Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

26.03.2015 DOLAŞIM SİSTEMİ DOLAŞIM SİSTEMİ a)KAN b)KALP c)DAMARLARDAN OLUŞUR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "26.03.2015 DOLAŞIM SİSTEMİ DOLAŞIM SİSTEMİ a)KAN b)KALP c)DAMARLARDAN OLUŞUR."— Sunum transkripti:

1 26.03.2015 DOLAŞIM SİSTEMİ DOLAŞIM SİSTEMİ a)KAN b)KALP c)DAMARLARDAN OLUŞUR.

2 KANIN YAPISI  KAN HÜCRELERİ  a)Alyuvar  b)Akyuvar  c)Kan pulcukları  KAN PLAZMASI

3 26.03.2015 KAN İKİ BÖLÜMDEN OLUŞUR KAN İKİ BÖLÜMDEN OLUŞUR A)PLAZMA A)PLAZMA B)KAN HÜCRELERİ B)KAN HÜCRELERİ PLAZMA KANIN SIVI BÖLÜMÜDÜR PLAZMA KANIN SIVI BÖLÜMÜDÜR KAN HÜCRELERİ PLAZMA İÇİNDE BULUNUR. KAN HÜCRELERİ PLAZMA İÇİNDE BULUNUR. KANIN %55’İPLAZMA, %45’ İ KAN HÜCRELERİDİR. KÜÇÜK BİR BÖLÜMÜNÜ DE KANIN %55’İPLAZMA, %45’ İ KAN HÜCRELERİDİR. KÜÇÜK BİR BÖLÜMÜNÜ DE PROTEİNLER, YAĞLAR, VİTAMİNLER,KARBONHİDRATLAR, MİNERALLER, ANTİKORLAR,OKSİJEN VE KARBONDİOKSİT OLUŞTURUR. PROTEİNLER, YAĞLAR, VİTAMİNLER,KARBONHİDRATLAR, MİNERALLER, ANTİKORLAR,OKSİJEN VE KARBONDİOKSİT OLUŞTURUR.

4 26.03.2015 KAN HÜCRELERİ  ALYUVARLAR(ER İ TROS İ TLER):  KIRMIZI KEMİK İLİĞİNDE ÜRETİLİR.  YAPISNDAKİ HEMOGLOBİN KANIN KIRMIZI RENGİNİ VERİR.  OKSİJENİ HÜCRELERE, HÜCRELERDE OLUŞAN KARBONDİOKSİDİ AKCİĞERE TAŞIR.  1 MİLİMETRE KÜP KANDA YAKLAŞIK 4-5 MİLYON TANEDİR.  ÇEKİRDEKSİZDİR. YAKLAŞIK 120 GÜN YAŞAR.  DALAK VE KARACİĞERDE PARÇALANIR.

5 26.03.2015 AKYUVAR(LÖKOSİT) BEYAZ RENKLİ,ÇEKİRDEKLİ HÜCRELERDİR SARI KEMİK İLİĞİ, KARACİĞER, DALAK VE LENF DÜĞÜMLERİNDE ÜRETİLİR. VÜCUDU MİKROPLARA KARŞI KORUR. YAKLAŞIK 1 MM KANDA 8-10 BİN TANE OLUR. MİKROP VÜCUDA GİRİNCE SAYILARI ARTAR.

6 KAN PULCUKLARI (TROMBOSİTLER) ALYUVAR VE AKYUVAR HÜCRELERİNDEN DAHA KÜÇÜKTÜR KANIN PIHTILAŞMASINI SAĞLAR. 1MM KANDA 200-300 BİN KADAR BULUNUR. KIRMIZI KEMİK İLİĞİNDE BÜYÜK HÜCRELERİN PARÇALANMASI İLE OLUŞUR.

7 26.03.2015 KANIN GÖREVLERİ SİNDİRİLMİŞ BESİNLERİ VE OKSİJENİ VÜCUT HÜCRELERİNE TAŞIR. BESİNLERİN YANMASI SONUCU OLUŞAN CO2 Yİ AKCİĞERE, AZOTLU ATIKLARI KARACİĞER VE BÖBREKLERE TAŞIR. DOKULARIN SU DENGESİNİ KORUR VE VÜCUT ISISINI DÜZENLER. VÜCUDU MİKROPLARA KARŞI KORUR. VÜCUT SIVILARININ ASİT-BAZ DENGESİNİ DÜZENLER. HORMONLARI ÜRETİLDİKLLERİ YERLERDEN GÖREV YERLERİNE TAŞIRLAR.

8 26.03.2015 KAN GRUPLARI SIFIR(0) GRUBU-A GRUBU- B GRUBU- AB GRUBU OLMAK ÜZERE DÖRT KAN GRUBU VARDIR KAN HASTALIKLARI LÖSEMİ(KAN KANSERİ) HEMOFİLİ:KANIN PIHTILAŞMAMASI ANEMİ(KANSIZLIK):ALYUVAR AZLIĞI KANYOLU İLE BULAŞAN HASTALIKLAR AIDS-TETANOS-SITMA-KUDUZ-TİFÜS VEBA-HEPATİT B VE C KAN ALIŞ-VERİŞİ

9 26.03.2015 KALP Kalp insanın göğüs boşluğunda iki akciğer arasında ve göğüs kemiğinin arkasında yer alır. Kalp insanın göğüs boşluğunda iki akciğer arasında ve göğüs kemiğinin arkasında yer alır. Ergin kadında ortalama 230 – 280 gr, erkekte 280 -340 gr ağırlığındadır. Ergin kadında ortalama 230 – 280 gr, erkekte 280 -340 gr ağırlığındadır. İnsan kalbi herkesin kendi yumruğu büyüklüğündedir İnsan kalbi herkesin kendi yumruğu büyüklüğündedir

10 26.03.2015 Kalp kırmızı kas dokusundan yapılmıştır. Kalbin sol tarafında temiz kan, sağ tarafında kirli kan bulunur. Üstte sol kulakçık, sağ kulakçık; altta sol karıncık, sağ karıncık yer alır. oKoKoKoKulakçıklarla karıncılar arasında tek yönlü geçişe izin veren kapakçılar vardır oKoKoKoKalbe kan getiren damarlar kulakçıklara açılırlar. oKoKoKoKulakçıklar, kalbe gelen kanın toplandığı odacıklardır. Kulakçıklara kan getiren damarlar toplardamarlardır. oKoKoKoKalpten vücuda kan götüren damarlar karıncıklardan çıkarlar. Vücuda kan götüren bu damarlar atardamarlardır. oToToToTemiz kan: Besin ve oksijen bakımından zengin olan kana denir. oKoKoKoKirli kan: Besin ve oksijen bakımından fakir olan kana kirli kan denir. KALBİN ÇALIŞMASI KKKKalbimiz yaşadığımız sürece sürekli kasılıp gevşeyerek çalışır. KKKKulakçık ve karıncıkların kasılıp gevşemesi birbirine zıt-tır. Kulakçıkların her ikisi aynı anda kasılırken karıncıklar gevşeme durumuna geçer. KKKKalbin her odacığı kasılma sırasında içindeki kanı pompalar. Gevşeme sırasında ise kanla dolar. KKKKirli kan akciğerlere, temiz kan ise vücuda pompalanır.(Karıncıklardan)

11 KALBİN GENEL YAPISI

12

13 KAN DOLAŞIMI Kanın damarlar yardımı ile kalpten çıkıp tüm vücuda dolanması ve tekrar kalbe dönmesine kan dolaşımı denir. BÜYÜK DOLAŞIM: Oksijence zenginlesen kanın SOL karıncıktan çıkıp vücutta kirlenerek SAĞ kulakçığa dökülmesine BÜYÜK KAN DOLAŞIMI denir. KÜÇÜK DOLAŞIM: Kanın sağ karıncıktan akciğerlere pompalanıp akciğerlerde oksijence zenginleşip sol kulakçığa dökülmesine KÜÇÜK DOLAŞIM denir. NABIZ:Kalbin her kasılışında, kanın atardamar çeperine vuruşudur.(kalp atış sayısı) TANSİYON:Kanın atardamar çeperine yaptığı itme kuvvetine denir.

14 26.03.2015 DOLAŞIM SİSTEMİNİN SAĞLIĞI ALKOL, SİGARA VE YAĞLI YİYECEKLERDEN UZAK DURULMALI. ALKOL, SİGARA VE YAĞLI YİYECEKLERDEN UZAK DURULMALI. DENGELİ BESLENİLMELİ VE TEMİZ HAVA ALINMALIDIR. DENGELİ BESLENİLMELİ VE TEMİZ HAVA ALINMALIDIR. DÜŞME ÇARPMA SONUCUNDA OLUŞABİLECEK KANAMALARDA DİKKATLİ DAVRANILMALIDIR. DÜŞME ÇARPMA SONUCUNDA OLUŞABİLECEK KANAMALARDA DİKKATLİ DAVRANILMALIDIR. DÜZENLİ SPOR YAPILMALIDIR. DÜZENLİ SPOR YAPILMALIDIR.

15 26.03.2015 SAĞLIKLI SAĞLIKLIVE MUTLU GÜNLER SİZLERLE OLSUN


"26.03.2015 DOLAŞIM SİSTEMİ DOLAŞIM SİSTEMİ a)KAN b)KALP c)DAMARLARDAN OLUŞUR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları