Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

10.SINIF KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DÖNEMİ AHMET KAÇAR-TAVŞANLI ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ TARİH ÖĞRETMENİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "10.SINIF KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DÖNEMİ AHMET KAÇAR-TAVŞANLI ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ TARİH ÖĞRETMENİ."— Sunum transkripti:

1 10.SINIF KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DÖNEMİ AHMET KAÇAR-TAVŞANLI ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ TARİH ÖĞRETMENİ

2 KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DEVRİ  Kanuni tahta çıktığında Avrupanın en güçlü devleti konumunda Roma-Germen İmparatorluğu ve bu devletin başında ŞARLKEN bulunmaktaydı.  Şarlken hem Osmanlı bölgesi olan balkanlarda genişleme politikası benimsiyor,hem de Osmanlı aleyhine İran ile ittifak yapıyordu.  Portekizliler ise coğrafi keşiflerle Hindistan’a ulaşmış ve Osmanlı denetimindeki baharat ticaretini engellemeye çalışıyordu.  BATIDAKİ GELİŞMELER:  1-OSMANLI-MACARİSTAN İLİŞKİLERİ:

3 Macaristan Seferi  Osmanlı devletinin Balkan Toprakları Macarlar Tarafından tehdit ediliyordu.  Osmanlı'lar bunun üzerine 1521 yılında Belgrad'ı alarak orta Avrupa'nın kapısını açmış oldular.  Macarların Belgrad'ı geri almak için saldırmaları ve FRANSIZ Kral'ı Fransuva’yı Alman imparatoru Şarlkenin elinden kurtarmak isteyen Osmanlı Macaristan seferine çıktı.  1526 Mohaç meydan savaşı'nda Macar ordusu 2 saatte imha edildi ve Macaristan Osmanlı'ya bağlandı.

4 1. Viyana Kuşatması  1529 yılında Macaristan üzerinde hak iddia eden Avusturya üzerine sefere çıkıldı ve başkentleri Viyana kuşatıldı.  Ağır toplar götürülmediği ve kış mevsimi yaklaştığından kuşatma kaldırılmıştır.  1532 yılında Osmanlı ordusu Alman seferine çıkmıştır bu seferde Alman imparatoru Şarlken ve Avusturya Kral'ı Ferdinand Osmanlı'ların karşısına çıkma cesareti gösterememiştir.  1533 İstanbul Anlaşması Osmanlı-Avusturya Arasında yapılmıştır bu Antlaşma ile Osmanlı devleti Avrupa'da üstünlüğü ele geçirmiştir.

5 Osmanlı-İran ilişkileri  Kanuni İran üzerine 4 sefer yapmıştır.  Bu seferlerle Bağdat,Revan,Nahçivan ve Karabağ ele geçirilmiştir.  İran'ın barış istemesi üzerine 1555 Amasya antlaşması yapılmıştır.  Bu antlaşma İran'la yapılan ilk resmi antlaşmadır.

6 Kanuni devri denizlerdeki gelişmeler  Osmanlı donanması Kanuni Döneminde Dünya'nın en güçlü donanmalarından biri haline gelmiştir.  Osmanlı'lar Coğrafi keşiflerle bozulan baharat yolunu tekrar canlandırmak için SÜVEYŞ KANAL projesini düşünmüşlerdir.  Ayrıca orta Asya'daki Türkleri Rus tehdidinden korumak için Don- Volga Kanal Projesi'de düşünülmüştür.  RODOSUN FETHI 1521:Sen Jan şövalyelerinin elinde bulunan Rodos alınır ve Suriye-Mısır deniz yolunun güvenliği sağlanır.

7 Cezayir  Cezayir BARBAROS HAYREDDİN PAŞA’nın Osmanlı Donanması'nın başına geçmesi ile Osmanlı topraklarına katıldı.  1538 yılında Osmanlı donanması Andrea Dorya komutasındaki Haçlı Donanması'nı ağır bir yenilgiye uğratarak PREVEZE DENIZ ZAFERINI kazanırlar.  Venedik ile bu zaferden sonra antlaşma imzalanarak Akdeniz üstünlüğü Osmanlı'lara geçmiştir.  DiĞER DENiZ FETİHLERİ  1551 yılında Trablusgarp fethedilir.

8 Deniz fetihleri  1560 yılında CERBE DENIZ ZAFERI ile Haçlı donanması bir kez daha mağlup edilir ve kuzey Afrika üstünlüğü Osmanlı'lara geçer.  1565 yılında MALTA ADASI kuşatılır ancak Turgut Reisin şehit olması üzerine kuşatma kaldırılır.  1566 yılında SAKIZ ADASI fethedilir.  Portekizlilere karşı 4 adet Hint deniz seferi yapılmıştır Ancak gerek seferlere önem verilmemesi,donanmanın okyanuslara uygun olmaması üzerine seferlerde istenen başarı sağlanamaz.

9 Fransa'ya verilen kapitülasyonlar  Avrupa Haçlı ittifakını parçalamak ve Akdeniz ticaretini canlandırmak için Fransa'ya ticari ayrıcalıklar verilmiştir.(1535)  1541 yılında Barbaros Hayrettin Paşa donanma ile Fransa'ya Yardıma gitmiştir.


"10.SINIF KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DÖNEMİ AHMET KAÇAR-TAVŞANLI ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ TARİH ÖĞRETMENİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları