Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER WWW.UN.ORG.TR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİRLEŞMİŞ MİLLETLER WWW.UN.ORG.TR."— Sunum transkripti:

1 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

2

3 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER 24 Ekim 1945 Birleşmiş Milletler Örgütünün Kuruluş Tarihidir. Örgüte üye tüm ülkelerde 24 Ekim, Birleşmiş Milletler Günü olarak kutlanır. Birleşmiş Milletler Örgütü evrensel barışı, uluslar arasında güvenliği ve dayanışmayı sağlamak amacıyla kurulmuş Uluslararası en büyük kuruluştur. Bugün Birleşmiş Milletlerin 176 üyesi vardır. Bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Tarih boyunca uluslararasında anlaşmazlıklar hep süregelmiş, sonunda çoğu zaman savaşlar olmuştur. Savaşlar uluslararası anlaşmazlıklara çözüm getirmemiştir. Uluslararası en büyük savaşlardan ilki Birinci Dünya Savaşıdır. Bu savaşta ülkeler ikiye ayrılmıştır. Dört yıl süren bu savaş sonunda analar, babalar, amcalar, teyzeler, ağabeyler öldü. Çocuklar yetim, öksüz kaldı. Ülkeler kana bulandı . Savaş sonunda ülkelerin endüstri, tarım, ulaştırma gibi gelir kaynaklarında büyük azalmalar oldu. Ülkelerde yokluk ve açlık yaygın duruma geldi. Bu acı görüntüyü gözleyenler uluslararası sorunların ancak barışçı yollarla çözümlenmesi gerektiğine inandılar. Bunun için aralarında 28 Nisan 1919'da Milletler Cemiyeti Antlaşmasını imzalayarak Milletler Cemiyeti'ni kurdular. Milletler Cemiyeti'nin az üyesi olduğundan önemsenmedi, gelişmedi. Bu nedenle İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması Milletler Cemiyeti'nce engellenemedi. İkinci Dünya Savaşı sürerken 26 ülkenin temsilcileri Amerika'nın San Fransisko kentinde toplanıp insanlığı savaşların yıkımından korumak için karar aldılar. Ortak bir bildiri yayınladılar. Birleşmiş Milletler Yasası hazırlandı. Yasanın onaylanması ile 24 Ekim 1945 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü kuruldu.

4 BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN AMAÇLARI
Uluslararası barış ve güvenliği sürdürmek. Ülkeler arasında iyi ilişkileri pekiştirmek. Uluslararası ekonomik, sosyal, kültürel işbirliğini sağlamak. İnsanlık sorunlarının çözümünde, temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesinde birlikte çalışmalar yapmak. BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN ANA ORGANLARI Birleşmiş Milletler Örgütü yukarıda sayılan amaçlara ulaşmak için ana organlar oluşturmuştur. Bu organların başlıcalar şunlardır: Genel Kurul, Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Uluslararası Adalet Divanı, Genel Sekreterlik.

5 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÖRGÜTÜNE YARDIMCI KURULUŞLAR
UNESCO: Birleşmiş Milletler Örgütü'ne üye ülkelerin bilim, kültür ve sanat alanındaki çalışmalarına yardımcı olur. FAO: Uluslararası besin örgütüdür. Yoksul ülkelere gerekli besin yardımı yapılmasında öncülük eder. UNRA: Yurdundan ayrılıp başka ülkelere göç edenlerin sorunları ile ilgilenir. Göçmenlere yardımcı olur. UNICEF: Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun kısaltılmış adıdır. Amacı yeni doğan, büyümekte olan çocukların, gençlerin sorunları ile ilgilenmektir.

6 BM TÜRKİYE KURUŞULU ÖRGÜTLER
 BM Gönüllüleri (UNV)  Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)   Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)    Uluslararası Göç Örgütü (IOM)  BM Kalkınma Programı (UNDP)    BM Nüfus Fonu (UNFPA)    BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) BM Enformasyon Merkezi (UNIC)  BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)  BM Sanayi Kalkınma Teşkilatı (UNIDO)  Dünya Sağlık Örgütü (WHO)   BM Kadın  (UNWOMEN)  Dünya Gıda Programı (WFP)  BM Gönüllüleri (UNV)

7 Henüz 12 yaşındaki Leandra Cristine Da Silva yaşamak için çok zor şartlarda çalışmak zorunda. Bahçede oyun oynaması, okula gitmesi gerekirken, o, haftanın yedi günü, Brezilya’nın kuzeyinde, Recife kenti civarında bulunan kir ve tozla kaplı Olinda çöplüğünde çalışıyor. Denize yakın bir yerde çalışmasına rağmen, ne annesi Marcia, ne abisi ve ne deablası Atlantik Okyanusunu hiç görmemiş. Leandra için hergün aynı: günlük ev işlerini bitirdikten sonra, her sabah annesin yanında, çöplerden şişe ve kutu topluyor. Annesiylebirlikte hergün en az 10 saat çalışıyor. Çöplükte geçirdiği yorucu günün ardından, suyu akmayan evine dönüp annesi ve kardeşleriyle paylaştıkları yatağa yatıyor. Olinda çöplüğünde çalışmak oldukça tehlikeli bir iş. Alışveriş marketinin kamyonu belirdiğinde, çocuklar,kadınlar ve erkekler en iyi çöpü kapabilmek için yarışa başlıyor. ÇALIŞAN ÇOCUK Leandra, çocukları çalıştırarak para kazanan komisyoncular için topladığı şişelere karşılık günlük 3 dolar kazanıyor. Brezilya’da çocukların tehlikeli koşullarda çalışması yasak ancak, yoksulluğun aileler üzerindeki baskısı, aileleri buna zorluyor. Eğitimin yoksullukla mücadelede en iyi yol olduğunu anımsarsak, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve BM Uluslararası Çalışma Örgütü, Brezilya hükümetiyle çocukların ait olduğu yere, yani okullara dönmelerini desteklemek amacıyla ortak bir çalışma yürüttüyor. Bolsa Escola ("burslu okul"), çocukların işden kazandıkları paranın yerine, ailelere mali yardım yapılmasını öngören bir program. Leandra ailesine destek olduğu için kendisiyle gurur duysada, okula gitmeyi de çok istiyordu. Annesi Marcia, hayatı boyunca çalışmış, hiç okula gitmemiş. Bolsa programını anlayamamış ve kızının çöplükten kazandığı paranın karşılığını bu programın vereceğine de inanmamış. Ama kader Leandra’nın yüzüne artık gülüyor. UNICEF proje sorumlusu Ana Maria Azevedo ve UNICEF iyi niyet elçisi Susan Sarandon’ın yardımıyla, Leandra Bolsa’da eğitim görmeye hak kazandı. Hayata yeni bir başlangıç yapması için Lenadra’ya büyük bir fırsat tanındı. UN Works isimli internet sayfasından alıntı yapılmıştır.

8 Her çocuğun hakkı: bir isim ve vatandaşlık; cinsel istismar dahil herher türlü şiddet olayından korunma eğitim;düşünce özgürlüğü

9 Dört yaşında bir çocuk Sao Paulo çöplüğünde

10 Sudan’ın Darfur bölgesinde yerlerinden edilmiş kişiler için Hamadiya’da Uluslar arası Yardım Komitesi tarafından oluşturulan anaokulundaki öğrenciler

11 BM 2015 YILINA KADAR TAMAMLANMASI GEREKEN BİN YIL KALKINMA HEDEFLERİ
. Aşırı yoksulluk ve açlığın ortadan kaldırılması. . Evrensel ilköğretimin gerçekleştirilmesi. . Kadının statüsünün güçlendirilmesi ve kadın erkek eşitliğinin sağlanması. . Çocuk ölümlerinin azaltılması. . Anne sağlığının iyileştirilmesi. . HIV/AIDS, sıtma ve öteki hastalıklarla mücadele edilmesi. . Çevresel sürdürebilirliğin sağlanması. . Kalkınma için küresel ortaklık geliştirilmesi.

12 Karachi’de bir kız çocuğu okuma yazma öğreniyor.

13 Ruanda’da Goma mülteci kampındak, çocuklar.

14 BİR ÇOCUK ASKERİN HİKAYESİ
Abu Bakar Bangura, Batı Afrika’nın Sierra Leone kentinde yaşayan ufak tefek ama ciddi mizaçlı bir çocuk. “Kaç yaşında olduğumu bilmiyorum” diyor. Ve ekliyor “Ailemden beni ayırdıklarında çok küçük yaştaydım.” Abu, geçici hükümet ve isyancı grup arasında 11 yıl süren çatışmaların böldüğü ülkesinde ailelerinden koparılıp asker olmaya zorlanan 10,000 çocuktan sadece biri. Abu, isyancı grup tarafından kaçırıldıktan sonra, dövülmüş, uyuşturucu kullanmaya ve korkunç eylemler gerçekleştirmeye zorlanmış. Saf ve masum bir çocukluk geçireceği yaşlarda, şiddet ve korku dolu bir hayatı olmuş. 2001 yılında Sierra Leone’de savaş sona erdiğinde, çocuklara, silahlarını bırakıp evlerine ve çocukluklarına geri dönmeleri için izin verilmiş. Ancak çoğu, çocuk olmanın ve bir aileye mensup olmanın nasıl bir duygu olduğunu anımsamıyor. Hatırladıkları sadece savaşmak ve kendilerini korumak. Amerikalı aktör Michael Douglas, Birleşmiş Milletler Barış Sözcüsü olarak Sierra Leone’nin güneyinde yer alan Kono’daki Çocuk Koruma Merkezinde Abu ile tanışır. Abu için zaman işlemektedir. Eğer ailesi onu kısa sürede bulamazsa, hiçte sıcak bakmadığı bir durumla karşı karşıya kalacak, koruyucu ailenin yanına verilecektir.

15 Uluslararası Kızıl Haç Örgütü’nün Çocuk Koruma merkezi program yöneticisi yardımcısı Samuel T. Kamanda bir çok köyde Abu’nun ailesini arama çalışmasından sonuç alamayınca, Sierra Leone’nin başka bir bölgesinde son olarak aramayı sürdürmeye karar verir. Michael Douglas da arama çalışmasında Kamanda’ya eşlik eder. BM helikopterleriyle gittikleri bölgeye yakın bir yere ulaştıklarında, Abu’nun köyünü ve ailesini bulmak için yakıcı güneş altında saatlerce yürürler. Köye vardıklarında, köyün muhtarını bekledikleri esnada, Abu aniden şaşkınlık ve mutluluk çığlıkları duyar. Bu çığlıklar annesine aittir. Abu, annesini hemen tanır ve koşarak annesine hasretle sarılır.

16 90’lı yıllarda, çatışmalarda kullanılan havan, piyade tüfekleri, tabancalar,füzeler ve el bombaları, 2 milyon’dan fazla çocuğun ölümüne ve 6 milyonçocuğun ağır yaralanmasına neden olmuştur yılında, Birleşmiş Milletler’inKüçük ve Hafif Silahların Yasa Dışı Ticareti konulu konferansında, devletler yasadışı silah ticaretini durdurmak üzere uluslararası işbirliğini kuvvetlendirmek için alınması gereken önlemlerde fikirbirliği sağlamışlardır.

17 BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN 8
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN 8. GENEL SEKRETERİ GÜNEY KORELİ BAN KI-MOON KOFİ ANNAN’DAN 2 OCAK 2007 ‘DE GÖREVİ DEVRALDI.

18

19 73 milyonu 10 yaşın altında olan yaklaşık 171 milyon çocuk, zehirli kimyasallar
ve ilaçların kullanıldığı tarımsal alanlarda, tehlikeli makinaların bulunduğu alanlarda ya da maden ocaklarında çalışıyorlar.

20 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN RESMİ DİLLERİ HANGİLERİDİR?
ARAPÇA ÇİNCE FRANSIZCA İNGİLİZCE İSPANYOLCA RUSÇA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN ÇALIŞMA DİLLERİ HANGİLERİDİR? İNGİLİZCE FRANSIZCA UNICEF, kız çocuklarının okula gönderilmesi kampanyasını desteklemek amacıyla, UNICEF personeli ve dünya çocuklarından oluşan en büyük ve kalabalık sınıfı oluşturdu.

21 BİR KAÇ SORUYLA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
   

22 Birleşmiş Milletler nedir?
 Dünya barısı ve sosyal gelişim çalışmalarını sürdürmek üzere bağımsız devletleri bir araya getiren tek uluslararası teşkilattır. Birleşmiş Milletler, kurucu devletler olarak adlandırılan 51 ülke tarafından, 24 Ekim 1945 tarihinde oluşturulmuştur yılının sonunda üye sayısı 193’ye ulaşmıştır. Kurulusundan bu yana, hiç bir ülke üyelikten çıkarılmamıştır. Endonezya komsusu Malezya ile yasadığı sorunlar nedeniyle, 1965 yılında geçici olarak Birleşmiş Milletlerden ayrılmış, fakat bir sonraki yıl, örgüte tekrar dahil edilmiştir.

23 Birleşmiş Milletler bir dünya hükümeti midir?
Hayır. Hükümetler, ülkeleri ve halkları temsil eder. Birleşmiş Milletler belirli bir hükümeti ya da bir ulusu temsil etmez. Birleşmiş Milletler tüm Üyelerini temsil eder ve Üye Devletlerin verdiği kararlar doğrultusunda hareket eder.

24 Birleşmiş Milletler’in faaliyetlerini belirleyen kural ya da ilkeler var mıdır?
Evet, Birleşmiş Milletlerin faaliyetlerini BM Antlaşması belirler. Her Üye Ülkenin görev ve haklarını ve amaçlarını gerçekleştirebilmek için yapılması gerekenleri tanımlayan bir Antlaşmadır. Bir ülke BM üyesi olduğundan, Antlaşmanın öngördüğü kural ve hedefleri kabul etmiş sayılır.

25 HAZIRLAYAN: ÖZKAN YAĞIZ 10/A 441 DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EMİNE YILMAZ


"BİRLEŞMİŞ MİLLETLER WWW.UN.ORG.TR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları