Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FATİH KÜLLİYESİ Külliye aynı adı taşıyan semtte yer alır. Fatih Sultan Mehmed tarafından mimar Atik Sinan'a yaptırılan külliye 1463-1470 yılları arasında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FATİH KÜLLİYESİ Külliye aynı adı taşıyan semtte yer alır. Fatih Sultan Mehmed tarafından mimar Atik Sinan'a yaptırılan külliye 1463-1470 yılları arasında."— Sunum transkripti:

1

2

3

4 FATİH KÜLLİYESİ Külliye aynı adı taşıyan semtte yer alır. Fatih Sultan Mehmed tarafından mimar Atik Sinan'a yaptırılan külliye 1463-1470 yılları arasında inşa edildi. Külliye, o döneme kadar Türk-İslam mimarisince yapımı ekleştirilen en büyük bina kompleksi olup, mimarimizin ulaştığı önemli bir merha- leyi temsil eder. Külliye bir cami etrafında çok planlı şekil- de yerleştirilmiş medreseler, kütüphane, şifahane, tabha- ne, kervansaray, çarşı, hamam ve daha sonra inşa edilen türbelerden oluşur. Külliye ilk inşa edilirken yapılan cami günümüze kadar ulaşmamıştır. Bugün külliyede bulunan Fatih Camii 18. yüzyılın sonlarında yapılmıştır. 1767 yılında Sultan 3.Mustafa tarafından ve eskisinden tamamen farklı bir biçimde yeniden inşa ettirildi. Günümüze kadar ulaşmış bulunan bu yeni Fatih Camii, Mimar Mehmed Tahir tarafından yapılmıştır. Caminin iki şerefeli iki tane minaresi vardır. Külliyenin diğer önemli unsuru medreselerdir. Caminin iki tarafında bulunan medreseler İstanbul'da üniversitenin temeli olmuş ve kentin bir eğitim merkezi haline gelmesini sağlamıştır. Zaman içinde çeşitli tamirat geçirmiş medreselerin bir kısmı yol yapım çalışmaları sırasında tamamen yok edilmiştir. Günümüze bu medrese- lerden sekiz tanesi ulaşmıştır. Caminin kıble yönünde, cami- ye bitişik bir kütüphane binası 1724 yılında inşa edilmiştir. Fakat günümüzde bu kütüphaneye ait kitaplar, Süleymaniye Kütüphanesi'nde muhafaza edilmekte, bina ise tamir gör- mektedir. Külliyenin kıble yönünde Fatih Sultan Mehmed'e, eşi Gülbahar Hatun'a ve Sultan 2.Mahmud'un annesi Nakşidil Sultan'a ait üç türbe bulunmaktadır. Bunların dışında külliyenin haziresinde çok sayıda büyük devlet adamına ait mezarlar vardır. Külliyeye ait kervansaray 1980'li yıllarda onarılmış ve eklenen yeni dükkanlarla birleştirilerek, işyerleri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tabhane, çarşı ve hamam ise günümüze kadar ulaşmamıştır.

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16


"FATİH KÜLLİYESİ Külliye aynı adı taşıyan semtte yer alır. Fatih Sultan Mehmed tarafından mimar Atik Sinan'a yaptırılan külliye 1463-1470 yılları arasında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları