Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ JET KART UYGULAMASI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ JET KART UYGULAMASI"— Sunum transkripti:

1 AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ JET KART UYGULAMASI

2 Fotoğraf Alanı EMV çip İçinde Elektronik Para MasterCard PayPass
Kart Özellikleri / Ön Yüz Fotoğraf Alanı EMV çip İçinde Elektronik Para Çoklu Uygulama Güvenlik MasterCard PayPass Temassız Hızlı İşlem Uluslararası Geçerlilik Master Card Banka Kartı / Talimat Hesabı Tüm Bankacılık Hizmetleri Uluslararası Geçerlilik

3 Manyetik Şerit CVV Anten Kart Özellikleri / Arka Yüz
ATM ve POS işlemleri CVV (Güvenlik Numarası) Anten PayPass hızlı işlemleri

4 Bank24 JET Uygulamaları 1.Kimlik Uygulamaları / Esnek Altyapı Kimlik Kartı olarak, Kapı Geçiş Sistemlerinde Mifare ara yüzü ile piyasa standartları ve mevcut altyapılara uyumludur Tüm otomasyon sistemlerine çok kısa sürede entegre olabilir Uygun görülen ve istenilen yerlere (yoklama, otopark, sosyal tesis, kütüphane, gibi) kimlik kontrol uygulaması entegre edilebilir Kontrol, takip ve yönetimi üniversitenin kendi bünyesindedir Kartın içerdiği Mifare emulasyonu ve 1KB alan Pazardaki Kimlik yönetim sistemleri ile uyumludur Kurulması planlanan kimlik yönetim sistem, off-line ya da on-line olabilir Dilenirse yeni kurulacak sisteme, istenirse de mevcut sisteme entegrasyon hızlı ve kolayca sağlanmaktadır

5 Bank24 JET Uygulamaları 2.Bankacılık Uygulamaları / Geniş Hizmet Yelpazesi E-Cüzdan Vadesiz hesaptan yada nakit olarak kart üzerine para yüklenir Karttaki bakiye 35 TL altı işlemlerde şifresiz kullanılabilir Karttaki çip üzerine talimatlı, nakit veya hesaptan para yüklenebilir, Kart Üzerinde Burslu Kampanya Yönetimi Uzun yada kısa dönemli burs tanımlamaları ile off-line olarak işlem anında kampanya yönetimi yapılmaktadır Kullanıcı dilediği kampanyayı kartına yükleyecek ve bu kampanyaya ait her türlü bilgi ve güncel durumu kartında taşıyacaktır Banka Kartı ATM kartı, 35 TL üstü işlemlerde standart alışveriş harcamalar (3 bakiyenin tümü kullanılabilir) Vadesiz hesaba bağlı tüm bankacılık hizmetleri

6 TEMASSIZ İŞLEM Diğer banka uygulamalarından farkı, temassız özelliği kredi kartında değil banka kartında kullanıma sunulmuş olmasıdır. Temassız ödeme, 35 TL ve altındaki ödemelerde kartı terminale temas ettirmeden ve şifresiz işlem yapmayı sağlayan ödeme teknolojisidir. Karta bakiye yüklendikten sonra temassız işlem yapılabilir. Karta yüklenen bakiye, elektronik para özelliğini kazanır ve 35 TL ve altı ödemelerde temassız kullanılır. Şifre tuşlamadan kartı sadece POS’a göstermek yeterlidir.

7 Vadesiz Mevduat Hesabı
Bank24 JET Sistem Bileşenleri Talimat Hesabı (Vadesiz Mevduat Hesabı): Bank24 Jet’in bağlı olduğu vadesiz hesaptır. Yükleme Emri Bakiyesi: Vadesiz Hesap üzerinden ya da Nakit Yükleme ile yapılan yüklemelerde, paranın chip üzerine gitmeden önce tutulduğu sanal ön ödeme hesabıdır. Kart Bakiyesi (E-Cüzdan=Chip): Müşterinin kart üzerinde tutulan, belli bir maksimum limiti olan gerçek parasıdır. Kart Limiti (Karta Yüklenecek Maksimum Tutar): Kartın üzerinde tutulabilecek en yüksek bakiye tutarını ifade eder. Kişi, Maksimum Limiti, Bankanın belirlediği limitin üzerinde olmamak kaydıyla değiştirebilir. 5 TL-100 TL arası. Otomatik Yükleme Talimatı: Talimat hesabı üzerinden verilecek Otomatik Yükleme Talimatı ile Temassız işlemler sonucu eksilen kart bakiyesi, her şifreli işlemde kart limitine otomatik olarak tamamlanır. Vadesiz Mevduat Hesabı (Bankacılık Sistemi) Yükleme Emri Bakiyesi Kart Yönetim Sistemi Kart Bakiyesi Kart Yönetim Sistemi/Kart

8 ADK (İnternet-Dialog)
Bank24 JET İşleyişi / Dolum Nakit para ile Nakit Yatırmalı Halkbank ATM’lerinden doğrudan yükleme ile Vadesiz Hesap ile Halkbank ATM’lerinden Vadesiz Hesap ile İnternet ve Dialog üzerinden verilecek yükleme talimatı ile POS+Temassız Okuyucu Bank24 JET Menüsünden Hesaptan Yükleme ADK (İnternet-Dialog) Bank24 JET Menüsünden Hesaptan Yükleme Kartın ATM ya da POS’ta yapılan ilk şifreli işleminden sonra karta e-para olarak yüklenir. ATM Bank24 JET Menüsünden Hesaptan Yükleme Para yatırmalı ATM’lerde Nakit Yükleme

9 İnternet Bankacılığı’ndan Bank24 Jet Kart İçin Yapılan İşlemler
Bank24 Jet Kart Bilgileri Kart Hareketleri Bakiye Yükleme Vadesiz Hesaba Transfer Otomatik Yükleme Talimatı Kart Bilgileri Güncelleme Karta Hesap Bağlama Kart Limiti Güncelleme Talimat Hesabı Güncelleme Şifre Üretme

10 BANK24 JET KARTLARIN ATM’LERDE KULLANIMI
Bank24 JET kartın temassız işlemlerde kullanılabilmesi için karta para yüklenmesi (vadesiz hesaba değil) gerekmektedir. Bu işlem için, kart ilk takıldığında gelen ekrandan Karta Para Yükleme seçilir.

11 Karta Nakit Para Yükleme
Karta Para Yükleme seçildikten sonra, nakit yükleme için Para Yatırarak seçeneği seçilir, istenilen tutar sağ alt bölümde açılan üniteye yerleştirilir.

12 Kart Limit Belirleme Bank24 JET kartları ilk kez basıldığında temassız işlemlerde kullanılmak üzere kart üzerinde tutulacak maksimum tutar 100 TL olarak belirlenmiştir. Örneğin 150 TL yatırılmak istenirse 100 TL’si karta yüklenirken, 50 TL’si karta yüklenmek üzere Yükleme Emri Bakiyesi’nde bekler. (vadesiz hesapta değil) Kart üzerinde tutulacak maksimum tutarı, kullanıcı Kart Limiti Güncelleme seçeneğinden 5 TL ile 100 TL arasında bir tutarla kendisi belirleyebilir.

13 Hesaba İade İşlemi Karta yüklenmiş veya yüklenmek üzere Yükleme Emri Bakiyesi’nde bekleyen tutarın, nakit olarak çekilebilmesi için, kart ATM’ye takıldıktan sonra gelen ekrandan, Hesaba İade İşlemleri seçilerek, kart üzerinde ve yükleme emri bakiyesinde bulunan tutarın tamamı yada istenilen kısmı vadesiz hesaba aktarılması gerekmektedir.

14 Vadesiz Hesap İşlemleri
Bank24 JET kartlar aynı zamanda Banka Kartı olduğu için, ATM’lerde yapılan tüm banka kartı ve Vadesiz hesap ile ilgili işlemler (Vadesiz Hesaba para yatırma/çekme vs.) Bank24 Jet ile yapılabilir. Banka kartı ve vadesiz hesap işlemleri, ilk gelen ekrandan Banka Kartı İşlemleri seçeneği seçildikten sonra yapılabilir.

15 Bank24 JET Kart Şifreli İşlem (Temaslı-Şifreli)
Hızlı ödeme işlemleri dışındaki tüm işlemler şifreli olarak gerçekleştirilir. Şifreli işlemlerde, Bank24 JET, merkezden işlem onayı alır. Sırasıyla; Talimat (Vadesiz) Hesabı’ndan işlem tutarı düşülür, Yeterli bakiye yoksa, eksik bakiye önce Yükleme Emri Bakiyesi’nden, Bakiye yine yeterli değilse Kart Bakiyesi’nden tamamlanır. Ancak, Otomatik Yükleme Talimatı verilmiş ise yapılan şifreli işlemde, bakiye Yükleme Emri Bakiyesi’nden düşülür. Yükleme Emri Bakiyesi de yetersiz ise tutar yukarıdaki belirtilen sırayı takip ederek hesaplardan düşer. 1- Talimat Hesabı 2- Yükleme Emri Bakiyesi 3- Kart Bakiyesi Kullanılabilir Toplam Bakiye

16 Örnek 1 (İnternetten YÜKLEME)
Talimat Hesabı Yükleme Emri Bakiyesi Karta Yüklü Bakiye İnternet yolu ile karta talimat hesabından (vadesiz) 75 TL aktarmak istenir ise; Talimat Hesabı Yükleme Emri Bakiyesi Karta Yüklü Bakiye 100 (175-75) (0+75) *** Henüz şifreli işlem yapılmadığı için tutar Yükleme Emri Bakiyesinde bekler. 150 TL tutarında alış-veriş yapılır ise (tutar 35 TL üzeri olduğundan şifreli işlem yapılır); Talimat Hesabı Yükleme Emri Bakiyesi Kart Bakiyesi 0 ( ) (75-50) *** Tutar, önce Talimat Hesabından, bakiye yetersiz ise Yükleme Emri Bakiyesi’nden, hala yetersiz ise Kart Bakiyesi’nden karşılanır.

17 Talimat Hesabı Yükleme Emri Bakiyesi Kart Bakiyesi
(25-25) (25+25) *** Şifreli bir alışveriş yapıldığı için Yükleme Emri Bakiyesi’ndeki tutar Kart Bakiyesi’ne geçer.

18 Örnek 2 (Otomatik Yükleme Talimatı Verilmiş ise)
Talimat Hesabı Yükleme Emri Bakiyesi Kart Bakiyesi 50 TL tutarında alış-veriş yapılır ise (tutar 35 TL’nin üzerinde olduğu için şifreli işlem gerçekleşir); Talimat Hesabı Yükleme Emri Bakiyesi Kart Bakiyesi 1150 ( ) *** Tutar önce Talimat Hesabı’ndan, bakiye yetersiz olması durumunda Yükleme Emri Bakiyesi ve son olarak da Kart Bakiyesi’nden karşılanır. Talimat Hesabı Yükleme Emri Bakiyesi Kart Bakiyesi 1050 ( ) ( ) (0+100) *** Otomatik Yükleme Talimatı, şifreli işlem sırasında Talimat Hesabı’ndan önce Yükleme Emri Bakiyesi’ne, oradan da Kart Bakiyesi’ne geçer.

19 Örnek 3 (Otomatik Yükleme Talimatı Yok ise)
Talimat Hesabı Yükleme Emri Bakiyesi Kart Bakiyesi 50 TL tutarında alış-veriş yapılır ise (tutar 35 TL’nin üzerinde olduğu için şifreli işlem gerçekleşir); 1150 ( ) *** Tutar önce Talimat Hesabı’ndan, bakiye yetersiz olması durumunda Yükleme Emri Bakiyesi ve son olarak da Kart Bakiyesi’nden karşılanır.

20 İşlem İptali Yapılan işlemin iptali halinde,
İptal işlemi, gün sonu alınmamış ise yapılabilir. Gün sonu işlemi yapılması halinde, tutarın iadesi için Bankaya başvuru yapılmalıdır. Tutar talimat hesabından, Yükleme Emri Bakiyesinden ve/veya Kart bakiyesinden çekilmiş olsa dahi Kart hesabına iade yapılır. Not: Kayıp/Çalıntı durumunda kart hesabında bulunan tutar nakit para hükmünde olup müşteriye iadesi yapılamamaktadır.

21 Kayıp / Çalıntı ve Arızalı Kart
Chip arızası veren , manyetik sorunu olan, isim değişikliği, fotoğraf değişikliği vb. olan durumlarda kartın şubeye teslim edilmesi gerekmektedir. Kart içinde bir bakiye bulunuyor ise kart bankamıza iade edildikten sonra tutar yeni karta iade edilebilir. Kartın kayıp/çalıntı durumlarında yenilenen karttan 20 TL ücret tahsil edilmektedir. Banka kaynaklı olmayan sebeplerle kart yenilenmesi durumunda kayıp/çalıntı prosedürü uygulanmaktadır.

22 Bank24 JET Kampüs Kart Kullanan Üniversiteler

23 Yeni Türkiye'nin Yenilikçi Üniversitesi


"AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ JET KART UYGULAMASI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları