Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Meslek Nedir? meslek Kişinin geçimini sağlamak üzere yapmış olduğu sürekli işe meslek denmektedir. Hayatımızda en önemli seçimlerden birisi de uygun.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Meslek Nedir? meslek Kişinin geçimini sağlamak üzere yapmış olduğu sürekli işe meslek denmektedir. Hayatımızda en önemli seçimlerden birisi de uygun."— Sunum transkripti:

1

2

3 Meslek Nedir? meslek Kişinin geçimini sağlamak üzere yapmış olduğu sürekli işe meslek denmektedir. Hayatımızda en önemli seçimlerden birisi de uygun bir meslek seçimidir. Seçtiğimiz meslek, gelecekteki kazancımızı, toplumdaki yerimizi belirleyici olacaktır

4 Hayatımızı nasıl bir ortamda sürdüreceğimizi, Hayat boyu birlikte iş yapacağımız arkadaş çevremizi, Çalışırken zevkle iş yapıp yapamayacağımızı, İş bulma zorluk veya kolaylığını, Genel yaşam biçimimizi ve toplumdaki konumumuzu Meslek Seçimi ile Neleri Belirlemiş Oluruz?

5 Hangisi meslek seçiminde doğru bir tercih olur? Doktorlar çok iyi para kazanıyormuş ben kızımı doktor yapacağım. Benim oğlana da üniforma çok yakışır. Asker yada polis yapacağım. Bak oğlum bu meslek bizim baba mesleği. Benden sonra bu işi sen yürüteceksin. Çocuklar mesleğinizi seçerken mutlaka yeteneklerinizi dikkate almanız gerekmektedir.

6 Meslek seçerken neler önemlidir ? Okuldayken müzik dersini çok severdim. Öğretmenlerim benim Güzel sanatlar Lisesine gidebileceğimi söylemişti. Arkadaşlarım hep Muhasebeci olmamı istedi. Şimdi iş arıyorum. Akademik başarım iyi değildi. Ancak el becerilerim vardı. Meslek Lisesine gittim Şimdi kendi işimi yapıyorum. Sayısal derslerim iyiydi. Düzgün şekiller çizebiliyordu. Öğretmenlerim ilgi ve yeteneğime göre mühendis olabileceğimi söylemişti.

7 Meslek seçerken nelere dikkat edilmelidir ?

8 Meslek seçiminde kendi kişilik özelliklerinizi iyi bilmeniz gerekmektedir

9 Meslek seçerken nelere dikkat edilmelidir ? Uff! Olmuyor olmuyor. Cin Ali resimleri ile ressam olmaya çalışırsam olacağı bu işte… Seçtiğimiz mesleğin istediği becerilerin bizde olmasına da dikkat etmeliyiz. Meslek seçiminde yetenek önemlidir.

10 Meslek seçerken nelere dikkat edilmelidir ? Mesleğimizi seçerken ilgimizi de dikkate alarak sevdiğimiz bir mesleği seçmemiz gerekir.

11 Meslekler hakkında özellikle hangi bilgilere dikkat etmeliyiz ? Mesleğin faaliyet alanı nedir? 1 İyi ya da kötü yanları nedir? 2 Hangi ortamda çalışılacaktır? 3 Günde kaç saat çalışılacaktır? 4 Hangi kişilik özellikleri gerektirir 5 Özel beceri gerektiriyor mu? 6 Hangi eğitimleri almak gerekir? 7 Alınacak ücret ne kadar? 8

12 Doğru meslek seçiminde okulların rolü nedir ? Doğru meslek seçimi sadece kişiyi değil toplumu ve devleti de etkilediği için okullarda meslek tanıtım seminerleri verilmekte ve mesleklerin hangi kişilik özelliklere, hangi yeteneklere uygun olduğunu öğrencilere kavratılmaktadır. Bireyleri hayata hazırlayan ve onların önce kendisini tanımasına ve daha sonra kendi hayatına yön vermesini sağlayan okullar meslek seçiminde de öğrencileri yönlendirmektedir.

13


"Meslek Nedir? meslek Kişinin geçimini sağlamak üzere yapmış olduğu sürekli işe meslek denmektedir. Hayatımızda en önemli seçimlerden birisi de uygun." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları