Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜÇGENLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜÇGENLER."— Sunum transkripti:

1 ÜÇGENLER

2 ÜÇGENLER Bir doğru üzerinde olmayan (doğrusal olmayan) A,B,C gibi üç noktanın birleşiminden oluşan çokgene üçgen denir.

3 KENARLARINA GÖRE ÜÇGENLER AÇILARINA GÖRE ÜÇGENLER
ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ KENARLARINA GÖRE ÜÇGENLER ÇEŞİTKENAR ÜÇGEN İKİZKENAR ÜÇGEN EŞKENAR ÜÇGEN AÇILARINA GÖRE ÜÇGENLER DAR AÇILI ÜÇGEN GENİŞ AÇILI ÜÇGEN DİK AÇILI ÜÇGEN İLERİ

4 ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ 1.Kenarlarına Göre Üçgenler
a)Çeşit Kenar Üçgen: Üçgenin kenarlarının hepsi farklıysa bu üçgene “Çeşit Kenar Üçgen” denir. GERİ

5 b)İkiz Kenar Üçgen: Üçgenin kenarlarının iki tanesi eşit olan üçgene “İkiz Kenar Üçgen” denir. Bir ikizkenar üçgenin, taban açıların ölçüleri birbirine eşittir. GERİ

6 c)Eşkenar Üçgen: Üçgenin kenarlarının hepsi eşit olan üçgene “Eşkenar Üçgen” denir. Bir eşkenar üçgenin iç açıları 60º `dir. GERİ

7 2.Açılarına Göre Üçgenler
a)Dar Açılı Üçgen: Üçgenin açılarından her birinin ölçüsü 90º`den küçük olan üçgene “Dar Açılı Üçgen” denir. GERİ

8 b)Geniş Açılı Üçgen: Bir açısı geniş açı olan üçgene “Geniş Açılı Üçgen” denir. c)Dik Açılı Üçgen: Açılarından birisi dik açı olan üçgene “Dik Açılı Üçgen” denir GERİ

9 Üçgen Çizilebilmesi İçin:
Üç kenar uzunluğu, iki kenar uzunluğu ile bu kenarlar arasındaki açının ölçüsü veya bir kenarının uzunluğu ile iki açının ölçüsü verilen bir üçgen cetvel, açıölçer ve pergel kullanılarak çizilir.

10 Bir Üçgenin Yardımcı Elemanları
1) Üçgenin Yüksekliği: Üçgenin bir köşesinden karşı tarafa indirilen, köşe ile kenar arasında kalan dik doğru parçasına “Üçgenin Yüksekliği” denir. İndiği yerde 90 derecelik açı oluşur. ”h” ile gösterilir. Yükseklikler dik üçgenlerde dik açının köşesinde, geniş açılı üçgenlerde ise üçgenin dışında kesişirler.

11

12 2.Üçgenin Kenar Ortayları: Üçgenin bir köşe ile
bu köşenin karşısındaki kenarın orta noktasını birleştiren doğru parçasına “Üçgenin Kenar Ortayı” denir. Üçgenin iç bölgesinde kalır. “V” ile gösterilir.

13 3.Üçgenin Açı Ortayı: Üçgenin açılarını iki eş açıya bölen doğru parçasına “Üçgenin AçI Ortayı” denir. ” n ” ile gösterilir

14 Bir üçgende kenarortay, kenar orta dikme, açıortaylar ve üçgen dar açılı ise yükseklikler üçgenin içinde noktadaş yani aynı noktadan geçerler.

15 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar
Bir üçgende iki kenarın uzunlukları toplamı üçüncü kenar uzunluğundan büyük; iki kenar uzunluğunun farkı, üçüncü kenarı uzunluğundan küçüktür. Bu bağıntıya üçgen eşitsizliği denir.

16 Üçgenin Kenar Uzunluklar ve Açıları Arasındaki Bağıntılar
Bir üçgende büyük açı karşısında uzun kenar, küçük açı karşısında kısa kenar vardır. Dik üçgendeki en uzun kenar 90 derecenin karşısındaki hipotenüstür. Hipotenüs uzunluğu dik kenar uzunluklarından büyüktür.

17 Üçgenin Açıları Arasındaki Bağıntılar
Bir üçgendeki iç açıların ölçüleri toplamı 180 derecedir. Bir üçgenin dış açılarının ölçüleri toplamı 360 derecedir. Bir üçgende, bir köşedeki iç açı ile dış açının toplamı 180º`dir. Bir üçgende bir dış açının ölçüsü, kendisine komşu olmayan iki iç açının ölçüleri toplamına eşittir.

18 EK 1)KAZANIMLAR: Açılarına göre üçgen çeşitlerini kavratır.
Kenar çeşitlerine göre üçgenleri kavratır. Orta dikme, yükseklik, açıortay, kenarortay kavramlarını öğretir

19 EK 2) KAYNAKLAR: İnternet(8. sınıf üçgenler konusunun anlatılması)
Üçgenler görsel arama 8.sınıf matematik ders kitabı Talim ve terbiye kurulu sitesi

20 EK 3) MERVE DOĞAN İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ 2.ÖĞRETİM (2/B)


"ÜÇGENLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları