Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İslam Hz.Muhammed (s.a.v) Allah c.c. Kuran-ı Kerim M.S. 6. yy'da Hilal

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İslam Hz.Muhammed (s.a.v) Allah c.c. Kuran-ı Kerim M.S. 6. yy'da Hilal"— Sunum transkripti:

1 İslam Hz.Muhammed (s.a.v) Allah c.c. Kuran-ı Kerim M.S. 6. yy'da Hilal
PEYGAMBERİ Allah c.c. TANRISI Kuran-ı Kerim KİTABI M.S. 6. yy'da ORTAYA ÇIKIŞI Hilal SEMBOLÜ

2 YOKTUR CAMİ MESCİD CUMA KABE-MEKKE KELİME-İ TEVHİD DİN ADAMI
İBADET YERİ CUMA KUTSAL GÜN KABE-MEKKE MERKEZİ KELİME-İ TEVHİD DİNE GİRİŞ

3 İslam: - Son ilahi dindir
İslam:       - Son ilahi dindir.      - İslam kelimesinin anlamı; Allah'a teslim olmak demektir.

4 İSLAM ÖNCESİ İNANÇLAR:
1-Putperestlik : M. 3 yy. da Mekke’yi yöneten Huzza kabilesi liderlerinden Luhay oğlu Amr’ın Suriye’den getirdiği Hübel adlı put ile ( İnsan suretinde akik taşından yapılmıştır) başlamıştır. Putlar hayvan , insan suretinde olduğu gibi tabiat varlıkları olan bitki ağaç , taşlar vs. de put olarak kullanılmaktadır. Arap kabileleri tarafından ortak kullanılan putlar olduğu gibi , her arabın kendi şahsi putu da bulunurdu.

5 Putlar Araplar ile Tanrı arasında aracılık görevi yaptığına inanıldığından Cahiliye araplarına Müşrik ( Allaha ortak koşan ) denilir. Putperestlik inancı Kur’an- Kerimde şöyle dile getirilir. “Onlar , putlara , sadece Allaha yaklaştırması için ibadet ediyoruz derler “(zümer 3. ) Başlıca büyük putlar şunlardır:

6 a-Hübel : Luhay oğlu Amr’ın Suriyeden getirdiği put
a-Hübel : Luhay oğlu Amr’ın Suriyeden getirdiği put. ( İnsan suretinde akik taşından yapılmıştır) b-İsaf ve Naile : Kabede işledikleri zina sebebiyle taşlaşan iki kişiyi simgeler. c-Ved: Huzaa kabilesinin erkek görünüşlü putudur. d-Lat e-Menat f-Uzza

7 2-Yahudilik: Medinede ( Beni kurayza , Beni kaynuka ve Beni nadir kabileleri ), Hayber de , Fedek te , Teyma da, Vadi-ül kurra da yaygın haldeydi.

8 3-Hristiyanlık: Yemende ,Hicazda , Suriye ve Irakta bulunuyordu.
4-Sabiilik : Yıldızlara tapanlar olarak bilinir . Eski babil ve Asur medeniyetlerinin devamı sayılan Mezapotamya yöresinde sayıları azda olsa varlıklarını sürdürmüşler ve Yahya as. ı peygamber kabul eden ve Hz. İbrahim as. zamanına kadar uzanan bir dindir.

9 4-Hanifler:Hz. İbrahim as. ın dinine tabi olanlara verilen addır
4-Hanifler:Hz.İbrahim as. ın dinine tabi olanlara verilen addır. Nevfel oğlu Varaka ,Amr bin Zeyd , Kuss bin Saide , Ğmeyye bin Ebus Salt , Osman bin Hüveyris , Ubeydullah bin Cahş , Hz. Ebu bekir bilinen haniflerdendir. Bu kişiler arapların cahiliye geleneklerini yapmamış kişilerdir.

10 Müslümanlarca kutsal sayılan yerler:
1-Mescid-il haram: Mekkede kabenin bulunduğu yerdir 2-Mecid-i Nebi: Medine’de Hz. Muhammed’in evini ve kabrini de içine alan bölüm. 3-Mescid-i Aksa: Kudüste Hz. Süleyman as.ın mabedi. Müslümanların ilk kıblesi. 4-Kuba mescidi: Hicret esmasında Kuba köyünde yapılan İslamın ilk mescididir.

11


"İslam Hz.Muhammed (s.a.v) Allah c.c. Kuran-ı Kerim M.S. 6. yy'da Hilal" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları