ANADOLU KADINLARI MÜDAFAA-İ VATAN CEMİYETİ SİVAS’TA Kadınların MİLLİ Mücadeleye etkin bir şekilde katılımını sağlamak İZMİR MÜDAFAA-İ HUKUK OSMANİYE CEMİYETİ İZMİR İZMİR ve çevresinin Yunanlılar tarafından işgalini engellemek. TRAKYA PAŞAELİ MÜDAFAA-İ HUKUK CEMİYETİ TRAKYA DA TRAKYANIN Yunanlılar tarafından işgalini engellemek. TRABZON MUHAFAZA-İ HUKUK CEMİYETİ İSTANBUL’DA KARADENİZ de yaşayan RUM VE ERMENİLERİN engellemek. MİLLİ KONGRE CEMİYETİ İSTANBUL’DA Türklere yapılan haksızlıkları gazete ve kitaplarla dünyaya duyurmak, KİLİKYALILAR CEMİYETİ İSTANBUL Adana ve çevresinin işgalini engellemek

6  Sivas kongresinde alınan bir kararla Milli cemiyetler(yararlı cemiyetler)  ‘’ANADOLU VE RUMELİ MÜDAFAA-İ HUKUK CEMİYETİ ‘’adı altında birleştirildi. Yorum: Mustafa Kemal’in Dağınık haldeki milli kuvvetleri bir araya getirerek birleştirme ve bütünleştirme gücüne sahip bir lider olduğunu gösterir.

7 İSTANBUL-1 SAMSUN-2 AMASYA-3 ERZURUM-4 SİVAS-5

8  İzmir’in işgali mitinglerle protesto edilecek.  Mondros ateşkes emirlerine uyumayacak ordu terhis edilmeyecek  Müdafaai hukuk cemiyetleri kurulacak.

9  Vatanın ve milletin bağımsızlığı tehlikededir.  İstanbul hükümeti üzerine aldığı sorumluluğu yerine getirememektedir.bu durum milletimizi yok olmuş gibi göstermektedir.  Milletin bağımsızlığını milletin azim ve kararı kurtaracaktır.  Milletin sesini duyurmak için milli bir heyetin kurulması zorunludur.

10  Sivas’ta milli bir kongre toplanması kararlaştırıldı  Kongreye bütün illerden milletin güveni kazanmış 3 temsilci katılmasına karar verildi.  Kongrenin toplanması sır olarak tutulacak.  Not:Kurtuluş savaşının amacı yöntemi ve gerekçesi Amasya genelgesinde belirtilmiştir.

11  Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz  Her türlü yabancı işgaline karşı mille topyekün kendisini savunacak.  İstanbul hükümeti vatanı koruyamaz ise temsili heyeti koruyacak.  Kuvayımilliyeyi tek kuvvet tanımak milli iradeyi hakim kılmalıdır.  Hristiyan azınlıklara ayrıcalıklar imtiyazlar verilmemelidir.

12  Manda ve himaye kabul edilemez.  Millet meclisi derhal toplanmalı.  Not:Erzurum kongresi toplanış amacı bakımından bölgesel bir kongredir fakat alınan kararlan tüm yurdu ilgilendirdiği için ‘’ULUSAL’’ bir kongredir.

13  Her yönüyle ulusal bir kongredir.  Milli egemenlik her şeyin üzerindedir.  Misak-ı millinin esasları ilk defa belirlendi.  Temsili heyet başkanı Mustafa Kemal oldu.  Manda ve himaye kesin olarak reddedildi.  Milli cemiyetler birleştirildi.(ANADOLU VE RUMELİ MÜDAFAA-İ HUKUK CEMİYETİ )adını aldı.  İrade-i milliye gazetesi çıkartıldı.halkı bilgilendirmek için.


" Türk milletinin bağımsız yaşama isteğinin ve vatanseverlik duygusunun eseri olarak ortaya çıkan bu direniş azmine denir.  Milletimizin bağımsızlığını." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları