Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNTERNET VE İLETİŞİM Internet’e Bağlanmak İçin Neler Gereklidir? Bilgisayar Ağları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNTERNET VE İLETİŞİM Internet’e Bağlanmak İçin Neler Gereklidir? Bilgisayar Ağları."— Sunum transkripti:

1 İNTERNET VE İLETİŞİM Internet’e Bağlanmak İçin Neler Gereklidir? Bilgisayar Ağları

2 I NTERNET ’ E B AĞLANMAK İ ÇIN N ELER G EREKLIDIR ? Kablo Modem

3 I NTERNET ’ E B AĞLANMAK İ ÇIN N ELER G EREKLIDIR ? Ethernet Kartı Switch

4 BİLGİSAYAR AĞLARI

5 Y EREL A LAN A ĞI Birbirine yakın mesafedeki bilgisayarların bir kablo ve ethernet kartı aracılığıyla bağlanmasından oluşan bilgisayar ağlarıdır. Max mesafe fiber optik kablolar ile 2 km olabilir.

6 G ENIŞ A LAN A ĞI Coğrafi olarak uzak mesafelerdeki bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılır. İki şehir arasındaki bilgisayarlar ya da iki ülke arasındaki bilgisayarlar bu şekilde birbirlerine bağlanabilir. Örnek:internet

7 Bilindiği gibi İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.

8 İ NTERNET NASIL DOĞDU ? İnternet’in kökeni, hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından 1960 yılındaki araştırmalara dayanır.

9 İ NTERNET NASIL DOĞDU ? İnternet ülkemizde ilk olarak: ODTÜ’de; Nisan 1993 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır.

10 İNTERNET ADRESLERİNDEKİ BİLGİ Aşağıda bulunan sitelerin ne hakkında bilgi içermektedir. Tahmin Ediniz… http://www.guvenliweb.org.tr/ http://www.bildirgec.org

11 SORU İnternet site adresleri, site içeriği ile ilgili bilgi verir mi?

12 ETKİNLİK

13

14

15 S ITENIN TÜRÜNÜ BELLI EDEN UZANTILAR edu :Üniversitelerin internet siteleri için kullanılan uzantıdır. gov :Devlet daireleri için kullanılır. com :Ticari siteler için kullanılır. org :Organizasyonlar ve vakıf siteleri için kullanılır. k12 :İlkokul, ortaokul ve liseler için kullanılır. mil :Askeri siteler için kullanılır. net :iletişim ağları ile ilgili kuruluşlar için kullanılır.

16 İ NTERNET ADRESI www.sitenin adı.uzantı. tr World Wide WebTürkiye Geniş Dünya Ağı Bazen yazılmayabilir


"İNTERNET VE İLETİŞİM Internet’e Bağlanmak İçin Neler Gereklidir? Bilgisayar Ağları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları