Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Namaz nedir ? Niçin Kılınır? Namaz; Allah’ı anmak ve onun emrini yerine getirmek amacıyla belirli şartlara uyularak, Belirli hareketler yapılarak yerine.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Namaz nedir ? Niçin Kılınır? Namaz; Allah’ı anmak ve onun emrini yerine getirmek amacıyla belirli şartlara uyularak, Belirli hareketler yapılarak yerine."— Sunum transkripti:

1

2 Namaz nedir ? Niçin Kılınır? Namaz; Allah’ı anmak ve onun emrini yerine getirmek amacıyla belirli şartlara uyularak, Belirli hareketler yapılarak yerine getirilen bir ibadettir.

3 Namazın Şartları Kılınan namazın geçerli olması için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır. Bunların bir kısmı namaza başlamadan önce, bir kısmı ise namaz kılarken yerine getirilir.

4 Namazın Hazırlık Şartları İstikbal-i Kıble Hadesten Taharet Necasetten Taharet Setr-i Avret VakitNiyet Namaza başlamadan önce yapılması geren bir takım şartlar vardır. Altı tane olan bu şartlara ; “namazın dışındaki şartlar” denir.

5 Hadesten Taharet Namaz kılmak isteyen biri önce abdest veya gusül abdesti alması gerekir.

6

7 Giysilerin, vücudun ve namaz kılınacak yerin temiz olması demektir. Necasetten Taharet

8 Namazı kılarken gereken yerleri örtülmesi demektir. Setr-i Avret

9 Namaz kılarken Kabe’ye doğru dönmek. Buna kıbleye dönmek denir. İstikbal-i Kıble

10 Kılınacak namazın vakti girmiş olması demek. Vakit

11 Niyet Hangi namaz kılınacaksa o namaza niyet etmek.

12 Namazın Kılınış Şartları İftitah Tekbiri KıyamKıraatRükû Sücud (Secde) Kade-i Ahire Namaz esnasında yerine getirilmesi gereken kurallara “namazın kılınış şartları” denir. Altı tane olan bu şartlar, namazın içindeki veya namazın rükünleri olarak da adlandırılır.

13 Namaza “Allahü ekber.” diyerek başlamak. İftitah Tekbiri

14 Namazda gereken yerlerde ayakta durmak. Kıyam

15 Kıraat Namaz kılarken Kur’an’dan ayetler okumak.

16 Rükû Kıyamdan sonra elleri dizlere koyarak eğilmek.

17 Sücud (Secde) Dizleri, elleri, alnı ve burnu yere koyarak kapanmak.

18 Namazın sonunda Ettahıyyâtü duasını okuyacak kadar oturmak. Kade-i Ahire

19 Kişi, namaz kılarken namazın hem hazırlık şartlarına hem de kılınış şartlarına uymalıdır. Bu şartlardan herhangi birine uyulması durumunda kılınan namaz geçerli olmaz.

20

21


"Namaz nedir ? Niçin Kılınır? Namaz; Allah’ı anmak ve onun emrini yerine getirmek amacıyla belirli şartlara uyularak, Belirli hareketler yapılarak yerine." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları