Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BU KONUDA ÖĞRENECEKLERİMİZ : √ Rasyonel Sayılar √ Tam Sayılar √ Doğal Sayılar √ İrrasyonel Sayılar √ Sayma Sayılar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BU KONUDA ÖĞRENECEKLERİMİZ : √ Rasyonel Sayılar √ Tam Sayılar √ Doğal Sayılar √ İrrasyonel Sayılar √ Sayma Sayılar."— Sunum transkripti:

1

2 BU KONUDA ÖĞRENECEKLERİMİZ : √ Rasyonel Sayılar √ Tam Sayılar √ Doğal Sayılar √ İrrasyonel Sayılar √ Sayma Sayılar

3 Sayma sayısı : Birden başlayan birer birer artarak sonsuza kadar giden sayılara rasyonel sayılar denir. S harfi ile gösterilir. S S= 1,2,3,4,5…….

4 DOĞAL SAYILAR: 0'dan başlayıp birer birer artarak sonsuza kadar olan sayılara doğal sayılar denir. Doğal sayılar "N" ile gösterilir.

5 Çift doğal sayılar İkinin katı olan sayılara çift doğal sayılar denir. Örneğin: 2, 4, 6, 8. Çift doğal sayılar " 2n " biçiminde gösterilir.

6 Tek doğal sayılar Çift doğal sayılardan bir sonra gelen sayılara da tek doğal sayılar denir. Örneğin: 3, 5, 7, 9. Tek doğal sayılar " 2n+1 " biçiminde gösterilir.

7 Doğal sayılar ile sayma sayıları arasındaki fark: Doğal sayılar ile sayma sayıları arasındaki fark şudur; Doğal sayılar "0" dan başlarlar, sayma sayıları ise "1" itibaren başlarlar.

8 Tam sayılar : -∞ dan gelip birer birer artarak +∞ a kadar olan sayma sayılarıdır. ‘Z’ harfi ile gösterilir. Z Tam sayılar kümesi Z= ….-3,-2,-1,0,1,2,3,…

9 Rasyonel Sayılar: Rasyonel Sayılar: iki tamsayının birbirine oranı ile ifade edilebilen sayıların oluşturduğu kümedir. Rasyonel sayılar tam sayıların bir genişlemesidir ve Q ile gösterilir.

10 Soru 1: Rasyonel Sayılar ile ilgili sorular Yukarıda verilen rasyonel sayıların sıralanışı aşağıdakilerden hangisidir? A) a < c < b B) c < a < b C) a < b < c D) b < a < c AA B C DBCD ÇÖZÜM

11 Çözümü: Payı eşit olan rasyonel sayıların paydası küçük olan daha büyüktür. Fakat negatif rasyonel sayılarda; Payı eşit olan kesirlerden paydası küçük olan daha küçüktür. Bu nedenle doğru sıralama; b < a < c Cevap D

12 Soru:2 ÇÖZÜM

13 Çözümü:

14

15 İrrasyonel Sayılar: İki tam sayının oranı şeklinde yazılamayan sayılardır. Bu sayıların oluşturduğu küme irrasyonel sayılar kümesidir. ‘I’ ile gösterilir.

16 Örnek:

17 # Rasyonel sayılar kümesi ile irrasyonel sayılar kümesi ayrık kümelerdir. Yani ortak elemanları yoktur. Yani irrasyonel sayılar kümesi, rasyonel sayılar kümesini kapsamaz. Dolayısıyla bu kümeler ayrıktır. Bu iki kümenin birleşiminden Gerçek Sayılar kümesini oluşturur. I ∩ Q = R = Q ∪ I

18 GERÇEK(REEL) SAYILAR KÜMESİ Rasyonel sayılar ile irrasyonel sayıların birleşmesi sonucu meydana gelen büyük çaplı kümeye denir. Gerçek sayılar kümesi sayı doğrusunu tam olarak doldurur. Gerçek sayılar kümesi ‘R’ ile gösterilir.

19 SAYI KÜMELERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ ŞEMASI

20

21 ÇIKMIŞ SORULAR

22 SORU:1 A A B C D EBCDE ÇÖZÜM

23

24 SORU:2 AA B C D EB C DE

25

26

27

28 İçindekiler: 1.Rasyonel SayılarRasyonel Sayılar 2.Tam SayılarTam Sayılar 3.Doğal SayılarDoğal Sayılar 4.İrrasyonel Sayılarİrrasyonel Sayılar 5.Sayma SayılarSayma Sayılar 6.ÇIKMIŞ SORULARÇIKMIŞ SORULAR

29 BU KONUYLA İLGİLİ KAZANIMLAR: 1. √ Rasyonel sayılar ile irrasyonel sayılar arasındaki farkı açıklar. 2.√ Gerçek sayılar kümesini oluşturan sayı kümelerini belirtir.

30 TUĞÇE ALGÜL İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ – 2A 130403057 KAYNAKÇA: EBA WEB SİTESİ

31 TEŞEKKÜRLER…


"BU KONUDA ÖĞRENECEKLERİMİZ : √ Rasyonel Sayılar √ Tam Sayılar √ Doğal Sayılar √ İrrasyonel Sayılar √ Sayma Sayılar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları