Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Namaz Namaz Nasıl Kılınır? isa zorlu Namaz Nasıl Kılınır?  Hangi namaz kılınacaksa, o namaza niyet edilir. Örneğin, iki rek a tlı sabah namazının sünneti.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Namaz Namaz Nasıl Kılınır? isa zorlu Namaz Nasıl Kılınır?  Hangi namaz kılınacaksa, o namaza niyet edilir. Örneğin, iki rek a tlı sabah namazının sünneti."— Sunum transkripti:

1

2 Namaz Namaz Nasıl Kılınır?

3 isa zorlu

4 Namaz Nasıl Kılınır?  Hangi namaz kılınacaksa, o namaza niyet edilir. Örneğin, iki rek a tlı sabah namazının sünneti için: “niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kı l maya.” Denilerek niyet edilir.

5 isa zorlu  Hangi namaz kılın a caksa, o namaza niyet edilir. Ö rneğin, iki rek a tlı sabah namazının sünneti için: “niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kı l maya.” Denilerek niyet edilir.

6 isa zorlu  Avuç içleri kıbleye gelecek şekilde iki el açılır. Eller açık olarak ve başparmaklar, kulak yumuşağına değecek şekilde kaldırılır ve “Allahü ekber” denilerek, başlama tekbiri alınır. Hanımlar ise ellerini omuz hizasına kaldırarak tekbir alırlar.

7 isa zorlu  Hanımlar ise ellerini omuz hizasına kaldırarak tekbir alırlar

8 isa zorlu  Erkekler, sağ eli sol elin üzerine koyarak göbek altında bağlarlar

9 isa zorlu  Ö nce ‘Süb a neke” duası, arkasından da “Eüzü besmele” çekilerek F a tih a sûr esi okunur. F a tihadan sonra en az üç kısa ayet okunur.

10 isa zorlu  Hanımlar ise ellerini göğüs üstünde bağlarlar. Sağ el sol elin üzerine, parmaklar bitişik olacak şekilde konur.

11 isa zorlu  Ö nce ‘Sübhneke” duası, arkasından da “Eüzü besmele” çekilerek F a tiha s u resi okunur. F a tihadan sonra en az üç kısa ayet okunur.

12 isa zorlu  Ö nce ‘Sübh a neke” duası, arkasından da “Eüzü besmele” çekilerek F a tiha s u resi okunur. F a tihadan sonra en az üç kısa ayet okunur.

13 isa zorlu  Rük û durumunda hanımlar öne hafif eğilirler. Dizler de biraz büküktür. Eller, dizler üzerine parmaklar bitişik olarak konur. Rüküda üç kere “Sübh a ne Rabbive’I - azim” denilir

14 isa zorlu  Okuma (kıraat) bitince ‘Allahü ekber” denilerek rüküa varılır. Bu durumda eller diz kapaklarını kavrar. Bel yere paralel olarak eğiktir.

15 isa zorlu  Okuma (kıraat) bitince ‘Allahü ekber” denilerek rüküa varılır. Bu durumda eller diz kapaklarını kavrar. Bel yere paralel olarak eğiktir.

16 isa zorlu  Rüküdan “semi AIlahü Limen Hamideh” denilerek doğrulunur. Bu sırada “Rabben~ Leke’l hamd” denildikten hemen sonra da “Allahü ekber” denilerek secdeye gidilir.

17 isa zorlu  Rük û durumunda hanımlar öne hafif eğilirler. Dizler de biraz büküktür. Eller, dizler üzerine parmaklar bitişik olarak konur. Rüküda üç kere “Sübh a ne Rabbive’I - azim” denilir

18 isa zorlu  Rüküdan “semi AIlahü Limen Hamideh” denilerek doğrulunur. Bu sırada “Rabben e Leke’l hamd” denildikten hemen sonra da “Allahü ekber” denilerek secdeye gidilir.

19 isa zorlu  Secdeye gidilirken, önce dizler, sonra eller, sonra da alın ve burun yere konur. Secdede üç kere “Süb ha ne Rabbiye-l a’I a ” denir. Her iki ayak da yere temas etmelidir. “Allahü ekber” denilerek birinci secdeden kalkılır.

20 isa zorlu  Dizler üzerine oturulur. Tekrar “Allahü ekber” denilerek ikinci secde yapılır. İkinci secde de aynen birincisi gibidir.

21 isa zorlu  Secde durumunda, hanımların dizleri karınla bitişik, ellerinin uc u burun hizasındadır. Dirsekler yere ve vücuda bitişik olarak durur. “Allahü ekber” denilerek tekrar ayağa kalkılır.

22 isa zorlu  Secdelerden sonra dizler üzerine oturulur

23 isa zorlu  Eller, diz kapaklarının biraz yukarısına açık olarak konur.

24 isa zorlu  Erkekler sol ayaklarını yere paralel koyar ve üzerine otururlar. Sağ ayağın başparmağını ise kıbleye doğru dikerler.

25 isa zorlu  Hanımlar oturuş (kade) durumunda ayaklarını sağ tarafa çıkarır ve ellerini serbestçe dizlerinin üzerine koyarlar

26 isa zorlu .Son oturuşta okunan dualar bitince, baş önce sağa, sonra sola çevrilerek, her ikisinde de, “Essel â mü aleyküm ve rahmetull a h” denilerek namaz bitirilir.

27 isa zorlu .Son oturuşta okunan dualar bitince, baş önce sağa, sonra sola çevrilerek, her ikisinde de, “Essel â mü aleyküm ve rahmetull a h” denilerek namaz bitirilir.

28 isa zorlu  Son oturuşta okunan dualar bitince, baş önce sağa, sonra sola çevrilerek, her ikisinde de, “Essel â mü aleyküm ve rahmetull a h” denilerek namaz bitirilir

29 isa zorlu  Son oturuşta okunan dualar bitince, baş önce sağa, sonra sola çevrilerek, her ikisinde de, “Essel â mü aleyküm ve rahmetull a h” denilerek namaz bitirilir.

30 isa zorlu  Namazdan sonra dua edilir

31 isa zorlu  Namazdan sonra dua edilir


"Namaz Namaz Nasıl Kılınır? isa zorlu Namaz Nasıl Kılınır?  Hangi namaz kılınacaksa, o namaza niyet edilir. Örneğin, iki rek a tlı sabah namazının sünneti." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları