Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERKAN TOKATLI MUHASEBE 2 26-MADDİ OLMAYAN DURAN VARLIKLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERKAN TOKATLI MUHASEBE 2 26-MADDİ OLMAYAN DURAN VARLIKLAR."— Sunum transkripti:

1 ERKAN TOKATLI MUHASEBE 2 26-MADDİ OLMAYAN DURAN VARLIKLAR

2

3 II-DURAN VARLIKLAR BİLANÇO 260-HAKLAR 261-ŞEREFİYE 262-KURULUŞ ÖRG. GİD. 263-AR-GE GİD. 264-ÖZEL MALİYETLER

4 II-DURAN VARLIKLAR Aktif FACEBOOK BİLANÇOSU 260-HAKLAR HAKLAR 100-KASA Markalar WhatsApp > Sadece markanın satın alındığı varsayılırsa; HAKLAR İmtiyaz, patent, lisans, ticari marka ve unvan gibi bir bedel ödenerek elde edilen hukuki tasarruflar ile kamu otoritelerinin işletmeye belirli alanlarda tanıdığı kullanma, yararlanma gibi yetkiler dolayısı ile yapılan harcamaları kapsar. Patent hakkı, Alâmetifarika, Lisanslar, Know-How, İşletme hakkı, Ticaret unvanı, İmtiyazlar, Diğer ticari ve sınaî haklar, Kira hakkı, İntifa hakkı, Telif hakkı v.b.

5 II-DURAN VARLIKLAR FACEBOOK BİLANÇO 252-BİNALAR 254-TAŞITLAR 255-DEMİRBAŞLAR > Şirket tamamen satın alındığı varsayıldığında; WhatsApp’ın Varlıkları -Taşıt: Demirbaş: Bina: WhatsApp’a Ödenen Şerefiye= ŞEREFİYE BİNALAR 100-KASA TAŞITLAR 255-DEMİRBAŞLAR 261-ŞEREFİYE ŞEREFİYE Bu hesap, ticari hayatta ün kazanan bir kuruluşun işletme tarafından devralınması halinde bu üne temel ona manevi değeri veya kuruluşunu bulunduğu yerin şeref ve önemine ödenen bedelin izlendiği hesaptır. Şerefiye miktarı; devralınan firma için ödenen para ile firma ile birlikte alınan varlıkların emsal bedeli arasındaki farktır bir iş yerinin boş olarak devralınmasında ise; ödenen paranın tamamı şerefiye olur. Hava parası ya da peştamallık da denilmektedir.

6 Ticari Mallar Gelecek Aylara ait giderler Personel Avansları Verilen Depozito ve Teminatlar Binalar Tesis, makine ve cihazlar Taşıtlar Demirbaşlar Satıcılara Borçlar Net varlıklar İşletme ’ye aşağıdaki varlık ve borçları ile birlikte devralınıyor TİCARİ MAL 180 GAAG 196 PERS. AVANSLARI 226 VER. DEPOZİTO TEM. 252 BİNALAR 253 TESİS, MAKİNE VE CİH. 254 TAŞITLAR 255 DEMİRBAŞLAR 261 ŞEREFİYE BANKA 320 SATICILAR Şerefiye= – =

7 264-ÖZEL MALİYET 100-KASA İND. KDV ÖZEL MALİYET Kiralanan gayrimenkullerin geliştirilmesi veya ekonomik değerinin sürekli olarak artırılması amacıyla yapılan giderler ile (normal bakım, onarım ve temizleme giderleri hariç) bu gayrimenkullerin kullanılması için yapılıp kira süresinin sonunda mal sahibine bırakılacak olan varlıkların bedellerini kapsar. > Kiraladığımız iş yeri için ₺20.000’lık asansör yaptırılmıştır. Yapılan harcamalar hesaba borç kaydedilir. Bu harcamalar kira süresi içerisinde, kira süresinin 5 yıldan fazla olması durumunda da beş yılda eşit tutarlarda amorti edilir. 770-GYG vb. 268-BİR. AMOR > Amortisman Kaydı: ( x 0,20= 4.000)

8


"ERKAN TOKATLI MUHASEBE 2 26-MADDİ OLMAYAN DURAN VARLIKLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları