Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOLAŞIM SİSTEMİ VE KALP MASAJI KALP; DOLAŞIM SİSTEMİ İÇİNDE İTİCİ BİR ÖZELLİĞE SAHİPTİR. KALP YAKLAŞIK OLARAK KİŞİNİN YUMRUĞU BÜYÜKLÜĞÜNDE, İÇİ BOŞ KASTAN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOLAŞIM SİSTEMİ VE KALP MASAJI KALP; DOLAŞIM SİSTEMİ İÇİNDE İTİCİ BİR ÖZELLİĞE SAHİPTİR. KALP YAKLAŞIK OLARAK KİŞİNİN YUMRUĞU BÜYÜKLÜĞÜNDE, İÇİ BOŞ KASTAN."— Sunum transkripti:

1 DOLAŞIM SİSTEMİ VE KALP MASAJI KALP; DOLAŞIM SİSTEMİ İÇİNDE İTİCİ BİR ÖZELLİĞE SAHİPTİR. KALP YAKLAŞIK OLARAK KİŞİNİN YUMRUĞU BÜYÜKLÜĞÜNDE, İÇİ BOŞ KASTAN OLUŞAN BİR ORGANDIR. İKİ KULAKÇIK (ATRİUM ), İKİ KARINCIK (VENTRİKÜL) DAN OLUŞAN DÖRT BOŞLUKTAN OLUŞUR. KİRLİ KAN SAĞ KULAKÇIK, SAĞ KARINCIKTAN AKCİĞERLERE, TEMİZLENDİKTEN SONRA SOL KULAKÇIK, SOL KARINCIK VE VÜCUDA DAĞILIR. SAĞ KARINCIK SOL KARINCIK SOL KULAKÇIK AKCİĞER TOPLARDAMAR AORT ATARDAMAR AKCİĞER ATARDAMARI SAĞ KULAKÇIK

2 DOLAŞIM SİSTEMİ

3 NABIZ: KALP ATIŞININ UÇLARDAKİ ATARDAMARLARDAN HİSSEDİLMESİ YADA KALP ATIMI ŞEKLİNDE TANIMLANABİLİR. NORMAL DEĞERLER: ERİŞKİNLERDE:60/90 kez/dk ÇOCUKLARDA:80/100 kez/dk BEBEKLERDE:100/120 kez/dk NABIZ ALINAN NOKTALAR: BOYUN, EL BİLEĞİ, KASIK, ÜSTKOL, DİZ ARKASI, AYAKÜSTÜ, KULAKÖNÜ, ŞAKAK V.S. BEBEKLERDE NABIZ ÜSTKOL İÇ KISMINDA (BRAKİYAL ARTER) DEN ALINIR. YETİŞKİNLERDE NABIZ ŞAH DAMARINDA (KAROTİS) 5 SN SÜRE İLE ALINIR.

4 KAN BASINCI (TANSİYON) KANIN ARTERDEN GEÇERKEN DAMAR ÇEPERİNE YAPTIĞI BASINÇTIR. KANIN AORTA POMPALANMASI ESNASINDA Kİ BASINÇ BÜYÜK TANSİYON, GEVŞEMESİ ESNASINDAKİ BASINÇ İSE KÜÇÜK TANSİYONDUR. NORMAL DEĞERLER: ERİŞKİNLERDE:120/80 mm/hg ÇOCUKLARDA:90/60 mm/hg BEBEKLERDE:70/50 mm/hg ŞEKLİNDEDİR.

5 KAPALI KALP MASAJI NABIZ ALINAMIYOR, GÖZBEBEKLERİ BÜYÜMÜŞ, VE İFADESİZ İSE KALP DURMUŞ DEMEKTİR. KALBİN YENİDEN ÇALIŞMASI İÇİN YAPILAN GİRİŞİME KALP MASAJI DENİR.

6 KALP MASAJI UYGULAMASI: K/H SAĞ YADA SOL YANINDA OLUNABİLECEĞİ İÇİN AYAK KISMINA GELEN ELİ “AYAK ELİ” BAŞ KISMINA GELEN ELİ DE “ BAŞ ELİ” OLARAK KABUL EDERSEK KSİFOİD ÇIKINTININ EN UÇ NOKTASINA AYAK ELİNİN ORTA PARMAĞI YERLEŞTİRİLİR, HEMEN YANINA İŞARET PARMAĞI KONULUR. İŞARET PARMAĞININ BAŞ TARAFINA OLAN KISMININ BİTİŞ NOKTASINA RESİMDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ BAŞ ELİNİN TEPE NOKTASI YERLEŞTİRİLİR. AYAK ELİNİDE BAŞ ELİNİN ÜZERİNE YERLEŞTİRİ VE DİRSEKLERİ BÜKMEDEN UYGULAMAYA BAŞLAR. ÖNERİLEN: STERNUMUN ORTASINA ELİN TEPE NOKTASINA YERLEŞTİRİLEBİLECEĞİ DOĞRULTUSUNDADIR

7

8 UYGULAMA ESNASINDA KOLLARIN DİK KONUMDA OLMASINA BASKININ OMUZLARDAN GELECEK BİR KUVVETLE UYGULANMASINA, GÖĞÜSÜN 4-6 CM ÇÖKECEK KADAR BASTIRILMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR.

9 ÇOCUKLARDA (1-8 YAŞ) KALP MASAJI UYGULAMASI ERİŞKİNLERLE AYNI BÖLGEYE ÇOCUĞUN VÜCUT YAPISINA GÖRE TEK EL VEYA İKİ ELLE GÖĞÜS KAFESİ 2-2.5 CM İÇE ÇÖKECEK KADAR BASINÇ UYGULANIR.

10 BEBEKTE (0-1 YAŞ) KALP MASAJI UYGULAMASI: İKİ MEME BAŞININ ORTASINA İKİ PARMAK YERLEŞTİRİLDİKTEN SONRA GÖĞÜS YÜKSEKLİĞİNİN 1.5-2.5 CM KADAR İÇE ÇÖKECEK KADAR BASTIRILIR.

11 CARDİYO PULMONER RESÜSİTASYON (CPR) KALP MASAJI (KM) VE SUNNİ SOLUNUMUN (SS) BİR YADA İKİ KİŞİ İLE AYNI ZAMANDA YAPILMASI, İŞLEMİDİR.

12 TEK YADA İKİ KİŞİ İLE CPR: ÖNCE İKİ KURTARICI NEFES VERİLİR. SONRA SIRA İLE 30 GÖĞÜS BASISI VE 2 SUNNİ SOLUNUM OLACAK ŞEKİLDE DÖNGÜ (2-30) İKİ DAKİKADA 5 KEZ TEKRARLANDIKTAN SONRA AED VARSA BİR KEZ ŞOK VERİLİR VE DÖNGÜYE DEVAM EDİLİR. CPR KİŞİ DÖNENE, YARDIM GELENE YADA İLKYARDIMCI BİTENE KADAR DEVAM EDİLMELİDİR.

13

14 KİŞİSEL ÖNLEM İÇİN KORUYUCU KULLANILMALIDIR


"DOLAŞIM SİSTEMİ VE KALP MASAJI KALP; DOLAŞIM SİSTEMİ İÇİNDE İTİCİ BİR ÖZELLİĞE SAHİPTİR. KALP YAKLAŞIK OLARAK KİŞİNİN YUMRUĞU BÜYÜKLÜĞÜNDE, İÇİ BOŞ KASTAN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları