Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BÜYÜME Vücutta bulunan organların zamana bağlı hacminin artmasıdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BÜYÜME Vücutta bulunan organların zamana bağlı hacminin artmasıdır."— Sunum transkripti:

1

2 ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3

4 BÜYÜME Vücutta bulunan organların zamana bağlı hacminin artmasıdır.

5 OLGUNLAŞMA Büyümeyle beraber organların gerekli işlevi yerine getirir duruma gelmesidir OLGUNLAŞMA Büyümeyle beraber organların gerekli işlevi yerine getirir duruma gelmesidir.

6 GELİŞİM Sosyal,duygusal,bilişsel,dil, psiko-motor,ahlak,cinsel gelişim yönünden meydana gelen büyüme ve olgunlaşmadır.

7 SAĞLIKLI BİR BEBEĞE NASIL SAHİP OLURUZ ? * Aşılarını yaptırın. * Doktor tarafından tavsiye edilmeyen ilaçlardan uzak durun. * Varolan hastalıkları kontrol altına alın. * Sigara ve alkol kullanmayın. * Gebelik süresince doktor kontrolünde olun. * 18-35 yaş arası hamilelik için ideal yaştır.

8 GELİŞİM DÖNEMLERİ -Doğum Öncesi Dönem -Bebeklik Dönemi(0-3 Yaş) -Okul Öncesi Dönem(3-6 Yaş) -Eril Dönem(6-12 Yaş) -Ergenlik Dönemi(12-14 Yaş) -Adölesanlık Dönemi(14-18 Yaş)

9

10 Gelişim; Baştan ayağa içten dışa doğrudur.Beyin gelişiminin % 70’i ilk 2 ayda gerçekleşir.

11 ÖNERİLER * Anne beslenmesine dikkat etmelidir. Protein ağırlıklı beslenin, diğer besinlerden de gerektiği kadar alın. * Stresten uzak durun. * Sigara ve alkol kullanmayın !

12

13 BİLİŞSEL GELİŞİM Beyin gelişimi aktif olarak devam eder *Refleks kazanımları önemlidir.

14 ÖNERİLER * Çocuğa bol bol uyaran sağlayın. * 5 duyuyu aktif uyarın, örneğin müzik dinletin, kukla oynatın. * Ona zarar verici (boncuk, keskin uçlu vb.) materyaller vermeyin. Çünkü Bu dönemde oral refleksler güçlüdür.

15 ÖNERİLER * Kaşık-çatal-bardak tutmasına fırsat tanıyın. * Göz koordinasyonu kurup kurmadığına dikkat edin. * Seslere tepki verip vermediği kontrol edin.

16 Basit elbiselerini giyme-çıkarma becerilerinin gelişmesine fırsat tanıyın. * Bağımsız hareket etmesine kontrollü şekilde izin verin.

17 DİL GELİŞİMİ *Ağlama*Agulama *İki sesli heceler *Hecelerin tekrarı *Kelimeler *2-3 kelimeli cümleler

18 ÖNERİLER *Nesneler söylerken resimlerini gösterin. *Basit hikayeler anlatın. *Parmak oyunları oynayın. *Müzik dinletin. Dil bilişsel gelişimin göstergesidir.

19 PSİKO-SEKSÜEL GELİŞİM *Bu yaşlar oral dönemi içerir. *Emme refleksi gösterirler. *Tuvalet eğitimi bu dönemde gerçekleşir.

20 ÖZBAKIM GELİŞİMİ * Tuvalet alışkanlığını kazanır. * Kaşık-çatal kullanır. * Saçını düzeltir. * Giyinir, ayakkabılarını giyebilir.

21 ÖNERİLER * Tuvalet eğitimine özen gösterin. * Giyinme,tek başına yemek yeme davranışlarını özendirin. * Kontrollü olarak özerklik tanıyın.

22 ÖNERİLER * * Kurallar açık, net, tutarlı ve sürekli olmalıdır. * Ceza kesinlikle fiziksel şiddet, baskı, bağırma şeklinde olmamalıdır. * Cezayı, davranış kasti olduğu durumlarda olumsuz davranışı düzelttirme şeklinde verin. * Soyut algılar gelişmediği için nasihatten kaçının.

23

24 BİLİŞSEL GELİŞİM * Başından geçen olayları basitçe anlatırlar. * Genelleme yapamazlar. * Hayali arkadaşları olabilir. * Hareket eden şeylerin canlı olduğunu düşünürler.

25 ÖNERİLER *Çocuğun izlediği, dinlediği programları dikkatle seçin *Düzgün bir Türkçe kullanın, şiveden kaçının. *Müzik dinletin, birlikte dans edin. * Yanlış kelimelerini uygun bir dille düzeltin.

26 ÖNERİLER * Çocuklar karşı cinsiyetteki ebeveynlerine yönelirler. Bu durumu normal karşılayın. * Cinsel farklılıklar uygun dil ve materyallerle açıklayın. * Cinsel organları ile oynamaları doğaldır.Bu durumda çocuğun dikkatini başka yöne çekin, cezalandırmayın!

27 ÖNERİLER * Çocuğa sorumluluk verin (odasını toplama vb.) * Artık materyallerle çalışmasına, makas kullanmasına izin verin. * El-göz koordinasyonunun gelişmesi için etkinlik yaptırın. * Giyinmesi, düğme iliklemesi, fermuar çekmesi, saçlarını taraması, dişlerini fırçalaması gibi davranışları tek başına yapmasına fırsat verin.

28 ERİL DÖNEM 6-12 YAŞ

29 ÖNERİLER * Oyun yolu ile daha iyi öğrendikleri için oynamalarına fırsat verin. * Oyundan derse geçişte çocuk zorlanabilir. Bu dönemde rehberlik edin. * Arkadaşları ile oynamasına izin verin.

30 PSİKO-SEKSÜEL DÖNEM * * Cinsel dürtülerde durgunluk gözlenir. * Kendi cinsiyetinden olan ebeveyne yönelir. * Kendi cinsiyetine ilişkin toplumsal rolleri kazanmaya başlar.

31 ÖNERİLER * * Kendi cinsiyetinden olan ebeveyn çocuğa karşı anlayışlı ve dinleyici olmalıdır. * Karşı cinsiyetteki ebeveyn çocukla iletişimini kesmemelidir. * Eşler arasında çocuğa karşı tutarlı bir tutum sergilenmelidir.

32 ÖNERİLER * Çocuğa sorumluluk verin (Ev işi, temizlik, basit yiyecek hazırlama gibi.) * Bale, yüzme gibi etkinliklere yönlendirilmelidir.

33 ÖNERİLER * * Çocuğun, okulu sevmesi ve başarısını içselleştirmesini sağlayın, * Okul korkusu bu dönemde oluşabilir, dikkatli olun. * Kıyaslama yapmayın. * Özgüveni zedeleyici davranışlardan uzak durun. * Başarılarını takdir edin,başarısızlıklarını aşma konusunda rehber olun.

34 ÖNERİLER * D * Doğru model olun. * Anne-baba olarak birlikte tutarlı olun. * Empati yeteneğini geliştirici sorular sorun.

35 DİL GELİŞİMİ * Karmaşık cümleler kurabilir. * Duygularını yalın bir dille ifade eder. * Şiir öğrenebilir, hikaye oluşturabilir, şarkı söyleyebilir.

36 ERGENLİK DÖNEMİ 12-14 YAŞ

37 BİLİŞSEL GELİŞİM * * Soyut işlemler dönemidir. * Tartışmaları sever, düşüncelerini ifade etmek isterler. * Mantık üzerinde yoğunlaşırlar. * Olaylara çok yönlü bakabilirler. Ergen ben-merkezliliği izlenir

38 ÖNERİLER * * Her konuda ergenle konuşun, onun fikrini alın. *Ailede alınan kararlara dahil edin. * Ergen ben merkezliliği ile ilgili olarak makul ve anlayışlı davranın.

39 PSİKO-MOTOR GELİŞİM * * Kemikler hızla gelişir. * Büyük ve küçük kaslar boyut yönünden gelişir. * Değişik spor dallarına yönelirler. * Kilo artışları gözlenir. * Çok enerjiktirler.

40 ÖNERİLER * * Spor aktivitelerini destekleyin. * Kilo ve boy artışı üzerinde durmayın. * Sakarlıklarını doğal karşılayın.

41 PSİKO-SEKSÜEL GELİŞİM * * Vücutta tüylenme başlar. * Genital sistem cinsiyet yönünden gelişmeye,bir takım salgılar ve hormonlar işlevsellik kazanır. * Karşı cinse karşı ilgi artar.

42 ÖNERİLER * * Çocuklarla ailelerin duygusal bir bağ kurmaları için önemli bir dönemdir. * Karşı cinse duyulan ilgiyi doğal karşılayın. * Baskıcı bir tutum sergilemeyin,uygun iletişim kurun.

43 SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM * Fiziksel görünümleri konusunda çok hassastırlar. * Yoğun bir duygusallık yaşarlar.

44 AHLAK GELİŞİMİ * Sevdikleri kişileri model alırlar.

45 ÖNERİLER * Ebeveynler söylemlerinde ve davranışlarında tutarlı olmalıdırlar. * Ebeveynler, geleneksel değerler hakkında onlara örnek olmalı, rehberlik etmelidirler.

46 ÇOCUK BİR BİREYDİR

47 ..VE AİLENİN EN TEMEL ÜYESİDİR

48 BU ÜYENİN GELİŞİMİ ÖNEMLİDİR

49 ÇOÇUĞUN GELİŞİMİNİ BİLEREK ONA KATKIDA BULUNMALIYIZ,

50 BU KATKIYI SAĞLADIĞIMIZ ZAMAN ÇOCUĞUMUZ HER AÇIDAN SAĞLIKLI BİR BİREY OLACAKTIR.

51 VE BİZ...

52 ANNE BABA OLARAK ONUN GELİŞİMİNİ BİLİP, NE KADAR YARDIMCI VE REHBER OLURSAK;

53 GELECEĞİMİZİ EMANET EDECEĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZA YAPTIKLARIMIZ AÇISINDAN,

54 VİCDANEN MUTLU VE HUZURLU OLACAĞIZ !

55 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BÜYÜME Vücutta bulunan organların zamana bağlı hacminin artmasıdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları