Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FATİH SULTAN MEHMET Tarihte idari yönü yanında ilmî yönü de bulunan pek çok sultan vardır. Fatih Sultan Mehmed (1451-1481) de ateşli silahlar ve İslamî.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FATİH SULTAN MEHMET Tarihte idari yönü yanında ilmî yönü de bulunan pek çok sultan vardır. Fatih Sultan Mehmed (1451-1481) de ateşli silahlar ve İslamî."— Sunum transkripti:

1 FATİH SULTAN MEHMET Tarihte idari yönü yanında ilmî yönü de bulunan pek çok sultan vardır. Fatih Sultan Mehmed (1451-1481) de ateşli silahlar ve İslamî ilimler gibi pek çok alanda söz sahibidir.

2 II. Mehmet sadece ‘İstanbul’un Fatih’i değildir’.Oysa hem fatihtir hem de gayet iyi derecede Arapça, Latince, Farsça, Yunanca bilen önemli bir bilim adamıdır.

3 Tarihte bu zamana kadar görülmemiş büyüklükte kuşatma topları döktürmüştür. Havan toplarını tarihte ilk defa kullanarak görünmeyen hedefleri vurmada bir ilki gerçekleştirmiştir.

4 FATİH’ın kendi icadı olan ŞAHİ toplarının sık ateş edebilmesi için Topların içlerini yağlattığını, böylelikle 8 saatte bir ateş edebilen topların 4 Saatte bir ateş edebildiğive bu yöntemle %100 verimi sağlar

5 Bu bilgiler, onun ateşli silahlar, balistik, geometri ve matematik gibi ilimlerde çığır açan bir yere sahip olduğunu göstermesi bakımından mühimdir.

6 Fatih, ülkedeki ilim adamlarının sayısının arttırılmasına önem vermiştir. Bunu için çevre ülkelerdeki ilim adamlarını ülkesine davet etmiştir. Semerkant Rasathanesi müdürlerinden Ali Kuşçu bunlardan sadece birisidir.

7 İslam dünyasındaki ilim adamlarını ve yazılmış eserleri toplar. önceki medeniyetlere ait eserleri Arapça ve Türkçeye tercüme ettirir.

8 Gayrimüslim ilim adamlarını etrafında tutarak onların da ilminden istifade etme yolunu seçmiştir. Böylece İstanbul, kısa sürede “mec’ma’u’l- ulemâ=âlimlerin toplandığı yer” olmuştur

9 Sultan Mehmed, çok sayıda medrese, daruşşifa, kütüphane inşa etmiş; İstanbul’da o zamana kadar eşine rastlanmamış olan Sahn-ı Seman Medreselerini kurmuştur.


"FATİH SULTAN MEHMET Tarihte idari yönü yanında ilmî yönü de bulunan pek çok sultan vardır. Fatih Sultan Mehmed (1451-1481) de ateşli silahlar ve İslamî." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları