Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

19 MAYIS ŞEHRİ SAMSUN. Samsun’un Türkiye’deki Konumu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "19 MAYIS ŞEHRİ SAMSUN. Samsun’un Türkiye’deki Konumu."— Sunum transkripti:

1 19 MAYIS ŞEHRİ SAMSUN

2

3 Samsun’un Türkiye’deki Konumu

4 Samsun, Türkiye 'nin bir ili ve en kalabalık on altıncı şehri. Karadeniz Bölgesi 'nin Orta Karadeniz Bölümünde 'de yer alır ve bölgenin en kalabalık şehridir.On yedi ilçenin bulunduğu Samsun'un genel yönetimi Samsun Büyükşehir Belediyesi ve valilik tarafından sağlanmaktadır. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Ordu, güneyinde Tokat ve Amasya, batısında ise Çorum ve Sinop illeri ile çevrilidir.

5 Karadeniz Bölgesi'nin eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açılarından en gelişmiş şehri olan Samsun kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerden olup "Karadeniz'in Başkenti" ve "Atatürk'ün Şehri" olarak tanıtılmaktadır. Karayollarıyla Karadeniz Bölgesi'ni İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayan Samsun aynı zamanda bir liman şehridir ve geniş hinterlandı ile bir lojistik merkezidir. Türkiye’nin kurulmasına dek uzanan ve 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışıyla başlayan sürecin başlangıç durağı olması nedeniyle özel bir konumu bulunan Samsun "19 Mayıs Kenti" olarak anılmakta ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 1938 yılında resmî bayram ilan edilen 19 Mayıs günü 1926 yılından beri Samsun'da "Gazi Günü" adıyla kutlanmaktaydı. Mustafa Kemal Atatürk de 19 Mayıs'a verdiği önemi o günü doğum günü olarak kabul ederek göstermiştir.

6

7 TARİHİ YERLER ARASTASI TEKKEKÖY MAĞARALARI

8 Ünye Kalesi, Ünye-Niksar yolunun yedinci kilometresinde, yolun solunda iki yüz metre yükseklikte bir tepenin üzerinde kurulmuştur. Jeologların ifadesine göre, kale eski çağlarda yanardağ iken faaliyetini tamamlamış ve yanardağın kraterleri üzerine kaleyi inşa etmişlerdir. Kalenin ilk yapılış tarihi, Milattan önce 200-250 yıllarına rastlar. Pers kökenli Pontus Hükümdarı 2. Mitradates kaleyi bu kraterler üzerine yaptıran ilk kişidir. Ünye Kalesi Kaya Mezarı (On iki Kral Mezarı MÖ yedinci yüzyıl)

9 İlçenin doğusunda bulunan ve 870 hektarlık alana sahip olan göl, üzerinde yüzen adacıkları (Torf madeni) ile son derece ilgi çekici bir sit alanıdır. Etrafının dağ ve orman manzarası ile çevrili olması ona kendi güzelliğini katmaktadır. Turna balığı, tatlı su levreği, tahta balığı, sazan, kızılkanat gibi balık türlerinin yaşaması nedeniyle ilçedeki balıkçılık sektörü ve balıkçılık turizmi, bu yöredeki yaşamı son derece etkilemektedir. Yüzen adacıkları ve barındırdığı birçok kuş türleri ile göle farkli bir güzellik katmaktadır. Burada su kayağı, sörf, yelkenli yarışı gibi sportif faaliyetleri yapmak da mümkündür.Bu özellikleriyle göl, ilçe turizmine hizmet etmektedir. Ladik Gölü

10 Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi'nde yer alan ve müze ev olarak restore edilmiş eski bir Rum evi ve üzerinde görünen mağaralar. Vadide müze ev yapılması planlanan üç eski Rum evi olmakla birlikte bu evlerden yalnızca fotoğrafta görünmekte olan ev faaliyettedir.

11 SAMSUN’A ÖZGÜ YEMEKLER

12 TİRİT YEMEĞİ

13 SAMSUN PİDESİ

14 ŞİFANUR

15 MIDIDR ÇORBASI

16 SONN…


"19 MAYIS ŞEHRİ SAMSUN. Samsun’un Türkiye’deki Konumu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları