Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNTERNET VE BİLGİSAYAR AĞLARI İnternet Nedir Bilgisayar Ağları Ağ Çeşitleri Emrah CEYLAN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNTERNET VE BİLGİSAYAR AĞLARI İnternet Nedir Bilgisayar Ağları Ağ Çeşitleri Emrah CEYLAN."— Sunum transkripti:

1 İNTERNET VE BİLGİSAYAR AĞLARI İnternet Nedir Bilgisayar Ağları Ağ Çeşitleri Emrah CEYLAN

2 İNTERNET NEDİR?

3 Dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.

4 İNTERNETE BAĞLANMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR?

5 BİLGİSAYARIM İNTERNETE BAĞLANMIYORSA SORUNU NASIL ÇÖZERİM?

6 İNTERNETİN TARİHÇESİ 1969 yılında ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki “İleri Araştırma Projeleri Ajansı” tarafından ortaya çıkartılmıştır. Türkiye İnternet’e Nisan 1993 ’ten beri bağlıdır.

7 BİLGİSAYAR AĞLARI

8 BİLGİSAYAR AĞI NEDİR? İki ya da daha fazla bilgisayarın birbirine bağlanmasıyla oluşan yapıya bilgisayar ağı denir. Ağ üzerindeki bilgisayarlar birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunabilirler.

9 BİLGİSAYAR AĞLARI NEDEN KULLANILIR? Bir bilgisayar ağı kurmanın en temel nedeni ağdaki bilgisayarlar arasında iletişim kurmaktır. Örneğin, ağ üzerindeki bir bilgisayarda yer alan müzikleri ağdaki diğer bilgisayarlar çalabilir. Bilgisayar ağlarına şu sebeplerden dolayı ihtiyaç vardır: Dosya paylaşmak. Yazıcı, tarayıcı gibi donanımları paylaşmak. Birbirleriyle iletişim kuran yazılım, oyun vs. kullanmak. İnternet hizmeti gibi çeşitli servisleri paylaşmak. Ağ üzerinden cihazların kontrolünü ve yönetimini sağlamak.

10 BİLGİSAYAR AĞI KULLANMAZSAK… Bilişim Teknolojileri sınıfımızda tüm bilgisayarlarımızdan çıktı alınabilmesini istiyoruz. Bu durumda her bilgisayar için ayrı bir yazıcı satın almanız gerekiyor.

11 ÇÖZÜM: BİLGİSAYAR AĞI KURMAK Fakat eğer bilgisayarlarımız arasında bir ağ bağlantısı kurar isek, hem gereksiz masraftan hem de onlarca yazıcıyı koyacak yer bulma derdinden kurtulmuş olacağız.

12 PEKİ AĞ BAĞLANTISI NASIL KURULUR? Bilgisayarlar arasında ağ bağlantısı kurmak için bazı yazılım ve donanımlara ihtiyacımız var. İŞLETİM SİSTEMİ MODEM VEYA DAĞITICI (HUB)KABLOLAR AĞ KARTI (ETHERNET KARTI)

13 ÖRNEK AĞ BAĞLANTISI Ağ kablosunun bir ucu bilgisayarın ağ kartına, diğer ucu ise modem ya da dağıtıcıdaki Ethernet girişine takılır. Aynı işlem diğer bilgisayar(lar) için de gerçekleştirilir. İşletim sistemi üzerinden ağ ile ilgili gerekli ayarlar yapıldıktan sonra ağ bağlantısı tamamlanmış olur.

14 BİLGİSAYAR AĞI ÇEŞİTLERİ

15 AĞ TÜRLERİ Bilgisayar ağlarını, ağın büyüklüğüne göre üç gruba ayırabiliriz. YEREL ALAN AĞI (LAN) GENİŞ ALAN AĞI (WAN) METROPOL ALAN AĞI (MAN)

16 YEREL ALAN AĞI (LAN) Birbirine yakın, aynı oda veya bina içerisinde yer alan bilgisayarların bağlanmasıyla oluşturulur. Örneğin bir işyerindeki, okuldaki hatta evimizdeki bilgisayarları birbirine bağlayarak oluşturduğumuz ağ bir yerel alan ağıdır. Peki Bilişim Teknolojileri sınıfımızdaki ağ türü nedir?

17 METROPOL ALAN AĞI (MAN) İçerisinden birden çok Yerel Alan Ağı barındıran, bir üniversite kampüsü, büyük bir işyeri, şehri veya bölgeyi kapsayan ağ türüdür. Örneğin bir ildeki tüm bankaların farklı şubelerinin bilgisayarları Metropol Alan Ağı ile birbirine bağlıdır.

18 Geniş Alan Ağı (WAN) Bir ülke ya da dünya çapında, aralarında yüzlerce veya binlerce kilometre mesafe bulunan bilgisayar ve ağların birbirine bağlanmasıyla oluşur. Bilinen en büyük Geniş Alan Ağı, İNTERNET’tir.

19 İNTERNET’E NASIL BAĞLANIRIM? İnternet’e bağlanmak için aşağıdaki yazılım ve donanımlara sahip olmamız gerekir. BİLGİSAYAR MODEM KABLOLAR İNTERNET SERVİS SAĞLAYICI İŞLETİM SİSTEMİ TARAYICI YAZILIMI TELEFON HATTI

20 World Wide Web (WWW)... İnternet üzerinde bilgi erişimi için kullanılır.

21 WWW... ana sayfa (home page): bir dizi Web sayfasının ilk sayfasıdır Web sitesi: web sayfalarının bir araya konması ile oluşur bağlantılar (hyperlinks): bir sayfadan başka sayfaya/siteye geçmemize olanak tanır

22 Web sayfaları... gezinme butonları sayfanın yaratıcısı ziyaretçi sayısı son güncelleme tarihi e-posta adresi arama motoru

23 WWW adresleri....edu (eğitim kuruluşları-üniv.).com (ticari kuruluşlar).gov (kamu kuruluşları).org (kâr amacı gütmeyen vakıflar, dernekler, sivil toplum örgütleri vb.).mil (askeri kuruluşlar).k12 (İlköğretim okulları ve liseler)

24 Arama motorları... Web sayfalarını taramak için geliştirilmiş bilgisayar programlarıdır

25 BAZI ARAMA MOTORLARI Google Yandex AltaVista WebCrawler Excite Lycos InfoSeek Arabul Netbul

26 WEB’İ YANİ İNTERNETİ NE İÇİN KULLANIYORUZ?

27 TEŞEKKÜR EDERİM.


"İNTERNET VE BİLGİSAYAR AĞLARI İnternet Nedir Bilgisayar Ağları Ağ Çeşitleri Emrah CEYLAN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları