Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEHMET EKİCİ REHBER ÖĞRETMEN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEHMET EKİCİ REHBER ÖĞRETMEN"— Sunum transkripti:

1 MEHMET EKİCİ REHBER ÖĞRETMEN
HEDEF VE MOTİVASYON MEHMET EKİCİ REHBER ÖĞRETMEN

2 AMAÇ BELİRLEME

3 PAYLAŞILACAK KONULARIMIZ
AMAÇ NEDİR? AMAÇ BELİRLEMEK NEDEN ÖNEMLİDİR? ÜNİVERSİTE HAZIRLIK SÜRECİNDE AMACINIZA ULAŞMAK İSTİYORSANIZ BAŞARI YOLUNDA AMACINIZIN KAPISI NASIL ÇALINMALI? NEDEN AMACIMIZA ULAŞAMIYORUZ?

4 AMAÇ NEDİR? Amaç, maç oynarken karşı kaledir.
Amaç, ırmağın ulaşmak istediği denizdir. Amaç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesidir. Yani amaç, ulaşılmak, gerçekleştirilmek istenen bir varış noktasıdır.

5 Amaç Belirlemek Neden Önemlidir?
Hedefleriniz sizi amaçlarınıza, yani sonuca götürür. Bir şeyi başarmak için ortada gözle görülür bir hedef olmalıdır. 4 temmuz 1952 günü 34 yaşında bir kadın pasifik okyanusuna dalarak Kaliforniya ya doğru yüzmeye başladı.Eğer başarılı olursa bunu yapan ilk kadın olacaktı.O sabah su vücudu uyuşturacak kadar soğuktu ve sis o kadar yoğundu ki beraberindeki tekneleri güçlükle seçebiliyordu.Köpek balıklarına ve dondurucu soğuğa hiç aldırış etmeden 15 saat yüzdü.Kıyıya yarım mil kala kendisini sudan çıkmalarını istedi,azimli yüzücü bunun nedenini şöyle açıkladı:”Karayı görebilseydim başarabilirdim…” vazgeçmesinin nedeni ne soğuk nede yorgunluktu….Tek neden sis yüzünden karayı görememekti.

6 Amaç Belirlemek Neden Önemlidir?
Geleceğe yönelik amaçlar kişiye öncelik sırasına göre aşılacak engellerle ilgili bir yaşam bir yaşam programı sunar. Geleceğe yönelik amaçların aşamaları doğru oluşturulduğunda, kişi enerjisini hedefi doğrultusunda çok daha etkin bir biçimde kullanılabilir.

7 AMAÇ BELİRLERKEN KENDİNİZE
10 sene sonra nerede olmak istiyorum? 5 sene sonra nerede olmak istiyorum? 1 sene sonra nerede olmak istiyorum? Sorularını sormalı ve zamanı daha da yakınlaştırıp kısa zaman dilimi için hedef seçmeliyiz.

8 Üniversite Hazırlık Sürecinde Amacınıza Ulaşmak İstiyorsanız
Kendinizi Tanıyın: Hangi alanlarda daha yetenekli olduğunuzu, nelere ilgi gösterdiğinizi, gelecekte nasıl bir yaşam istediğinizi tanıyın. Amacınızı Tanıyın: Ulaşmak istediğiniz mesleğin çalışma koşullarını, bu meslek için gereken nitelikleri araştırın. Gücünüzü(potansiyelinizi)Tanıyın: Amaçlarınıza ulaşmak için ne kadarlık bir net gücüne ihtiyacınız olduğunu ve şu anki birikiminizi belirleyin. Gerçekçi olmayacak kadar yüksek ya da ulaşabileceğinizin çok altında kalan yaşam hedeflerinin sizi hem başarısızlığa hem düş kırıklığına sürükleyeceğini unutmayın.

9 AMAÇLARINIZA ULAŞMAK İÇİN;
Amaçlarınızı gerçekçi biçimde tanımlayın. Ne kadarlık bir gelişme hedefi belirleyeceğinizi saptayın. Çalışmalarınız engelleyen nedenleri belirleyin. Zamanı en iyi biçimde değerlendirmek için çalışma programı belirleyin. Çalışma zamanlarını verimli biçimde değerlendirmenizi sağlayacak öğrenme tekniklerini kullanın. Sınavda zamanı etkili biçimde değerlendirmek için sınav tekniğinizi geliştirin.

10 Amaç belirlemek başarının ve gerçek mutluluğun anahtarıdır

11 Başarı Yolunda Amaçlarınızın Kapısı Nasıl Çalınmalı ?
AMAÇ sahibi olmak,bir kıza aşık olmaya benzer.Sürekli onu düşünür, hayallere dalar geceleri uyuyamayız.Sebebini bilmediğimiz pek çok davranışlar gösteririz. Eğer biz de amacımıza aşık olup, onun için gerekenleri yaparsak hedef hayal olmaktan çıkacaktır.

12 Sizde de bunlardan varsa Hiçbir şey bilmiyorum!.....
Çok eksiğim var! Acaba yapabilecek miyim? Arkadaşlarım, ailem, annem, babam, kardeşlerim benim için ne düşünüyorlar ? Başkalarının ne dediğiyle ilgili girdiğimiz bunca çabanın ne kadar boş olduğunu; sınavdan sonra daha iyi anlayacağız ve kendi kendimize belki de güleceğiz…..

13 Amaçlarımızı belirlerken disiplin ve güç gereklidir.
Uyumlu ve zamanın kıymetini bilerek yaşamalıyız.İşte o zaman , yaşam size daha fazlasını verecektir.

14 NEDEN AMAÇLARIMIZA ULAŞAMIYORUZ ?
Amaçlarımızı hissetmek ve onu hayalden de olsa doyasıya yaşamak için sıçramalıyız. Sıçrayamamamızın sebebi,bahanelerdir. Çocukların davrandığı gibi korkusuzca sıçramalıyız.

15 NEDEN AMAÇLARIMIZA ULAŞAMIYORUZ ?
Sürekli bahaneler yüzünden amaçlarımızı belirleyemiyor ve planlar yapamıyoruz. Ayrıca çalışmalarımıza odaklanamıyoruz ve konsantrasyon sağlayamıyoruz. Kendimizi sınırlayan inançlar; bilinçaltımızda yoğunlaşır.Aslında bunların çoğu gerçek değildir.Kendimize olan inancımız bize gerçek başarıyı verecektir.

16 Artık amaçlarımız için at gözlüklerinin sınırlamasından kurtulmalısınız.

17 “Benim için harika bir şey olacak,buna inanıyorum
“Benim için harika bir şey olacak,buna inanıyorum!..”duygu ve düşüncesi içinde olmalısınız. Çoğu zaman düşündüğümüz kimse haline geliriz.Adeta zihnimiz bedenimizi takip eder ve aradığımız şeyi de buluruz.

18 Amaçlarımıza ulaşmak için kendinizi kasmadan başarılarınızın detaylarını hayal edin.Olumlu(pozitif) olmak için çalışın. Amacınıza önce kendiniz inanmalısınız. Amaçlarınızdan asla vazgeçmeyin

19 Olumlu bir kişi: Düşüncesini eyleme dönüştürür. Hedeflerini belirler.
Bilgilerini harekete geçirir. Yaşamını planlar. Yapabileceğini düşünür.

20 Unutmamalı Bu hayatı ancak bir kere yaşayacaksınız.
Elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Çünkü bu yoldan bir daha geçmeyeceksiniz.

21 Kendinizi sınırlamayın.
Geleceğinizi planlayın. Hayallerinizi programlayın. Aydınlık yarınlar sizin olacaktır. Sonuç olarak: Zihniniz amaçlarınıza ilgi duyarsa; hayalleriniz sevince, heyecanınız da başarıya dönüşecektir.

22 Amacınıza kilitlenirseniz, gözünüz başka hiçbir şeyi görmez.
Unutmayın! Hayalleri olan kişi durdurulamaz. MERKEZ

23 Bunları uyguladıktan sonra başarı kendiliğinden gelecektir.
MERKEZ Bunları uyguladıktan sonra başarı kendiliğinden gelecektir.

24 Şimdi gözlerinizi 15 saniye kapatın ve
amacınızın ne olduğunu düşünün. Gözlerinizi tekrar 15 saniye kapatın ve bu amacınıza nasıl ulaşacağınızı düşünün.

25 İSTEDİĞİNİZ AMAÇLARA ULAŞMANIZ ; ANCAK DOĞRU ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ İLE MÜMKÜNDÜR.

26 ETİ LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ


"MEHMET EKİCİ REHBER ÖĞRETMEN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları