Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İÇ MİMARLIK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İÇ MİMARLIK."— Sunum transkripti:

1 İÇ MİMARLIK

2 İç Mimarlık Nedir? İç mimarlık, her türlü kapalı ya da yarı açık mekânı, o mekânın işlevine uygun bir biçimde estetik değerleri göz önünde bulundurularak düzenlemektir. Genel olarak şöyle tanımlayabiliriz: Mekana anlam, ilgi, estetislik ve güzellik katmaktır. .

3 Daha detaylı olarak söylemek gerekirse; bir konutun, tarihi mekanın, sosyal yapıların vb. iç mekan düzenlenmesinden hatta mekanın yapısını yansıtacak logo, amblem gibi ürünlerin tasarlanması gibi büyük bir alanı kapsamaktadır. Bunların yanında hem fiziksel hem de psikolojik etkenlerde göz ardı edilmemelidir

4 İç Mimarlık Tarihçesi İç mimarlık 20 yy da ABD'de kurumsallaşmıştır. Dünyada güzel sanatlar ve dekorasyon sanatlarının bir gelişimi olarak bilinir. Türkiyede ilk olarak 1925 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi’nde (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) başlamıştır yılında 17 Haziran,1938 Tarihli ve 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık hakkında kanun ile 27 Ocak, 1954 tarihli ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) kanuna dayanarak TMMOB çatısı altında kurulan İç Mimarlar Odası ise halen hizmet vermektedir.

5

6 İç Mimarların Genel Çalışma Alanları
Bireysel veya genel kullanıma açık olan mekan tasarımında uzmanlaşmış içmimarlık * Yapımı tamamlanmış veya eski işlevi dışında yeni işlev kazandırılacak yapıların iç mekânlarında ön görülen yeni işlevi * Mekânlarda uygulanan, ince yapı malzemeleri ve donatı elemanları tasarımcısı olarak ve üretimlerin denetiminde görev alır * Seri ya da kupon üretim yapan mobilya üreticisi firmaların * İthal mobilya veya iç yapı malzemesi satan firmaların * otellerin, bankaların vs. yapı departmanlarında * Röleve - Restorasyon hizmetleri

7 İçmimarların çalışma alanları çok geniş yelpazededir
İçmimarların çalışma alanları çok geniş yelpazededir. İçmimar binaların plan proje aşamasından anahtar teslimine kadar her alanda etkili olarak çalışır. İç Mimar tasarımının ilk aşamalarından, etütlerden başlayarak inşaat mühendisi ile koordineli olarak çalışır. Çünkü projelerin alt yapılarını hazırlarken de içmimarların görüşlerine ihtiyaç duyulur. Daha sonra uygulamalar bitinceye kadarki süreçte İç Mimar da aktif olarak bulunarak karar ve u uygulamaları denetler.

8 İç Mimar çalıştığı yaşam alanı veya iş alanı gibi projenin altyapısı hazırlandığında, orasının atmosferine uyum sağlayacak mobilyaların seçimine, kullanılacak obje ve aksesuarların seçimine de kendisi karar verir.. İç Mimarın çalışma alanlarından birisi de eski binaları farklı amaçlarda kullanmak üzere restore etmektir. Restorasyon denilen iç mekânın yeniden düzenlenmesinde İç Mimarlara daha fazla ihtiyaç duyulur. Önceki işlevinden farklı bir işlev kazandırılacak yapıların projeleri İç Mimarın zevkine teslim edilir. Kültürel etkisi olan, tarihi eser kapsamında olan eski yapıların iç mekânları ve bu mekânlarda yer alan mobilya ve diğer dekorasyon objelerinin tespiti ve restorasyonunu İç Mimar yapar.

9 Türkiye’de İçmimarlık
Türkiye’de iç mimarlık odasına kayıtlı iç mimarların yüzde ellisi İstanbul’da, yüzde yirmisi Ankara’da, yüzde onu İzmir’de ve kalan yüzde yirmisi ise ülkemizin diğer şehirlerde mesleklerini devam ettirmektedirler. Türkiye de iç mimarlık denince ilk akla gelen inşaat sektörüdür. Bulunduğumuz zamanın bilişim çağı olmasına rağmen en az bilişim kadar ön plana çıkan diğer önemli ve tercih edilen sektör tasarım ve tasarıma temel oluşturan alt kavramlardır. Türkiye de hızlı nüfus artışıyla orantılı olarak yılda yaklaşık olarak altı yüz bin konut için yapı ruhsatı verilmektedir.

10 Ülkemizde turizm sektörünün oldukça gelişmesi ve yurt dışında da ünlenmesiyle bir yandan yaz turizm sahaları artmaktayken yapılmış turizm yapılarının da nerdeyse beş yılda bir yenilenmesi gereksinimi olmaktadır. Türkiye deki kültürel ve tarihsel zenginlikler iç mimarlığa kişilik katmıştır. Mekanları baştan yaratacak kadar birçok doku var Türkiye de. Çok zengin birden çok kombinasyonlu bir yelpaze mekanlarda yaratıcılık Türkiye de ve artık bunu ustalıkla işleyebilen iç mimar sayısı oldukça artmakta bu da Türkiye de iç mimarlık nerde açıkça gözler önüne sermektedir.

11 İçmimarlık Ve Farklı Tasarımlar
İç Mimarlık son yılların en gözde meslekleri arasında yer alır. Özellikle bayanları hayali ve ilk tercihlerinin arasında İç Mimarlık mutlaka yer alır. Çünkü bayanları hayal dünyası oldukça geniştir. İç mimar için bu özellik bir avantaja dönüşebilir. Zaten son yıllarda üniversite sınavlarında İçmimarlık fakültelerine girebilmek oldukça zorlaştı. Çünkü İç mimarlık fakültelerine girmek isteyenlerin sayıları arttıkça, mimarlık bölümünün puanları da o oranda yükseldi. Dolayısı ile İç mimar olabilmek eski yıllara oranla oldukça zorlaştı.

12 İç mimarların iş potansiyelleri oldukça geniş olduğu için işsizi kalmak gibi bir sorunları söz konusu olmamaktadır. Artan inşaat taleplerine karşılık verebilmek için sürekli yeni ev, villa, iş merkezleri, recidanceler inşa ediliyor. İç Mimarın çalışma alanları da böylelikle doğmuş oluyor. Bazen inşaat aşamasında, bazen de iç işlerinin yapılmasında iç mimar desteğine sürekli ihtiyaç bulunur. İç mimar bazen de iş merkezinin veya yaşam alanının iç döşenmesi ile ilgili farklı tasarımlar yaratabilir. Müşteri ile İç mimar arasındaki talepler doğrultusunda çalışmalar yapılabilir.

13 HAZIRLAYAN: GÜLSÜM GÖYÜK


"İÇ MİMARLIK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları