Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OKULUMUZA HOŞ GELDİNİZ Okulumuz; Bakanlığımızın 28 Mayıs 2012 tarih ve 4357 sayılı olurlarıyla Canik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi açılmış olup, okulumuzda.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OKULUMUZA HOŞ GELDİNİZ Okulumuz; Bakanlığımızın 28 Mayıs 2012 tarih ve 4357 sayılı olurlarıyla Canik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi açılmış olup, okulumuzda."— Sunum transkripti:

1

2 OKULUMUZA HOŞ GELDİNİZ Okulumuz; Bakanlığımızın 28 Mayıs 2012 tarih ve 4357 sayılı olurlarıyla Canik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi açılmış olup, okulumuzda Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak iki tür bulunmaktadır.

3 OKULUMUZ HAKKINDA Anadolu Teknik Lisesi türünde Biyomedikal Alanı Fiziksel Sinyal İzleme Teşhis ve Kayıt Dalı Endüstri Meslek Lisesi türünde Bilişim Teknolojileri Elektrik - Elektronik Teknolojileri alanları bulunmaktadır. 2012-2013 Eğitim - Öğretim yılında faaliyete başlayan okulumuzda Anadolu Teknik Lisesinde 50, Endüstri Meslek Lisesinde 250 öğrenci ile devam etmektedir.

4 OKULUMUZDAN KARELER

5

6 İDARECİLERİMİZ

7 ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANI

8 ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANI TANIM : Elektrik –elektronik alanı tüm sanayideki mesleki branşların gelişmesini sağlayan, kendi alanımız paralelinde bilgisayar, enerji, soğutma ve iklimlendirme gibi yan alanların temelini oluşturan, oldukça geniş iş yelpazesi olan, zevkli ve üretken bir sektördür. Elektrik –elektronik iş alanları, temel fen bilimlerinin yanı sıra pratik beceriye sahip gençlerin başarı ve zevkle ülke ekonomisine katkıda bulunabilecekleri, geçimlerini sağlayabilecekleri tür ve çeşitliliktedir.

9 ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANI ALANIN ALTINDA YER ALAN MESLEKLER - Bobinajcılık - Büro Makineleri Teknik servisi - Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi - Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü - Elektromekanik Taşıyıcılar - Endüstriyel Bakım Onarım - Görüntü ve Ses Sistemleri - Güvenlik Sistemleri - Haberleşme Sistemleri - Otomasyon Sistemleri - Yüksek Gerilim Sistemleri

10 MESLEK ELEMANLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER Meslekte çalışacak kişilerin tüm duyu organları işlevlerini tam olarak yerine getirmelidir. El becerisine dayalı bir meslek alanı olduğundan, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilmelidir. Ayrıca titizlik ve özen isteyen bir çalışma gerektirdiğinden kişinin sabırlı,dikkatli ve tedbirli olması gerekir. Mekanik konulara ilgili ve yetenekli, teknik resim çizme ve okuma becerisi gelişmiş alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan, sesleri ayırt edebilme yeteneğine sahip, ince ayrıntıları algılayabilen, ekip çalışmasına yatkın, sorumluluk duygusu gelişmiş, fen bilimleri, matematik, bilgisayar ve yabancı dil bilgisine sahip kişiler olması gerekir. Bunların yanında, otomasyon sistemleri, endüstriyel bakım onarım, güvenliksistemleri, görüntü ve ses sitemleri dallarını seçecek kişilerin devre tasarım yeteneği ve matematiksel konulara ilgi duyan kişiler olmaları gerekir. Elektrik tesisatları ve pano montörlüğü, elektromekanik taşıyıcılar ve yüksek gerilim dallarını seçeceklerin kapalı yer ve yükseklik fobisi olmayan, tırmanma ve uzanma gibi bedensel çalışmaları yapabilecek kadar güçlü ve dayanıklı, sara ve benzeri hastalıkları bulunmayan kişiler olması gerekir.

11 MEZUNİYET SONRASI Elektronik bölümü mezunları kamu ve özel sektörlerde elektronik teknisyeni – teknikeri olarak çalışma sansına sahiptirler. Ayrıca TSK ve Emniyet teşkilatlarında ilgili unvan ile görev yapabilirler. Okuldan mezun olduktan sonra Çıraklık eğitim Merkezlerine müracaat ederek ustalık belgesi alarak kendine ait isletme açma yetkisine sahip olabilirler. Özellikle günümüz bilgi ve Elektronik çağı Elektronik mezunlarına yeni is alanlarını sunmaktadır. Gelir düzeyleri ise ilgili kurum ve kuruluşların kendi ücret politikasına göre değişmektedir. Fakat teknik unvan ile çalışmanın bir avantaj olduğu da gerçektir

12 ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ MEZUNLARININ SINAVSIZ GİDEBİLECEKLERİ 2 YILLIK (ÖN LİSANS) FAKÜLTELERİ Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Elektrikli Cihaz Teknolojisi Elektromekanik Taşıyıcılar Elektronik Haberleşme Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Enerji Tesisleri İşletmeciliği Grafik Tasarımı Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mekatronik Mobil Teknolojileri Otomotiv Teknolojisi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi Uçak Teknolojisi

13 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI

14 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI Öğrencileri gündelik hayat ve iş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayar alanında, yazılım ve donanıma hâkim bireyler haline getirmek; onları geleceğe ve ülke ekonomisindeki yeni yerlerine hazırlamak, öğrencileri bilgisayar teknolojilerini kullanabilen, ülke kalkınması yolunda önemli adımlar atabilen, iyi kararlar verebilen ve bu kararlara katılabilmek için, genel ve teknolojik anlamda usta birer okur-yazar olan bireyler haline getirmek ve onların Bilişim Teknolojileri alanında istihdam edilebilmelerini sağlamaktır.

15 BİLİŞİM TEKNİKERİNDE ARANAN NİTELİKLER Bilişim Teknolojileri alanında eğitim süresi içerisinde daha başarılı olunabilmesi için öğrencinin; Sistemli düşünme gücüne sahip, Araştırmacı, yabancı dil bilen, Tasarım ve görsel yeterliliğe sahip, Matematikle ilgili konularda başarılı, Mantığı güçlü, Dikkatli, sabırlı, Kendini yenileyebilen, Ekip içinde çalışabilen sabırlı ve dikkatli, bir konunun çözümlenmesi için yapılması gereken işlemleri bilgisayar diline aktarabilen kimseler olmaları gerekir.

16 ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Bilişim Teknolojileri Alanı´ndan mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; Bilgisayar Teknik Servisi Dalı mezunları: Bilgisayar teknik servisi hizmeti veren bilgisayar firmalarında, kamu kurum ve kuruluşlarında, Ağ İşletmenliği Dalı mezunları: Ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren ya da bu hizmete ihtiyaç duyan firma, kamu kurum ve kuruluşlarında, Veri Tabanı Programcılığı Dalı mezunları: Kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan firma, kamu kurum ve kuruluşlarında, Web Programcılığı Dalı mezunları: Web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında çalışan etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketlerinde ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan firma, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler.

17 ALANIN ALTINDA YER ALAN MESLEKLER BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI ALTINDA ŞU DALLAR BULUNMAKTADIR: - Ağ İşletmenliği - Web Programcılığı - Veri Tabanı Programcılığı - Bilgisayar Teknik Servisi

18 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MEZUNLARININ SINAVSIZ GİDEBİLECEKLERİ ÖN LİSANS (2 YILLIK) FAKÜLTELER Basım ve Yayın Teknolojileri Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bilgi Yönetimi Bilgisayar Operatörlüğü Bilgisayar Programcılığı Bilgisayar Teknolojisi Coğrafi Bilgi Sistemleri İnternet ve Ağ Teknolojileri Mobil Teknolojileri Pazarlama

19 ANADOLU TEKN İ K L İ SE BÖLÜMÜ B İ YOMED İ KAL C İ HAZ TEKNOLOJ İ LER İ ALANI ANADOLU TEKN İ K L İ SE BÖLÜMÜ B İ YOMED İ KAL C İ HAZ TEKNOLOJ İ LER İ ALANI

20 Biyomedikal Cihaz Teknikeri Görevleri nelerdir? Tıp ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazları ş emalara uygun olarak yerlerine monte eder, Aletlerin nasıl ve ne ş ekilde kullanıldı ğ ını ilgililere gösterir, Aletlerin bakım ve onarımını yapar. Biyomedikal Cihaz Teknikerinin Kullandı ğ ı Malzemeler nelerdir? Osilaskop, güç kayna ğ ı gibi elektronik onarım aletleri, Pense, tornavida, karga burun gibi el aletleri, EKG simlatörü, X rey, gaz analiz gibi özel test cihazları, Röntgen tüpleri, özel optik sistemler gibi çe ş itli malzemeler kullanırlar. Biyomedikal Cihaz Teknikerinin Özellikleri nedir? Biyomedikal cihaz teknikeri olmak isteyenlerin; Temel bilimlere, özellikle fizi ğ in elektrik ve mekanik konularına ilgili ve bu alanda ba ş arılı, ş ekil ili ş kilerini görebilme, bir ş emayı okuyabilme yetene ğ ine sahip, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, ayrıntıları görebilen, sorumlu ve dikkatli kimseler olmaları gerekir.

21 Biyomedikal Cihaz Teknikeri Okulları nelerdir? Meslek Liselerinin Biyomedikal Cihaz Teknolojileri alanında ve Mesle ğ in e ğ itimi üniversitelere ba ğ lı meslek yüksekokullarının “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi” bölümünde verilmektedir. Biyomedikal Cihaz Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır? E ğ itim süresi liseden sonra 2 yıldır. Biyomedikal Cihaz Teknikeri mezuniyet sonrası ünvanı nedir? E ğ itimini ba ş arı ile tamamlayanlara “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Ön Lisans Diploması” ve “Biyomedikal Cihaz Teknikeri” ünvanı verilir. Biyomedikal Cihaz Teknikeri Çalı ş ma Alanları nerelerdir? Biyomedikal cihaz teknikerleri resmi ve özel sa ğ lık kurulu ş larında, dispanserlerde ve laboratuarlarda görev alırlar. Ayrıca serbest çalı ş ma imkanına da sahiptirler. Ülkemizde sa ğ lık hizmetlerinin yaygınla ş tırılmasına paralel olarak çalı ş ma alanları giderek geni ş lemektedir.

22 MESLEKTE İ LERLEME Okulumuz Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümü’nü bitiren ö ğ rencilerimizin 2012 ÖSYM kılavuz bilgilerine göre sınavsız tercih edebilecekleri ön lisans ( 2 yıllık ) programları: Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, İ letim ve Da ğ ıtımı Elektrikli Cihaz Teknolojisi Elektromekanik Ta ş ıyıcılar Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Elektronik Haberle ş me Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Enerji Tesisleri İş letmecili ğ i Grafik Tasarımı Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mekatronik Mobil Teknolojileri Otomotiv Teknolojisi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi Uçak Teknolojisi Ortopedik Protez ve Ortez Elektronörofizyoloji Odyometri Optisyenlik

23 E Ğİ T İ M SONRASI KAZANÇ  Kamu kesiminde çalı ş anlar 657 Sayılı Devlet Memurları Yasasına göre sa ğ lık hizmetleri sınıfından maa ş ve döner sermayeden ek ücret almaktadırlar.  Özel i ş yerlerinde çalı ş anlar asgari ücretin 3-5 katı ücret almaktadırlar.  Kendi adına özel i ş yeri açanlar ise daha yüksek kazanç sa ğ layabilirler. MESLEKTE İLERLEME Ön lisans programını ba ş arı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçi ş Sınavında (DGS) ba ş arılı oldukları taktirde,  Biyomedikal Mühendisli ğ i,  Elektrik-Elektronik Mühendisli ğ i,  Elektronik Mühendisli ğ i,  Elektronik ve Haberle ş me Mühendisli ğ i Lisans programlarına dikey geçi ş yapabilirler.


"OKULUMUZA HOŞ GELDİNİZ Okulumuz; Bakanlığımızın 28 Mayıs 2012 tarih ve 4357 sayılı olurlarıyla Canik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi açılmış olup, okulumuzda." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları