Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜÇGENLERLE İLGİLİ KURALLAR Bir üçgende iki kenarın farkı üçüncü kenarından küçüktür. Bir üçgende iki kenarın toplamı, üçüncü kenarından büyüktür.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜÇGENLERLE İLGİLİ KURALLAR Bir üçgende iki kenarın farkı üçüncü kenarından küçüktür. Bir üçgende iki kenarın toplamı, üçüncü kenarından büyüktür."— Sunum transkripti:

1

2 ÜÇGENLERLE İLGİLİ KURALLAR

3 Bir üçgende iki kenarın farkı üçüncü kenarından küçüktür. Bir üçgende iki kenarın toplamı, üçüncü kenarından büyüktür.

4 Bir üçgende dış açıların toplamı 360 derecedir.

5 Bir üçgende en büyük kenar karşısında en büyük açı ve en büyük açı karşısında da en büyük kenar bulunur.

6 Bir üçgende bir dış açı, kendisine komşu olmayan iki iç açının toplamına eşittir.

7 Birer kenarları ve bu kenarlara bitişik açıları karşılıklı olarak eşit olan üçgenler birbirine eşit olur. (İkinci eşitlik hali yada Açı-Kenar-Açı yada kısaca A.K.A)

8 Üçer kenarları karşılıklı olarak eşit olan üçgenler birbirine eşittir. (Üçüncü eşitlik hali yada Kenar-Kenar-Kenar yada kısaca K.K.K )

9 Tepe açısının karşısındaki kenara TABAN denir.

10 Kenarları çeşitli uzunlukta olan üçgenlere ÇEŞİTKENAR ÜÇGEN denir. İki kenarı eşit uzunlukta olan üçgenlere İKİZKENAR ÜÇGEN denir. Üç kenarıda eşit uzunlukta olan üçgenlere EŞKENAR ÜÇGEN denir.

11 Bir dik üçgende (bir açısı 90 derece olan üçgen) dik açı karşısındaki kenara HİPOTENÜS denir. Dik açının kenarlarına DİK KENARLAR denir.

12 İkizkenar üçgende taban açıları eşittir.

13 Bir üçgende bir iç açıyı iki eşit parçaya bölen doğrunun köşe ile kenar arasında kalan parçasına AÇIORTAY denir. Bir üçgende bir kenarın orta noktasıyla karşı köşeyi birleştiren doğru parçasına KENARORTAY denir. Bir üçgende bir köşeden karşı kenara çizilen dikmenin uzunluğuna YÜKSEKLİK denir.

14 ‘’İkizkenar üçgenin bir köşesinden indirilen yükseklik,aynı zamanda üçgenin … ve … dır.’’ NOKTALI YERLERE GETİRİLMESİ GEREKEN TERİMLER NELERDİR ? ‘’İkizkenar üçgenin bir köşesinden indirilen yükseklik,aynı zamanda üçgenin … ve … dır.’’ NOKTALI YERLERE GETİRİLMESİ GEREKEN TERİMLER NELERDİR ? A.Açıortay ve kenarortay B.Hipotenüs ve açıortay C.İç teğet çemberin merkezi ve hipotenüs D.Hipotenüs ve kenarortay

15 SORUYA GERİ DÖN

16 TERİMLER İÇİN KULLANILAN KAYNAK MURAT ALGUN:MATEMATİK ÖĞRETİMİ GEOMETRİK ŞEKİLLER İÇİN KULLANILAN KAYNAK GOOGLE GÖRSELLER

17 HAZIRLAYAN YUNUS KAVAKLI NO:110403026 SINIF:2/B GÜNDÜZ


"ÜÇGENLERLE İLGİLİ KURALLAR Bir üçgende iki kenarın farkı üçüncü kenarından küçüktür. Bir üçgende iki kenarın toplamı, üçüncü kenarından büyüktür." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları