Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TRAFİK KANUNU VE UYGULAMA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TRAFİK KANUNU VE UYGULAMA"— Sunum transkripti:

1 TRAFİK KANUNU VE UYGULAMA
2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU VE UYGULAMA ALANI Y:1 2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU AMAÇ VE KAPSAMI TRAFİK İLE İLGİLİ TANIMLAR

2 AMAÇ Trafik ile ilgili tanımları ve önemini bilip kavramak
Y:2 Trafik ile ilgili tanımları ve önemini bilip kavramak Karayolunun tanımını ve önemini bilip kavramak Trafik Kanununun uygulama alanını öğrenecek ve karayolu olarak kabul edilen yerleri tespit edebilmek Karayolu dışında araç kullanma esaslarını bilmek Trafik zabıtası ve görevlerini kavrayacak

3 GİRİŞ TESTİ Y:3 Aşağıdakilerden hangisi 2918 Sayılı KTK 'ya göre karayolu uygulama alanı içerisinde YER ALMAZ ? a. Köy yolları ve orman yolları   b. Para ödenerek yararlanılan karayolları   c. Kamuya açık park, bahçe, akaryakıt istasyonlarının taşıt trafiği için faydalanılan yerleri d. Şahsın tarlası içinde bulunan ve kendisinin kullandığı yol   e. Bir karayolunun bağlantısını sağlayan deniz, göl ve akarsular üzerinde kamu hizmeti gören araçların karayolu araçlarına ayrılan kısımları

4 GİRİŞ TESTİ Aşağıdakilerden hangisi özel amaçlı taşıttır ? Otomobil
Y:4 Aşağıdakilerden hangisi özel amaçlı taşıttır ? Otomobil Arazi taşıtı İtfaiye İş makinası Römork

5 KONU İLE İLGİLİ TANIMLAR
Y:5 TRAFİK : Yayaların, hayvanların ve araçların karayolu üzerindeki hal ve hareketleri KARAYOLU: Trafik için kamunun yararlanmasına açık olan arazi şeridi, köprü ve alanlardır.

6 KONU İLE İLGİLİ TANIMLAR ERİŞME KONTROLLÜ KARAYOLU
Y:6 ERİŞME KONTROLLÜ KARAYOLU (OTOYOL-EKSPRES YOL ) Transit trafiğe tahsis edilen, belirli yerler ve şartlar dışında giriş ve çıkışın yasaklandığı, yaya, hayvan ve motorsuz araçların giremediği trafiğin özel kontrole tabi tutulduğu yoldur

7 KONU İLE İLGİLİ TANIMLAR KARAYOLU SINIR ÇİZGİSİ
Y:7 KARAYOLU SINIR ÇİZGİSİ Kamulaştırılmış, kamuya terk veya tahsis edilmiş karayolunda; mülkle olan sınır çizgisi, diğer karayollarında; yarmaca, şevden sonra hendek varsa hendek dışı kenarı, hendek yoksa şev üst kenarı, dolguda şev etek çizgisi yaya yolu ayrılmış karayolunda ise yaya yolunun mülkle birleştiği çizgidir. ŞEV BORDÜR DIŞ VE İÇ ŞEV YAYA YOLU BANKET TAŞIT YOLU TAŞIT YOLU KENARI MÜLK KARAYOLU PLATFORMU

8 KONU İLE İLGİLİ TANIMLAR
Y:8 MÜLK : Devlete, kamuya gerçek yada tüzel kişilere ait olan taşınmaz mallardır. PARK YERİ : Araçların park etmesi için kullanılan açık veya kapalı alanlardır. SERVİS İSTASYONU : Araçların bakım, onarım ve servislerin yapıldığı açık ve kapalı alanlardır. AKARYAKIT İSTASYONU : Araçların esas itibariyle akaryakıt , yağ ve basınçlı hava gibi ihtiyaçların sağlandığı yerdir.

9 KAMUYA AÇIK PARK- BAHÇE
KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU UYGULAMA ALANI Y:9 KAMUYA AÇIK PARK- BAHÇE

10 PARK YERİ-GARAJ-SERVİS VE AKARYAKIT İSTASYONU
KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU UYGULAMA ALANI Y:10 PARK YERİ-GARAJ-SERVİS VE AKARYAKIT İSTASYONU

11 BELİRLİ BİR KARAYOLUNUN BAĞLANTISINI SAĞLAYAN GÖREN ARAÇLARIN KARAYOLU
KAROYOLLARI TRAFİK KANUNU UYGULAMA ALANI Y:11 ERİŞME KONTROLLÜ KARAYOLU VE PARA ÖDENEREK YARARLANILAN KAMUYA AÇIK KESİMLERDE VE BELİRLİ BİR KARAYOLUNUN BAĞLANTISINI SAĞLAYAN DENİZ,GÖL VE AKARSULAR ÜZERİNDE KAMU HİZMETİ GÖREN ARAÇLARIN KARAYOLU ARAÇLARINA AYRILAN KISIMLARINDA

12 KAROYOLLARI TRAFİK KANUNU UYGULAMA ALANI
Y:12 Deniz ve göllerdeki araba vapurlarının araçlara ayrılan yerinde Kontrollü kontrolsüz hemzemin geçitlerde Kamu kurumunun araçlara ayrılan park yeri veya bahçesi İki kara parçasını bağlayan köprüler Bir işyerinin, otelin veya okulun park yeri Havaalanlarında uçak pistlerinin dışında kalan araçların kullanılması için ayrılan yerlerde Otoyollarda, otoban gişelerinde, otobüs terminallerinde Motorlu araç tamirhanelerinde , benzin istasyonlarında

13 KAROYOLLARI TRAFİK KANUNU UYGULAMA ALANI
Y:13 HAVADA- - DEMİRYOLUNDA OLAN ZARARLAR HÜKMÜN DIŞINDADIR Uçağın zorunlu olarak karayoluna inmesi de buna dahildir, KAMUYA KAPALI YERLER ASKERİ ALANLAR, RESMİ ARAÇLARIN GİRİP ÇIKTIKLARI YERLER APARTMAN SAKİNLERİNE AİT PARK YERLERİ DENEME SÜRÜŞÜ YAPILAN YERLER

14 KAROYOLLARI TRAFİK KANUNU UYGULAMA ALANI
Y:14 Bir aracın sebep olması şarttır, Vinç , teleferik asansör gibi araçlar kanun kapsamı dışındadır. El arabası, engellilere mahsus insan gücüyle itilen arabalar, lunaparktaki çarpışan araçlar ve sadece suda ve havada hareket eden araçlar da kapsam dışındadır. Kanun kapsamında olabilmesi için toprak yada toprağa bağlantısın olması gerekmektedir. Troleybüs ve tramvaylar otobüs sınıfına dahil edildiğinden dolayı kanun kapsamındadır.

15 OTOMOBİL-MİNİBÜS Y:15 Yapı itibariyle,sürücüsünden dahil en çok 9 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. Yapısı itibariyle sürücüsünden dahil onyedi oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır.

16 KAMYONET-KAMYON Y:16 İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı kg. geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı kg.dan fazla olan ve yük taşımak için kullanılan motorlu taşıttır.

17 OTOBÜS-ÇEKİCİ Y:17 Sürücüsü dahil en az18 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. Römork ve yarı römork çekme için imal edilmiş olan yük taşımayan motorlu taşıttır.

18 ARAZİ TAŞITI ÖZEL AMAÇLI TAŞIT
Y:18 Karayollarında yolcu veya yük taşıyabilecek şekilde imal edilmiş olmakla beraber bütün tekerlekleri motordan güç alan motorlu taşıttır Bozuk veya hasara uğramış araçları çekme ve taşımak kaldırmak için imal edilmiş motorlu araçtır.

19 UMUM SERVİS ARACI KAPM TAŞITI
Y:19 Okul servis araçları ile personel servis araçlarının birlikte değerlendirilmesidir Yük taşınmasında kullanılmayan iç dizaynı tatil yapmaya uygun teçhizatlarla donatılmış,hizmet edebileceği kadar yolcu taşıyabilen motorlu taşıttır.

20 KAMU HİZMETİ TAŞITI PERSONEL SERVİS ARACI
Y:20 Kamu hizmeti için yük veya yolcu taşıması yapan bütün taşıtlardır. Kamu kurum ve kuruluşu veya özel veya tüzel kişileri bir akit karşılığı taşıyan şahıs veya şirketlere ait minibüs ve otobüs türündeki ticari araçlardır.

21 RÖMORK-YARI RÖMORK Y:21 Motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imal edilmiş motorsuz taşıttır. Bir kısmı motorlu taşıt veya araç üzerine oturan,taşıdığı yükün ve kendi ağırlığının bir kısmı motorlu araç tarafından taşınan römorktur.

22 HAFİF RÖMORK MOTOSİKLET
Y:22 Azami yüklü ağırlığı 750 kg. geçmeyen römork veya yarı römorktur. AZAMİ 750 İki veya üç tekerlekli sepetli veya sepetsiz motorlu araçlardır.

23 BİSİKLET MOTORLU BİSİKLET
Y:23 En çok üç tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz taşıttır Silindir hacmi 50 cm. küpü geçmeyen içten patlamalı motorla donatılmış ve imal hızı saatte 50 km.den az olan bisiklettir.

24 LASTİK TEKERLEKLİ TRAKTÖR
İŞ MAKİNELERİ Y:24 Römork ve yarı römork çekebilen, ancak ticari amaçla taşımada kullanılmayan tarım araçlarıdır. Yol inşaat makineleri ile benzeri tarım, sanayi, Bayındırlık, Milli Savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş, karayolunda insan,hayvan, yük taşımasında kullanılmayan araçlardır.

25 TRAMVAY- OKUL TAŞITI Y:25 Genellikle yerleşim birimleri içerisinde inşan taşımasında kullanılan , karayolunda tekerlekli raylar üzerinde hareket eden ve hareket gücünü dışarıdan sağlayan araçtır . Okul öncesi, ilköğretim ve orta dereceli okulların öğrencileri ile sadece gözetici ve hizmetlilerin taşınmalarında kullanılan taşıtlardır.

26 TAŞIT KATARI Y:26 Karayolunda bir birim olarak seyretmek üzere birbirine bağlanmış taşıtlardır.

27 ARAÇ ARAÇ MOTORLU MOTORSUZ MOTORLU ÖZEL AMAÇLI TAŞIT İŞ MAKİNELERİ LTT
Y:27 MOTORLU MOTORSUZ MOTORLU ARAÇ ÖZEL AMAÇLI TAŞIT İŞ MAKİNELERİ LTT

28 Karayolunda insan, hayvan ve yük taşımaya yarayan araçlardır.
TAŞIT Y:28 TAŞIT MOTORLU MOTORSUZ Karayolunda insan, hayvan ve yük taşımaya yarayan araçlardır.

29 Motorlu veya motorsuz bir aracı veya taşıtı sevk ve idare eden kişidir
SÜRÜCÜ- ŞÖFÖR Y:29 Motorlu veya motorsuz bir aracı veya taşıtı sevk ve idare eden kişidir Ticari olarak tescil edilmiş bir motorlu taşıtı süren kişidir.

30 ARAÇ SAHİBİ - İŞLETEN Y:30 BENİM TESCİL Araç için adına yetkili idarece tescil belgesi verilmiş veya sahiplik veya satış belgesi düzenlenmiş kişidir. Araç sahibi olan veya mülkiyeti muhafaza kaydıyla satışta alıcı sıfatıyla sicilde kayıtlı görülen veya aracın uzun süreli kiralama ,ariyet veya rehini gibi hallerde kiracı,ariyet veya rehin alan kişi İŞLETEN ’dir.

31 YOLCU-HİZMETLİ Y:31 Aracı kullanan sürücü ile hizmetliler dışında araçta bulunan kişilerdir. Sürücü hariç araç veya araç taşıma hizmetlerinde süreli veya süresiz çalışan kişiler ile iş makinelerinde sürücüden gayri kişilerdir.

32 DURAK-GARAJ Y:32 Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının yolcu veya hizmetlileri bindirmek için durakladıkları işaretlerle belirlenmiş yerdir. D Araçların genellikle uzun süre durmaları için kullanılan bakım veya servisinin de yapılabileceği kapalı veya açık olan yerlerdir.

33 TERMİNAL Y:33 İnsan veya eşya taşımalarında araçların , indirme ,bindirme yükleme boşaltma ,

34 SERVİS İSTASYONU Y:34 Araçların bakım,onarım ve servislerinin yapıldığı açık veya kapalı yerlerdir.

35 TRAFİK KAZASI YARALANMA ÖLÜM ZARAR
Y:35 YARALANMA ÖLÜM ZARAR Karayolu üzerinde hareket halinde olan bir veya birden fazla aracın karıştığı ölüm-yaralanma ve zararla sonuçlanmış olaydır.

36 Her türlü trafik zorunlulukları nedeni ile aracın durdurulmasıdır.
DURMA Y:36 Her türlü trafik zorunlulukları nedeni ile aracın durdurulmasıdır.

37 DURAKLAMA Y:37 Trafik zorunlulukları dışında araçların insan indirmek ve bindirmek eşya yüklemek boşaltmak veya beklemek amacı ile kısa bir süre için durdurulmasıdır.

38 Araçların durma ve duraklaması gereken haller dışında bırakılmasıdır.
PARKETME Y:38 Araçların durma ve duraklaması gereken haller dışında bırakılmasıdır.

39 GEÇİŞ HAKKI Y:39 Yayaların ve araç kullananların diğer yaya ve araç kullananlara göre yolu kullanmak sırasındaki öncelik hakkıdır.

40 GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ Y:40 Görev sırasında belirli araç sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile trafik kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamalarıdır.

41 TAŞIMA SINIRI( KAPASİTE)
Y:41 Bir aracın güvenle taşıyabileceği en çok yük ağırlığı ve yolcu sayısıdır.

42 GABARİ Y:42 4 M. 2.55 M Araçların , yüklü veya yüksüz olarak karayolunda güvenli seyirlerini temin amacı ile uzunluk, genişlik ve yüksekliklerini belirleyen ölçülerdir.

43 Taşıtın güvenle taşıyabileceği azami yükle birlikte ağırlığıdır.
AZAMİ AĞIRLIK Y:43 50 TON Taşıtın güvenle taşıyabileceği azami yükle birlikte ağırlığıdır.

44 YÜKSÜZ AĞIRLIK Y:44 Üzerinde insan veya eşya (yük) bulunmayan ve akaryakıt deposu olan bir aracın taşınması zorunlu alet ,edevat ve donanımı ile birlikte toplam ağırlığıdır.

45 DİNGİL AĞIRLIĞI Y:45 Araçlarda aynı dingile bağlı tekerleklerden karayolu yapısına aktarılan ağırlıktır.

46 AZAMİ DİNGİL AĞIRLIĞI AZAMİ
Y:46 AZAMİ Araçların karayolu yapılarında güvenle ve yapıya zarar vermeden geçebilmeleri için saptanan dingil ağırlığıdır.

47 AZAMİ TOPLAM AĞIRLIĞI AZAMİ
Y:47 AZAMİ Araçların karayolu yapılarında güvenle ve yapıya zarar vermeden geçebilmeleri için saptanan toplam ağırlığıdır.

48 TRAFİK İŞARETLERİ Y:48 DUR Trafiği düzenleme amacı ile kullanılan işaret levhaları ,ışıklı ve sesli işaretler, yer işaretlemeleri ile trafik zabıtası veya diğer yetkililerin trafiği yönetmek için yaptıkları hareketlerdir.

49 İŞARET LEVHALARI Y:49 DUR Sabit veya taşınabilir bir mesnet üzerine yerleştirilmiş ve üzerindeki sembol,renk ve yazı ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan trafik tertibatıdır.

50 IŞIKLI VE SESLİ İŞARETLER
Y:50 Trafiği düzenlemede kullanılan ışıklı ve sesli ,sabit veya taşınabilir elle kumanda edilebilen veya otomatik çalışan üzerinde çeşitli renk şekil sembol yazı bulunan ve belirli yanma süresi olan ışık ve sesle özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan tertibattır.

51 İŞARETLEME Y:51 Taşıt yolu ile bordür,ada ayırıcı,oto korkuluk gibi karayolu elemanları üzerinde çeşitli renk çizgi,şekil,sembol,yazı ve yansıtıcı ve benzerleri ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan tertibattır.

52 TRAFİKTEN MEN Y:52 Trafik zabıtasınca bu kanunda belirtilen araçla ilgili belgelerin alınması ve aracın belirli bir yere çekilerek trafikten alıkonulmasıdır.


"TRAFİK KANUNU VE UYGULAMA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları