Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nuran BOYRAZ Nuran BOYRAZ TARİH Nuran BOYRAZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nuran BOYRAZ Nuran BOYRAZ TARİH Nuran BOYRAZ."— Sunum transkripti:

1 Nuran BOYRAZ http://sunuindir.blogspot.com

2 Nuran BOYRAZ TARİH Nuran BOYRAZ

3 Yavuz Dönemi Osmanlı tarihinde ilk ve tek olarak babasını tahttan indirerek padişah olan kişidir.

4 Nuran BOYRAZ Osmanlı-İran ilişkileri Çaldıran Savaşı (1514) Sebepleri 1- Yavuz’un Türk İslam dünyasındaki birliği sağlama düşüncesi, 2- Şah İsmail’in Anadolu’daki yıkıcı Şii propagandasını önlemek

5 Nuran BOYRAZ Sonuçları 1-Şah İsmail yenildi. 2-Doğu Anadolu toprakları Osmanlı hakimiyetine girdi. 3-Dulkadiroğullarına Turnadağ savaşıyla son verildi. 4-Şii tehlikesine önemli ölçüde engellendi.

6 Nuran BOYRAZ Mısır Seferi (1516-1517) Sebepleri 1-Yavuz’un İslam dünyasını himaye altına almak istemesi. 2-Fatih’ten bu yana devam eden anlaşmazlıklar. 3-Memlukların Şah İsmail ile ittifak kurması. 4-Baharat yolunun ekonomik önemi ve Mısır’dan geçmesi. 5- Dulkadiroğulları, Ramazanoğulları’nın Osmanlıya katılmasına karşı çıkması. Yavuz, ilk olarak Memluklu ordusunu Suriye’de Mercidabık Savaşında büyük bir yenilgiye uğrattı. Sina yarımadasına kadar olan bölge Osmanlı yönetimine alındı. (Yavuz ikinci olarak Ridaniye’de Memluk ordusunu ikinci kez yendi.)

7 Nuran BOYRAZ Sonuçları Memlûk Devleti ortadan kaldırıldı. Mısır, Osmanlı Devleti'ne katıldı. Hicaz Emirliği (Mekke - Medine) Osmanlı Devleti'ne bağlandı. Mukaddes emanetler İstanbul’a getirildi. Baharat Yolu Osmanlı hâkimiyetine girdi. Halifelik Osmanlı Devleti'ne geçti. Venedikliler, Kıbrıs adası için Memlûklara ödedikleri yıllık vergiyi bundan sonra Osmanlı Devleti'ne ödemeye başladılar. Mısır'ın zenginlikleri Osmanlı hazinesini doldurmuştur.

8 Nuran BOYRAZ SON OLARAK Yavuz Sultan Selim döneminde bütün mücadeleler doğulu devletlerle yapılmış, batılı devletlerle herhangi bir mücadele olmamıştır. Bu dönem batılı devletlerle mücadelenin olmadığı tek dönemdir.


"Nuran BOYRAZ Nuran BOYRAZ TARİH Nuran BOYRAZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları