Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

aday ülkelere ekonomik sosyal, siyasi ve hukuki açılardan topluluğa uyumun daha hızlı olabilmesi için her yıl proje karşılığı mali destek sağlamaktadır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "aday ülkelere ekonomik sosyal, siyasi ve hukuki açılardan topluluğa uyumun daha hızlı olabilmesi için her yıl proje karşılığı mali destek sağlamaktadır."— Sunum transkripti:

1

2 aday ülkelere ekonomik sosyal, siyasi ve hukuki açılardan topluluğa uyumun daha hızlı olabilmesi için her yıl proje karşılığı mali destek sağlamaktadır.

3  Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı ilkelerini teminat altına alan istikrarlı kurumlar  İşler durumda bir piyasa ekonomisi ve AB’deki rekabete ayak uydurabilme kapasitesi

4  AB mevzuatının benimsenmesi ve uygulanması  AB ve Türkiye arasındaki Sivil Toplum Diyalogu  AB yapısal fonlarının yönetimi için hazırlık

5

6

7  KAMU KURUM VE KURULUŞLARI  YEREL YÖNETİMLER  SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI  KOBİLER  ÜNİVERSİTELER  TARIMLA İLGİLİ ALANLARDA ÇALIŞANLAR

8 Programlama Tespit Formülasyon Uygulama Değerlendirme ve Denetleme

9 1. T ürk hükümet kurumları AB Genel Sekreterliğine (ABGS) proje fikirleri sunarlar. 2. ABGS ve Avrupa Komisyonu Genişlemeden sorumlu Genel Müdürlüğü geliştirilecek projeleri ortak şekilde seçer. 3. Türk hükümet kurumları detaylı proje teklifleri hazırlarlar. 4. Türk hükümeti ve Avrupa Komisyonu bu projelere fon tahsis eder.

10  Sivil Toplum Diyaloğu-II: Mikro Hibe Desteği Programı II. Teklif Çağrısı  Bölgesel İşbirliği Konseyi Sekretaryası'nın Güçlendirilmesi  Kadınların Güçlendirilmesi Konulu Proje Teklif Çağrısı

11  Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Programı  Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik  Kültür Programı  7. Çerçeve Programı  Progress Programı

12 1. Aktif İşgücü Piyasası Stratejisi Programı – Hibe Programı 2. Ekmekçizade Kervansarayı’nın Restorasyonu 3. Deniz Emniyetinin Geliştirilmesine Destek Projesi 4. Türkiye’de Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Ortadan Kaldırılması 5. İzmit Engelli Üretim Merkezi

13 6. Avrupa-Türkiye İş Geliştirme Merkezlerinin Kurulması 7. Şanlıurfa İçme Suyu Projesi 8. Kalite Alt Yapısına Destek Programı 9. Türk Polis Teşkilatının Sorumluluğunun, Verimliliğinin ve Etkinliğinin Güçlendirilmesi Projesi 10. Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında Anne Ölümleri Araştırması

14 Bütçe : 50 M€ Yararlanıcı : İŞKUR Proje süresi: Ekim 2003-Haziran 2006 Hibe projesine ilişkin etki değerlendirmesinin ilk sonuçlarına göre işsiz olan yararlanıcıların % 34’ü iş bulabilmiş ya da kendi işlerini kurmuştur.

15 Bütçe : 3.3 M€ Yararlanıcı : Merkezi düzeyde DPT ve yerel düzeyde Edirne İl Özel İdaresi Proje süresi : Nisan 2006-2007 Eylül sonu Eski görkemli haline kavuşturulduğunda kervansaray çeşitli etkinliklerin düzenleneceği bir mekan olacak ve sınırın Bulgaristan tarafındaki komşularıyla daha yakın ilişkilerin kurulmasını sağlayacaktır.

16 Bütçe : 2.7 M€ Yararlanıcı : Denizcilik Müsteşarlığı Proje süresi : 2003-2005 Türkiye’nin deniz ticaret filosunun güvenlik sicili ciddi oranda düzelmiştir. Türk gemileri artık AB limanlarında daha az bekletilmektedir. Bu durum sonuç olarak Türk filosunun piyasa payının artmasına katkıda bulunacaktır.

17 Bütçe : 5.3 M€ Yararlanıcı : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çocuk İşçiliği Birimi Proje süresi : Aralık 2005-Kasım 2007 7 pilot ilde (Kastamonu, Çankırı, Sinop, Ordu, Elazığ, Erzurum, Van) yürütülen proje kapsamında, çalışan çocukların okula devam edip etmedikleri takip edilmekte ve yaklaşık 2700 çalışan çocuk için okul derslerini destekleyecek kurslar, spor aktiviteleri, müzik, resim, drama, satranç, bilgisayar, okuma-yazma kursları düzenlenmektedir.

18 Bütçe : 1.3 M€ Yararlanıcı : Bizimköy Engelli Üretim Merkezi Vakfı Proje süresi : Aralık 2004-Aralık 2005 Engelliler için 230 iş imkanı sağlanmıştır.

19 Bütçe : 18.6 M€ Yararlanıcı : TOBB ve yerel odalar (Kocaeli, Gaziantep, İzmir) Proje süresi : Mart 2002- Haziran 2006 Merkezler iş idaresi konusunda danışmanlık ve eğitim vermekte ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin uluslar arası platformda faaliyet gösterebilmeleri için yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda çeşitli iş kurma programlarına 9.500 girişimci katılmıştır. Proje için harcanan her 1 Euro’ya karşılık İş Geliştirme Merkezleri yaklaşık 3.5 Euro’luk bir ekonomik etki elde etmiştir.

20 Bütçe : 21.3 M€ Yararlanıcı : Şanlıurfa Belediyesi Proje süresi : 2002 – 2006 Tesisler şehrin 2020 yılında ulaşması beklenen nüfus olan yaklaşık 1.5 milyon kişiye temiz su sağlayacaktır. Su kaynaklı hastalıklar azalacak ve kıt kaynakların daha etkin şekilde kullanılması sağlanacaktır.

21 Bütçe : 13.0 M€ Yararlanıcı : Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türk Kalite Derneği (KalDer) Proje süresi : 2002 – 2007 Uzun vadede projenin Türkiye’nin sanayi ve işlenmiş tarım ürünleri ihracatının ve AB ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin artmasına katkı sağlaması beklenmektedir. Parola “bir kere test edildi her yerde kabul edildi”.

22 Bütçe : 2.6 M€ Yararlanıcı : Türk Polis Teşkilatı Proje süresi : Şubat 2005-Şubat 2007 Proje İspanya İç İşleri Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülmektedir. İnsan hakları ve toplum polisliği gibi konularda yaklaşık 3000 polis memuru eğitilmiştir. Polis memurları için etik kurallar çerçevesi oluşturulmuştur.

23 Bütçe: 1.5 M€ Yararlanıcı : Sağlık Bakanlığı Proje süresi: Ekim 2004-Aralık 2006 Anne Ölüm Oranı bir ülkedeki anne ölümlülüğü seviyesini yansıtması açısından önemli bir göstergedir. Türkiye için anne ölüm oranı 100,000 canlı doğumda 28,5’tir. Bu oran Batı Anadolu bölgesinde 7,4 ile en düşük, Kuzeydoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’deyse 68,3 ile en yüksek seviyede gerçekleşmektedir.

24 RABİA AKYÜREK


"aday ülkelere ekonomik sosyal, siyasi ve hukuki açılardan topluluğa uyumun daha hızlı olabilmesi için her yıl proje karşılığı mali destek sağlamaktadır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları