Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan Hatice PAKSOY. MOTİVASYON NEDİR ? İnsan davranışlarının temelinde ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçlar insanı harekete geçiren itici gücü oluşturur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan Hatice PAKSOY. MOTİVASYON NEDİR ? İnsan davranışlarının temelinde ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçlar insanı harekete geçiren itici gücü oluşturur."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan Hatice PAKSOY

2 MOTİVASYON NEDİR ? İnsan davranışlarının temelinde ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçlar insanı harekete geçiren itici gücü oluşturur. İşte bu itici güce “MOTİVASYON” adı verilir.

3 MOT İ VASYONU BOZAN ETKENLER İ Ç ETKENLER

4 DI Ş ETKENLER

5 İ Ç ETKENLER

6 A) ÇALIŞMA İSTEKSİZLİĞİ Çalışma isteksizliği pek çok nedene bağlı olabilir. Bunlar ; Hedef tespiti yapmamak, Plansız çalışmak, Çalışılacak konuyu – dersi anlamamak, Çalışılacak yerin çok olması, Çalışmayı ertelemek.

7 ÇALIŞMA İSTEKSİZLİĞİNİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN; Ders çalışmayı bir İHTİYAÇ olarak gör. HEDEF tespiti yap. ANLA – SOR. Dersi EĞLENCELİ hale getir.

8 Başarıyı HAYAL ET. GRUP ÇALIŞMASI yap. Belirsizliği ortadan kaldırmak için PLAN YAP. YAPILMAMIŞ DİĞER İŞLERİ HALLET.

9 Çalışmayı ERTELEME. Duvarına motivasyonunu artıracak SÖZLER as. Hayata OLUMLU BAK. İNAN!... İnanmak başarmanın yarısıdır.

10 B) ENDİŞEYE KAPILMA Planlı programlı çalışın.

11 C) KENDİNE GÜVENSİZLİK Bunun için;  Öncelikle kendinizi her yönünüzle çok iyi tanıyın. Performansınızı,yapabilecekleri nizi tespit edin.  Kendinize bunu yapabilirim deyin

12 Ki ş inin Önündeki En Büyük Engel KEND İ S İ D İ R. Kendinizi engellemeyin

13 İ NANÇLARIMIZ SONUCU ETK İ LER BA Ş ARACA Ğ INIZA İ NANMIYORSANIZ BA Ş ARAMAZSINIZ O HALDE; BA Ş ARMAK İ Ç İ N İ NANMALISINIZ

14 UMUTSUZLU Ğ A KAPILMA PES ETME “Olmuyor, Ne yaparsam yapayım sonuç değişmiyor, Boşuna uğraşıyorum,” Siz de bu sözcükleri sık sık kullanıyorsanız pes etme sinyalleri vermeye başladınız demektir. Ve pes etmeye başlamak her şeyin sonunu hazırlar. Tüm emeğiniz, çabanız boşa gide r

15 ÖYLEYSE; Ne olursa olsun asla pes etmeyin ve vazgeçmeyin Aynen sular gibi...” UNUTMAYIN Mermeri delen suyun gücü değil devamlılığıdır.”

16 DI Ş ETKENLER

17  ÇEVRE  A İ LE  ARKADA Ş LAR

18 ÇEVRE Kimi zaman çevrenizde bulunan kişiler motivasyonunuzu bozacak davranışlar sergileyebilir, bazı sözler söyleyebilirler. Önemli olan ise sizin bu konuda ne düşündüğünüz.Unutmayın sizi en iyi tanıyan yine sizsiniz. Nasıl bir performans sergileyeceğinizi, neler ortaya koyabileceğinizi en iyi siz biliyorsunuz.

19 A İ LE Bazen ailenizin sizi başkalarıyla kıyaslaması, size yeteri kadar destek olmaması, aranızda yaşanan ufak tefek anlaşmazlıklar,vs... Yapmanız gereken tek şey ailenizle oturup konuşmak. Beni dinlemezler ki mi diyorsunuz. Denemekle ne kaybedersiziniz? Onlara bu durumlarda kendinizi nasıl hissettiğinizi, ne düşündüğünüzü, anlatın. Anlatmazsanız anlaşılamazsınız unutmayın.

20 ARKADA Ş LAR Bazen de kendinizi başkasıyla biz kıyaslarız. Arkadaşınız yüksek notlar alıyor. Bunu nasıl olup da başarabiliyor. Onda olup da sizde olmayan nedir? Bunların yerine acaba arkadaşım nasıl bir yöntem takip ediyor, nasıl çalışıyor diye merak edip arkadaşınızdan bu işin sırrını, püf noktasını öğrenmek daha doğru bir davranış olacaktır.

21 KISACA Kendi Kendinizi Motive Etmek İçin; İnanın. Yapacağınız çalışmaları ertelemeyin, Çalışmaya yöneltecek güzel sözler bulun. Kendinize engel olmayın. Kendinize zaman ayırın. Merak edin.

22 Dersi ve çalışmayı sevin. Mazeretlere sığınmayın. Moralinizi bozmayın. Başarısız olmaktan korkmayın. Okuyun. İsteyin ve azimli olun.

23 BENİ İLGİYLE DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.


"Hazırlayan Hatice PAKSOY. MOTİVASYON NEDİR ? İnsan davranışlarının temelinde ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçlar insanı harekete geçiren itici gücü oluşturur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları