Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ TANITIM VE YÖNELTME SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ TANITIM VE YÖNELTME SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ."— Sunum transkripti:

1

2 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ TANITIM VE YÖNELTME SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ

3 MESLEKİ BİLGİ SİSTEMİ(MBS)NİN AMACI: - YAŞAM BOYU SÜRECEK ÖĞRENME VE GELİŞİM YOLCULUĞUNDA SİZE REHBERLİK ETMEYİ AMAÇLAMAKTADIR. -KENDİNİZİ TANIMA,YAPMAKTAN HOŞLANDIĞINIZ ŞEYLERİ, YETENEKLERİNİZİ FARKETME,MESLEK SEÇİMİ,İŞ DEĞİŞTİRME GİBİ KONULARDA SİZLERE DESTEK OLMAKTIR.

4

5 TANITIM FİLMİ İÇİN TIKLAYINIZ

6 ANADOLU VE FEN LİSELERİ Mesleki eğitimden farklı olarak bu okullarda üniversiteye yönelik eğitim verilir.

7 ANADOLU LİSELERİ: ÖĞRENCİLERE YABANCI DİL ÖĞRETMEK YURT İÇİNDE VE DIŞINDA BU YABANCI DİLDEN EN VERİMLİ BİR ŞEKİLDE YARARLANARAK UYGAR GÖRÜŞE SAHİP BİREYLER YETİŞTİRMEK.

8 FEN LİSELERİ: ÖĞRENİM SÜRESİ 4 YILDIR.MATEMATİK VE FEN ALANINDA YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMLERİNİ SAĞLAR.

9 ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ: ÖĞRETMEN YETİŞTİREN YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMLARINA ÖĞRENCİ HAZIRLAR.

10 ANADOLU GÜZEL SANATLAR: YETENEKLİ OLAN ÖĞRENCİLERİN YARATICI, YAPICI VE YORUM YETENEKLERİ DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMALARA YÖNELTMEK. -YALNIZ RESİM VE MÜZİK ÖĞRETMENLERİNİ ŞUBE ÖĞRETMENLER KURULUNDA ADAY GÖSTERTERMELERİ GEREKİR.

11 SOSYAL BİLİMLER VE SPOR LİSELERİ SOSYAL BİLİMLER SPOR LİSELERİ

12 ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSESİ: KONAKLAM SEKTÖRÜNÜN İHTİYAÇ DUYDUĞU YABANCI DİL BİLEN ÖĞRENCİLERİ YETİŞTİRMEK.

13 ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ: İMAM, HATİPLİK,KURAN KURSU ÖĞRETİCİLİĞİ GİBİ DİNİ HİZMETLER İÇİN GÖREVLİ ELEMANLAR YETİŞTİRMEK.

14 ASKERİ LİSELER: TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE YETERLİ BİLGİ DÜZEYİNE SAHİP VE ÜSTÜN BEDEN EĞİTİMİNE SAHİP SUBAY YETİŞTİRİR. ASKERİ LİSELER PARASIZ YATILIDIR.

15 ASKERİ LİSELER

16 POLİS KOLEJİ: EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI PARASIZ YATILI, RESMİ ÜNİFORMALI DEVLET LİSELERİ.

17 SAĞLIK MESLEK LİSELERİ: SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ÇEŞİTLİ DALLARDA GÖREVLİ ELEMANLAR YETİŞTİRMEKTİR.

18 ANADOLU MESLEK LİSELERİ: ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİNİN ANADOLU KISMIDIR.MESLEK DERSLERİNİN YANINDA SÖZELVE SAYISAL DERSLERİN AĞIRLIĞI FAZLA OLUP,BELİRLİ PUANLA ÖĞRENCİ ALIR.

19 MESLEK LİSELERİ ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİ Mesleki eğitim verilen liselerdir. Lise bitiminde çalışmaya başlanabilir ya da sınavsız geçişle aynı bölümün 2 yıllık üniversitesine geçilir.

20 İLÇEMİZDE BULUNAN MESLEK LİSELERİ 1) SİNCAN TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ ALANLARI - BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ALANI -ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI -MAKİNE TEKNOLOJİLERİ ALANI -MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ALANI -MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI ALANI

21 TANITIM FİLMİ İÇİN TIKLAYINIZ

22 2)SİNCAN FATİH ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ ALANLARI -BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ALANI - ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI -METAL TEKNOLOJİSİ ALANI -TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME ALANI -MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI ALANI

23 3)YENİKENT AHMET ÇİÇEK ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ ALANLARI: -BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ALANI -ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI

24 4) ERTUĞRULGAZİ İMKB ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ ALANLARI -ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI -MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI -İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ALANI -TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

25 KIZ MESLEK LİSELERİ Yalnızca kızlara eğitim veren bu okullarda, Yiyecek-içecek Giyim moda tasarımı Çocuk bakımı gibi bölümler mevcuttur.

26 5 ) LAİKA AKBİLEK KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ ALANLARI -BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI -ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI -GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ALAN -GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ ALANI -YİYECEK VE İÇECEK HİZMETLERİ ALANI _

27 6) FATİH ÖZCAN SABANCI KIZ MESLEK LİSESİ ALANLARI -GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ALANI -GÜZELLİK VE SAÇ BAKIMI HİZMETLERİ ALANI -YİYECEK-İÇECEK HİZMETLERİ ALANI

28 7)PINARBAŞI KIZ MESLEK LİSESİ ALANLARI -YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI -ÇOCUK GELİŞİMİ ALANI

29 8)TÖREKENT KIZ MESLEK LİSESİ ALANLARI -ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI -GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI -YİYECEK VE İÇECEK HİZMETLERİ ALANI

30 9)SİNCAN İMKB TİCARET MESLEK LİSESİ ALANLARI -BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI -BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK ALANI -MUHASEBE FİNANSMAN ALANI -PAZARLAMA VE PARAKENDE ALANI

31 10)AHMET ANDİÇEN TİCARET MESLEK LİSESİ ALANLARI -BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ALANI -BÜRO YÖNETİMİ ALANI -MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI 11)YENİKENT TİCARET MESLEK LİSESİ 12)SİNCAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ SAYISAL,SÖZEL,EŞİT AĞIRLIK

32 13)TEMELLİ ÇOK PROĞRAMLI LİSESİ ALANLARI -GENEL LİSE - BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ALANI -ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI - ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI -TESİSAT TEKNOLOJİSİ ALANI

33 MESLEK SEÇİMİ YETENEKLERİNİ BELİRLEME, İLGİ ALANLARINI BELİRLEME, MESLEKLERİ TANIMA, HANGİ MESLEĞİ SEÇECEĞİNE KARAR VERME…

34 MESLEKLERİ TANI… Mesleğin getirilerini o mesleği seçmeden önce bilmek, çalışma ortamını tanımak, çalışmaya başladığımızda şok olmamızı önler.

35 YANLIŞ MESLEK SEÇİMİ… Yanlış mesleği seçmenin bazı sonuçları vardır: 1. Verimsiz çalışma, 2. İşten memnun olmama, 3. Başarısızlık, 4. MUTSUZLUK…

36

37 MESLEK GELİŞİM DÖNEMLERİNDE ANNE BABANIN ROLÜ: MESLEK SEÇİMİ. - MESLEK SEÇİMİ KİŞİNİN YAŞAMINDA VERMİŞ OLDUĞU EN ÖNEMLİ KARARLARDAN BİRİDİR. - MESLEK SEÇMEK YAŞAM BİÇİMİNİ SEÇMEKTİR. - ÖZELLİKLE ANNE VE BABALARIN,ÇOCUKLARININ GELECEKLE İLGİLİ MESLEKİ VE EĞİTSEL PLANLARINDA ÖNEMLİ BİR ETKİSİ BULUNMAKTADIR.

38 UNUTMAMANIZ GEREKEN EN ÖNEMLİ ŞEY…. KENDİNE UYGUN MESLEK SEÇMİŞ OLAN KİMSELER İŞLERİNİ SEVEREK YAPMAKTA,MUTLU VE VERİMLİ OLARAK MESLEK YAŞAMLARINI SÜRDÜRMEKTEDİRLER. SEVDİKLERİ İŞİ YAPAN İNSANLAR,HAYATLARI BOYUNCA BİRGÜN BİLE ÇALIŞMIŞ SAYILMAZLAR.

39 BUNA KARŞILIK SEÇTİKLERİ MESLEKLER YETENEK VE İLGİLERİNE UYGUN OLMAYAN KİMSELER İSE ÇALIŞMAYA KARŞI İSTEKSİZLİK VE MESLEKLERİNİ DEĞİŞTİRME İSTEĞİ DUYAR. ÖYLEYSE ÇOCUĞUNUZUN MESLEK SEÇİMİNİ TESADÜFLERE BIRAKAMAZSINIZ.

40 ÇOCUĞUNUZ MESLEK SEÇERKEN ANNE-BABA OLARAK YANITLAMANIZ GEREKEN BİRKAÇ SORU VAR: 1-ÇOCUĞUMUN MESLEK SEÇİMİNDE BENİM SORUMLULUĞUM NEDİR? 2-ÇOCUĞUMUN MESLEĞİNİ KİM BELİRLEYECEK? 3-ÇOCUĞUMUN MESLEĞİ SAĞLIKLI OLARAK NASIL BELİRLENİR? 4-ÇOCUĞUMU NASIL GÖZLEMLEMELİYİM, NASIL DAVRANMALIYIM?

41 MESLEK SEÇİMİNDE ANNE VE BABANIN BAZI OLUMSUZ TUTUMLARI: 1-ÇOCUĞUM BENİM ERİŞEMEDİĞİM HEDEFLERE ERİŞMELİDİR. 2-İN SAN ÇALIŞIRSA HER İŞİ YAPAR BEKLENTİSİ. 3-ÇOCUĞUNUZ İÇİN BÜTÜN OLANAKLARINIZI SEFERBER EDER. 4-BEN OLMADIM SEN OLACAKSIN. 5-KOMŞUNUN ÇOCUĞU OLDU AMA… 6-ANCAK SENİN GİBİ BİR TEMBEL,BU ALANI SEÇER.

42 ÇOCUĞUNUZUN MESLEKİ OLGUNLUK DÜZEYİNİN GELİŞMESİNDE KATKIDA BULUNMAK İÇİN: 1-YAZ TATİLİNDE ÇALIŞMAK İSTEYEN ÇOCUĞUMUZU YÜREKLENDİRİN;ÇALIŞMASI İÇİN OLANAK SAĞLAYINIZ. 2-KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLECEĞİ;MUTLU VE BAŞARILI OLABİLECEĞİ BİR MESLEĞİ SEÇEBİLMESİNE FIRSAT VERİN 3-MESLEK SEÇİMİ SORUMLULUĞUNU ÇOCUĞA BIRAKARAK ONUN KENDİ GELECEĞİ İÇİN ÇABA HARCAMASINA VE UYGUN ALANI KEŞFEDMESİNE FIRSAT TANIYIN. 4-ÇOCUĞUN ZAYIF YÖNLERİ YERİNE GÜÇLÜ OLDUĞU YÖNLERİNİ VURGULAMAYA ÇALIŞIN.

43 5-DENEYİMLERİMİZİ ÇOCUKLARIMIZIN BİLGİYE ULAŞMA YOLLARINI GÖSTERMEDE KULLANIN. 6-GENÇLERİN DÜRÜST ÇABALARINI ÖDÜLLENDİRİN. 7-ÇOCUKLARIMIZA VEREBİLECEĞİMİZ EN BÜYÜK ARMAĞAN SAĞLAM BİR KİŞİLİKTİR. 8-UNUTMAYALIM ONLARIN BİREYSEL BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI DUYMALIYIZ. 9-ÇOCUKLAR ÖZELLİKLE ERGENLİK ÇAĞLARINDA HAYATA BİZİM BAKTIĞIMIZ GİBİ BAKMAZLAR. 10-ÇOCUKLARIMIZIN BAŞARILI OLMASI İÇİN KENDİNE GÜVEN DUYGUSU OLMASI GEREKİR.

44 ÖRNEK TEŞVİK SÖZLER: 1-BU İŞİ YAPABİLECEĞİNİ BİLİYORUM 2-ÇABA GÖSTERDİKÇE BAŞARILI OLDUĞUNU GÖRÜYORUM. 3-BU YAPTIKLARINI TAKDİR EDİYORUM. 4-KARARINA GÜVENİYORUM. 5-BU KONUYU AYRINTILI DÜŞÜNDÜĞÜN BELLİ OLUYOR. 6-EMİNİM Kİ BU BİÇİMDE ÇALIŞMAYI SÜRDÜRÜRSEN BAŞARILI OLACAKSIN.

45


"2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ TANITIM VE YÖNELTME SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları