Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İsmini sıcak iklimlerde yetişen çayırlardan almaktadır. Sıcaklıklar bütün mevsimlere yayılır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İsmini sıcak iklimlerde yetişen çayırlardan almaktadır. Sıcaklıklar bütün mevsimlere yayılır."— Sunum transkripti:

1

2

3

4 İsmini sıcak iklimlerde yetişen çayırlardan almaktadır. Sıcaklıklar bütün mevsimlere yayılır.

5

6 Bu iklim tipinde yaz mevsimi yağışlı, kış mevsimi kurak geçmektedir. Sıcaklık ortalamaları 10 °C'nin altına hiç düşmemektedir.

7 Genellikle Güney, Güneydoğu Asya ve Doğu Asya'da etkilidir. Akarsu rejimleri düzensizdir. Pirinç, çay, kahve, pamuk, muz, ananas, turunçgiller, zeytin önemli tarım ürünleridir

8 Bu iklim tipi günlük ve yıllık sıcaklık farklılıklarının en az olduğu iklimdir. Bitki örtüsü ekvatoral ormanlardır.

9 Amazon ve Kongo havzaları, Malezya, Filipinler ve Papua Yeni Gine'de görülmektedir. Kahve, kakao, kauçuk, ananas, şeker kamışı, soya fasulyesi, turunçgiller, Hindistan cevizi, mısır ve pirinç yetiştirilir.

10 * Bu iklim tipinde sıcaklıklar oldukça yüksek, yağışlar ise son derece azdır. * Arabistan yarımadası. Büyük Sahra Çölü, Avustralya'nın iç kısımları, Karakum ve Taklamakan Çölleri bu iklimin görüldüğü yerlerdir. Çöl ikliminin simgesi hurma ve kaktüstür.

11

12 Ülkemizde de görülen bir iklim tipidir. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Bitki örtüsü makilerdir. Buğday, arpa, zeytin, turunçgiller, üzüm, pamuk, şekerpancarı yetiştirilir.

13 Genellikle karaların batı kıyılarında hüküm süren bu iklim tipinde yazlar serin, kışlar ise ılık geçmektedir. Bitki örtüsü ormanlardır. Görüldüğü yerler: Şili'nin güney kıyıları. Batı Avrupa ve Yeni Zelanda vb.

14 Yazlar sıcak, kışlar ise çok soğuk ve yağışlı geçer. Yağışlar genelde kar şeklindedir. Denizden uzak karaların iç kesimlerind e görülmekte dir Yıllık sıcaklık farklılıkları oldukça fazladır. Bitki örtüsü bozkır (step) dır. Buğday, arpa, çavd ar, yulaf, mısır, patates, çeşitli baklagiller, üzüm, keten ve tütün yetiştiriliyor.

15 a. Tundra İklimi b. Kutup İklimi

16 Sıcaklıklar son derece düşüktür. Yılın büyük bir bölümü soğuk geçer. Yazlar kısa ve serin, kışlar ise uzun ve serttir. Bitki örtüsü tundradır. Sibirya'nın kuzeyi, Grönland kıyıları ve Kanada'nın kuzeyi görüldüğü yerlerdir.

17 İklim tipleri içerisinde en soğuk olanıdır. Yılın büyük kısmında güneş ışınları görülmez. Hakim bir bitki örtüsü yoktur. Görüldüğü yerlere Antartika, Grönland'ın iç kesimleri ve kuzey kutbunu örnek verebiliriz.

18 HAKAN BAYRI 20110956055


"İsmini sıcak iklimlerde yetişen çayırlardan almaktadır. Sıcaklıklar bütün mevsimlere yayılır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları