Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TANRISI PEYGAMBERİ SEMBOLÜ ORTAYA ÇIKIŞI KİTABI Hz.Muhammed (s.a.v) Allah c.c. Kuran-ı Kerim M.S. 6. yy'da Hilal İslam.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TANRISI PEYGAMBERİ SEMBOLÜ ORTAYA ÇIKIŞI KİTABI Hz.Muhammed (s.a.v) Allah c.c. Kuran-ı Kerim M.S. 6. yy'da Hilal İslam."— Sunum transkripti:

1 TANRISI PEYGAMBERİ SEMBOLÜ ORTAYA ÇIKIŞI KİTABI Hz.Muhammed (s.a.v) Allah c.c. Kuran-ı Kerim M.S. 6. yy'da Hilal İslam

2 İBADET YERİ DİN ADAMI DİNE GİRİŞ MERKEZİ KUTSAL GÜN YOKTUR CAMİ MESCİD CUMA KABE-MEKKE KELİME-İ TEVHİD

3 İslam: - Son ilahi dindir. - İslam kelimesinin anlamı; Allah'a teslim olmak demektir.

4 İSLAM ÖNCESİ İNANÇLAR: 1-Putperestlik : M. 3 yy. da Mekke’yi yöneten Huzza kabilesi liderlerinden Luhay oğlu Amr’ın Suriye’den getirdiği Hübel adlı put ile ( İnsan suretinde akik taşından yapılmıştır) başlamıştır. Putlar hayvan, insan suretinde olduğu gibi tabiat varlıkları olan bitki ağaç, taşlar vs. de put olarak kullanılmaktadır. Arap kabileleri tarafından ortak kullanılan putlar olduğu gibi, her arabın kendi şahsi putu da bulunurdu.

5 Putlar Araplar ile Tanrı arasında aracılık görevi yaptığına inanıldığından Cahiliye araplarına Müşrik ( Allaha ortak koşan ) denilir. Putperestlik inancı Kur’an- Kerimde şöyle dile getirilir. “Onlar, putlara, sadece Allaha yaklaştırması için ibadet ediyoruz derler “(zümer 3. ) Başlıca büyük putlar şunlardır:

6 a-Hübel : Luhay oğlu Amr’ın Suriyeden getirdiği put. ( İnsan suretinde akik taşından yapılmıştır) b-İsaf ve Naile : Kabede işledikleri zina sebebiyle taşlaşan iki kişiyi simgeler. c-Ved: Huzaa kabilesinin erkek görünüşlü putudur. d-Lat e-Menat f-Uzza

7 2-Yahudilik: Medinede ( Beni kurayza, Beni kaynuka ve Beni nadir kabileleri ), Hayber de, Fedek te, Teyma da, Vadi-ül kurra da yaygın haldeydi.

8 3-Hristiyanlık: Yemende,Hicazda, Suriye ve Irakta bulunuyordu. 4-Sabiilik : Yıldızlara tapanlar olarak bilinir. Eski babil ve Asur medeniyetlerinin devamı sayılan Mezapotamya yöresinde sayıları azda olsa varlıklarını sürdürmüşler ve Yahya as. ı peygamber kabul eden ve Hz. İbrahim as. zamanına kadar uzanan bir dindir.

9 4-Hanifler:Hz.İbrahim as. ın dinine tabi olanlara verilen addır. Nevfel oğlu Varaka,Amr bin Zeyd, Kuss bin Saide, Ğmeyye bin Ebus Salt, Osman bin Hüveyris, Ubeydullah bin Cahş, Hz. Ebu bekir bilinen haniflerdendir. Bu kişiler arapların cahiliye geleneklerini yapmamış kişilerdir.

10 Müslümanlarca kutsal sayılan yerler: 1-Mescid-il haram: Mekkede kabenin bulunduğu yerdir 2-Mecid-i Nebi: Medine’de Hz. Muhammed’in evini ve kabrini de içine alan bölüm. 3-Mescid-i Aksa: Kudüste Hz. Süleyman as.ın mabedi. Müslümanların ilk kıblesi. 4-Kuba mescidi: Hicret esmasında Kuba köyünde yapılan İslamın ilk mescididir. 1-Mescid-il haram: Mekkede kabenin bulunduğu yerdir 2-Mecid-i Nebi: Medine’de Hz. Muhammed’in evini ve kabrini de içine alan bölüm. 3-Mescid-i Aksa: Kudüste Hz. Süleyman as.ın mabedi. Müslümanların ilk kıblesi. 4-Kuba mescidi: Hicret esmasında Kuba köyünde yapılan İslamın ilk mescididir.

11


"TANRISI PEYGAMBERİ SEMBOLÜ ORTAYA ÇIKIŞI KİTABI Hz.Muhammed (s.a.v) Allah c.c. Kuran-ı Kerim M.S. 6. yy'da Hilal İslam." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları