Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hekimin hastaya order ettiği doz ile birim ambalaj dozu arasındaki fark (kısmi doz) kayıt altına alınıyor mu? EH.15.1. Kısmi doza konu olan ilaçlar belirlenmeli.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hekimin hastaya order ettiği doz ile birim ambalaj dozu arasındaki fark (kısmi doz) kayıt altına alınıyor mu? EH.15.1. Kısmi doza konu olan ilaçlar belirlenmeli."— Sunum transkripti:

1 Hekimin hastaya order ettiği doz ile birim ambalaj dozu arasındaki fark (kısmi doz) kayıt altına alınıyor mu? EH.15.1. Kısmi doza konu olan ilaçlar belirlenmeli ve gerekli bildirimleri yapılmalıdır. EH.15.2. Bu dozların stabilitesinin korunması ile ilgili prosedürler oluşturulmalıdır. (Prosedürler; çalışma alanlarında tercihen duvara monte PVC kitap şeklinde olmalıdır.)

2 Hekimin hastaya order ettiği doz ile birim ambalaj dozu arasındaki fark (kısmi doz) kayıt altına alınıyor mu? Açıklama Sağlık tesisinde yarım kalan ve stabilitesi korunup, saklama koşulları sağlandığında aynı hastaya tedavi süresince kullanılabilen ilaçların listelerine bakılmalıdır. Belirlediği kısmi doza konu olan ilaçların bildiriminin kendisine bağlı olan Genel Sekreterliğe yapıp, yapmadığı kontrol edilmelidir. Doz bölünmesi yapılamayacak dozaj formları, açıldıktan sonra stabil kalamaması sebebiyle yarım kalan dozu saklanamayan ilaçlar gibi özel koşullara sahip olan ilaçlarla ilgili order karşılama esnasında eczacılar tarafından hekim ve hemşireye bilgi verilmelidir. Sağlık tesisinde bulunan ilaçların yarım doz (kısmi doz) kalması halinde saklanma koşulları ve stabilitesini koruduğu zaman aralığı konusunda eczacılar tarafından oluşturulan tablolara bakılmalıdır. Bu tablolar tercihen duvara monte PVC kitap şeklinde kullanım alanlarında yer almalıdır.

3 Kısmi Doz (Yarım Doz ) İlaçların Yönetimi Kurumumuza bağlı Sağlık Tesislerinde imhası gerçekleştirilen ilaçların Kısmi Doz İlaç Formu örnekteki belirtildiği şekilde servis hemşiresi tarafından doldurulacak ve belirtilen imzalar tamamlandıktan sonra hastane eczacı / eczane sorumlusuna teslim edilecektir. İstatistiklerinin üç aylık periyotlar halinde (1. Dönem : Ocak-Şubat-Mart, 2.Dönem: Nisan-Mayıs-Haziran, 3.Dönem:Temmuz-Ağustos-Eylül,4. Dönem:Ekim- Kasım-Aralık) takip eden ayın ilk haftasında khb35k.malistok@saglik.gov.tr maili üzerinden tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.

4 Amaç: Hastanemizde, ilaç ve hasta güvenliğini arttırmak, kullanılmayan dozların imha işlemlerinin uygun koşullarda yapılarak çevre sağlığı açısından riskleri ortadan kaldırmak ve ilaç israflarının önüne geçmek sureti ile etkin stok kontrolü yapmak. Kapsam: Eczane ve servis kullanım ve stok alanlarını kapsar. Sorumlular: Bu prosedür, Eczacılık Hizmetleri Acil ve Hemşirelik Hizmetleri çalışanlarını kapsar.

5 Hastanedeki bölünebilir dozlar için eczacı tarafından «YARIM DOZ UYGULANAN İLAÇLAR İÇİN SAKLAMA (STABİLİTE) KOŞULLARI» listesi hazırlanır. Çalışma alanlarında bulundurulur. Bölünebilir dozlardaki ilaçların üzerine açılış saatlerinin ve tarihlerinin yazılması ve her ilacın özelliğine göre uygun koşullarda saklanması sağlanır. İlaç israfının önlenmesi ve faturalandırma açısından kayıpların yaşanmaması adına birim doz olarak faturalandırılabilen, çoklu doz kullanılan ilaçlar, en küçük birim doz bazında faturalandırılır. Servislerde miadı dolan, saklama koşulları açısından sulandırıldıktan, açıldıktan yada hazırlandıktan sonra saklanması uygun olmayan yada saklama süresi dolan yarım doz ilaçların imhası ile ilgili olarak imha tutanakları düzenlemek sureti ile imha prosedürü başlatılır.

6 «YARIM DOZ UYGULANAN İLAÇLAR İÇİN SAKLAMA (STABİLİTE) KOŞULLARI LİSTESİ» ETKEN MADDEMÜSTAHZAR ADISAKLAMA KOŞULU AmikasinAMİJEKSİN,MİKASINAmpul formu bekletilmemeli AmpisilinAMPİSİNA,PENBİSİNBekletilmeden kullanılmalı Ampisilin+SulbaktamAMPİSİD,SULCİD,SULBAKSITOda sıcaklığında 24 saat SefazolinEQIZOLIN,CEZOL,İESPOROda sıcaklığında 24 saat SefotaksimSEFOTAK,BETAKSİM,EQITAX Oda sıcaklığında 24 saat Buzdolabında 5 gün SeftriaksonEQICEFT,NOVOSEF Oda sıcaklığında 24 saat Buzdolabında 5 gün KlaritromisinKLACID,UNIKLAR Oda sıcaklığında 24 saat Buzdolabında 48 saat KlindamisinKLİNDAN,MENEKLİNAmpul formu bekletilmemeli GentamisinGENTA,GENSİF,GENTAHAVER Ampul formu bekletilmemeli RifamisinRİF,RİFOCİN, RİFETEM Enjeksiyon yapılmayacak ise SF ile sulandırılınca oda sıcaklığında 24 saat TeikoplaninTARGOCİD,TEKOSİTBuzdolabında 24 saat MeropenemMERONEM, MOPEMBuzdolabında 24 saat Piperasilin+TazobaktamTAZOCIN,TAZOPER Buzdolabında 48 saat Oda sıcaklığında 24 saat Sefuroksim sodyumSEFFUR,CEFUROLOda sıcaklığında 24 saat MetronidazolFLAGYL,METROSEL,POLGYLHemen tüketilmelidir. SiprosloksasinCİPRO,FLOTIC,CİPROKTANHemen tüketilmelidir. LevofloksasinTAVANIC,VOLEFLOKHemen tüketilmelidir. Caffeine citrateKAFESİT(PEYONA)Oda sıcaklığında 24 saat AsiklovirKLOVİREKS-L 12 saat içinde tüketilmelidir.5mg/ml olacak şekilde sulandırılırsa 24 saat saklanabilir. ParasetemolPAROL,PERFALGAN1 saat içinde kullanılmalıdır. Regüler İnsülinHUMULİN-R, ACTRAPID6 hafta oda sıcaklığında saklanabilir Heparin sodyumNEVPARINBuzdolabında 28 gün saklanabilir Bupivakain hidroklorürMARCAINE,BUSTESİNMax 3 gün oda sıcaklığında Prilokain hidroklorürCITANEST,PRILOCMax 3 gün oda sıcaklığında FentanilFENTANYL,TALİNAT Enjektöre çekilerek buzdolabında 24 saat Ampül formu bekletilmemeli Roküronyum bromürESMERON MYOCURON Hemen tüketilmesi önerilir.Buzdolabında 2-8 C arasında en fazla 24 saat saklanabilir. Dobutamin hidroklorürDOBUTAMINE Oda sıcaklığında 24 saat Ampul formu bekletilmemeli MidazolamDORMICUM,DEMİZOLAM. ZOLAMID Enjektöre çekilerek buzdolabında 24 saat Ampul formu bekletilmemeli MetilprednizolonPREDNOL-LHemen tüketilmelidir.

7 Uygulama: İmha edilen yarım dozların ilacın adı,fiyatı,imha edilen doz miktarı şeklinde Hastanemiz bazında istatistiklerinin tutularak 3 aylık periyotlar halinde takip eden ayın ilk haftasında khb35k.malistok@saglik.gov.tr e-posta adresine, Genel Sekreterliğimiz bünyesinde görevlendirilen Hastane Eczacılığı Hizmetlerinden sorumlu Eczacı tarafından gönderilecektir. Hastanede yarım doz ilaçlar her birimde biriktirilmektedir. Yarım doz ilaçların imha formu doldurulur. Formun 1 nüshası ilgili bölümde,1 nüshası da Eczaneye teslim edilir. Birimlerde biriken yarım doz ilaçlar geçici tehlikeli atık deposunda biriktirilerek lisanslı firmalara verilerek bertaraf/geri kazanım sağlanmaktadır.

8


"Hekimin hastaya order ettiği doz ile birim ambalaj dozu arasındaki fark (kısmi doz) kayıt altına alınıyor mu? EH.15.1. Kısmi doza konu olan ilaçlar belirlenmeli." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları