Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Muhammed kahraman İçt-3

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Muhammed kahraman İçt-3"— Sunum transkripti:

1 Muhammed kahraman 20845707 İçt-3
MICHAEL GRAVES Muhammed kahraman İçt-3

2 HAYATI(1934-)

3 9 haziran 1934’te indianapolis’te doğdu.
Lisans eğitimini CİNCİNATİ üniversitesinde yüksek lisansını HARVARD üniversitesinde yaptı. 1962’ den itibaren, Princeton üniversitesinde profesör olarak çalışmaya başladı Bu dönemde Peter Eisenman, Richeard Meier,John Hejdung ve Charles Gwathmey ile birlikte “Beyazlar” ya da “Newyork beşlisi” olarak da adlandırılan grubu oluşturdu.

4 Graves 1964 yılında, kendi mimarlık firması, Michael Graves & Associates’i kurdu. Firmanın split ve grafik uygulamalarında Michael Graves Design Group oluşturur. Her ikisinin de ofisleri, Princeton ve New York’ ta bulunmaktadır. 2003 yılında sebebi bilinmeyen bir enfeksiyon sonucu belinden aşağısı felç oldu. Michael Graves, hala mimarlık mesleğine ve Princeton üniversitesi'nde ders vermeye devam etmektedir.

5 TASARIM KURAMI

6 Graves’ e göre görünüm ve fonksiyon birdir
Graves’ e göre görünüm ve fonksiyon birdir.Graves bu tasarım anlayışını şöyle dile getiriyor: “Görünüşü daha iyi yapmak isteyen insanların söyledikleri doğru. Evet, buna katılmak istiyorum ama bu kolay. Görünüş ve fonksiyon bir ve aynıdır. Onlar ayrı değildir. Çünkü, iyi formu olan herşey güzel görünür.” Graves’in çalışmalarında kendine özgü bir metodu vardır.Modern hareket teknik bir anlatıma dayanmaktadır.Yapıyı makinenin şekillendirdiğine inanır.Modern hareketten önceki tüm mimarlık anlayışı insan ve yeryüzü temasıyla kurulmuştur.Fakat Graves insana dayalı bir mimarlık anlayışını reddeder. onun yapmak istediği ise bu mimarlık anlayışının izinden gidip güncelleştirmek yerine yeni ve figürsel olmayan bir modernizmin öncüsü olmaktır.Bunun için yapı ve yeryüzünü esas almış bunun içinde simetrik girişler hazırlamıştır

7 Graves, kültürel değerlerle onları temsil eden fiziki nesneler arasında bir ilişki olduğunu öne sürer.Geçmiş dönemdeki kültürel değerleri özümseyip onlara simgesel göndermeler ve alıntılarla çağdaş çalışmalarında tarihsel zenginliğinin sürekliliğini belirtir.Bu sebeple onun eserlerinde Kübizm’ e Roma ve Yunan’ ın klasik dünyasına kadar pek çok dönemden referans bulunabilir.

8 ÖNEMLİ YAPILARI

9 Portland binası Warehouse Swan and Dolphin oteli Hummana Binası Capistrano Kitaplığı Emory Üniversitesi Sanat ve Arkeoloji Müzesi Crooks House Hanselmann House

10 PORTLAND BİNASI

11 Portland binası 1985 yılında inşa edilmiş post modern mimarinin ikonu olmuştur.Bina blok halinde kare pencereler bulundurmaktadır.

12

13

14 CAPİSTRANO KİTAPLIĞI

15

16 ALEXANDER HOUSE

17 EMORY ÜNİVERSİTESİ SANAT VE ARKEOLOJİ MÜZESİ
Yapının iki kenarında kot farkı bulunduğu için müze bir kenarda,bölüm binaları da bir kenarda tasarlandı. Graves müzenin kalıcı koleksiyonları için özel sergileme elemanları tasarladı. Graves 1993’te tamamlanan ek bina arkeolojik koleksiyon geçici-kalıcı sergiler için sergileme mekanları,personel için ofisler,atölyeler,müzenin kitap satış yerleri ve üniversitenin resepsiyon salonunu barındırmak üzere tasarlandı

18 WAREHOUSE Graves tasarladığı bu evde, yüksek tavanlar ve kitaplardan piyanolara kadar her şeyi barındırabilecek bir mekan yaratmıştır. Yapısal olarak oldukça kapalı olmasına rağmen, düşünülen küçük açıklıklar sayesinde, tüm güneş ışığını içeri almaktadır.

19 HUMMANA BİNASI

20 SWAN AND DOLPHİN OTELİ

21 Post Modern mimarlığın öncülerinden Amerikalı mimar Michael Graves, Walt Disney Swan ve Dolphin otellerinde (1990/Florida) Disney geleneğini en şatafatlı noktaya getirmiştir.Yapının tümü, (çatıları, dış duvarları , iç mekanlar) gösteri alanı kapsamındadır. Çok uzaklardan görülebilen dev kuğu ve yunus heykelleri, dev deniz kabuğu ve havuz-vazolar catının en üst noktalarına simetrik olarak yerleştirilmiş, aynı motifler duvarların dokusunu tanımlamış, yer yer serpiştirilen sirk çadırını andıran çatı örtüleri ve muz ağaçlarıyla ilk perde tamamlanmıştır. İkinci Perde olan,iç mekanların ve mobilyaların tanımında ise, aynı tema tekrarlanmıştır.

22

23 KAYNAKÇALAR http://en.wikipedia.org/Michael_Graves
Key houses of the twentieth Centuty


"Muhammed kahraman İçt-3" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları