Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BOS DOLAŞIMI LIQUOR CEREBROSPINALIS Berrak ve renksiz bir sıvıdır. Canalis centralis, beyin karıncıkları ve cavum subarachnoidale’yi doldurur. Miktarı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BOS DOLAŞIMI LIQUOR CEREBROSPINALIS Berrak ve renksiz bir sıvıdır. Canalis centralis, beyin karıncıkları ve cavum subarachnoidale’yi doldurur. Miktarı."— Sunum transkripti:

1 BOS DOLAŞIMI LIQUOR CEREBROSPINALIS Berrak ve renksiz bir sıvıdır. Canalis centralis, beyin karıncıkları ve cavum subarachnoidale’yi doldurur. Miktarı toplam 80 - 150 cm 3 kadardır. Sıvının yaklaşık ¾ ü subarachnoid aralıkda, ¼ karıncıklarda bulunur.

2 İçerisinde az miktarda protein, glukoz ve inorganik tuzlar bulunur. Hücrelerden fakirdir. 1mm 3 BOS’da 1-5 hücre bulunması normal kabul edilir. 1500 gr. ağırlığındaki beynin 50 gr. BOS’tur. BOS; MSS için yastık görevi görür ve travmalara karşı korur. BOS basıncı yatış pozisyonunda 10 mm Hg dır.

3 BOS sıvısı plexus choroiduslar’dan salgılanır. Plexusun yüzeyi (yan karıncıklarda) 40 cm 2 kadardır. Yan karıncıklar BOS’un % 70 ini salgılar. BOS canalis centralis etrafındaki ependim hücreleri tarafından da bir miktar salgılanır. Günde yaklaşık olarak 840 ml. sıvı salgılanır. Dışarıda 1500 gr. gelen beyin BOS içerisinde 50 gr. kadar gelir.

4

5 LUMBAL PONKSİYON L. 3 -4 arasından subarochnoid aralığa girilerek BOS sıvısı alınmasıdır. Bu işlemin tersine bir hareketle spinal anestezi yapılır. Ayrıca cisterna cerebellomedullaris’den de alınabilir. Bunun için atlas ve ocipital kemik arasında subarachnoid aralığa girilir.

6

7

8 Lumbal ponksiyon esnasında geçilen tabakalar. 1.Deri 2. Fascia superficialis 3. Lig. supraspinale 4. Lig. interspinale 5. Lig. flavum 6. Plex. venosus vertebralis int. (Plex. ven. epiduralis). 7. Dura mater 8. Arachnoidea mater.


"BOS DOLAŞIMI LIQUOR CEREBROSPINALIS Berrak ve renksiz bir sıvıdır. Canalis centralis, beyin karıncıkları ve cavum subarachnoidale’yi doldurur. Miktarı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları