Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN : İSMAHAN İNCE ÜNAL H. M. SABANCI ANADOLU LİSESİ PSİKOLOJİK DANIŞMANI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN : İSMAHAN İNCE ÜNAL H. M. SABANCI ANADOLU LİSESİ PSİKOLOJİK DANIŞMANI."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN : İSMAHAN İNCE ÜNAL H. M. SABANCI ANADOLU LİSESİ PSİKOLOJİK DANIŞMANI

2

3  Şiddet: Başka bir kişiyi ya da grubu kasıtlı olarak tehdit etme, fiziksel güç kullanmadır. Şiddet, yaralama, fiziksel zarar, kötü muamele, ölüm ile sonuçlanabilir.

4

5  Fiziksel şiddet; birine ya da bir gruba yumruk, tokat atma, itme, delici ve kesici aletle korkutma, silahla yaralama gibi fiziksel güç kullanmadır.

6  Sözel şiddet; argo ve küfürlü konuşma, lakap takma, tehdit, gözdağı vermeyi içerir.

7  Duygusal şiddet; pek çok farklı şekilde ifade edilebilir, fakat özellikle duygusal şiddet sistematik olarak başka birinin düşüncelerini ve davranışlarını kontrol etmektir. Aynı zamanda aşağıda belirtilen davranış kategorilerini, izolasyonu, psikolojik olarak moral bozma, psikolojik yıkım, alkol ve madde kullanımına zorlamaktır.

8

9 9 MEVCUT DURUM  Avrupada her gün 4 çocuk şiddet sonucu ölüyor  Suç ve şiddet küresel bir olgudur  Çocuklarda suç aleti sayısı artıyor  Tolumda suç ve şiddet duyarlılığı artıyor  En çok 14 yaş grubunda suç işlenmektedir  Suç ve şiddet olaylarında göreceli artış var

10

11 Şiddetle karşılaşıldığında; Ailelerden Öğretmenlerden Gençlik ve Toplum Merkezlerinden Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinden Emniyet Müdürlüklerinin Çocuk Bürolarından yardım alabilirsiniz.

12 12 NEDEN ŞİDDET?  Bireysel  Yapısal  Kültürel  İlişkisel ve  Ekonomik etkenlere bağlanabilir.

13

14

15

16  Sınırlar, başkalarıyla iletişimimizde koyduğumuz özel çerçevelerimiz, çizgilerimizdir. Bazen bu çerçeve ve çizgilerimiz istemediğimiz halde başkaları tarafından ihlal edilebilir.

17

18  Taciz; bir kişinin diğerinin haklarını hiçe sayarak rahatsız etmesidir.

19

20

21  Fiziksel taciz: Tokat atmak, vurmak, tekmelemek, çimdiklemek, ısırmak, saç çekmek, itip kakmak, kesici ya da delici bir aletle yaralamak ya da tehdit etmek, kişisel eşyalara zarar vermek, duvarları yumruklamak, eşya fırlatmak, kişinin giysilerini parçalamak, yırtmak sayılabilir.

22 Eşyaya ya da evcil hayvanlara uygulanan şiddet de ciddiye alınmalıdır çünkü bunlar da sembolik işaretlerdir. Bağımlı yeterince gelişmemiş çocuklarla, ergenlik çağındakilerin tam olarak kavrayamadıkları, bilerek rıza göstermedikleri cinsel içerikli aktivitelere katılmalarını da zorlamak bir tacizdir.

23  Sözel taciz: İstenmeyen aşırı ilgi, cinsel içerikli sözler, fıkralar ve şakalar, tekrarlanan buluşma ve yemek talepleri sözel taciz olarak görülebilir.

24  Duygusal taciz: İlk iki kategori kadar belirgin olmamasına karşın çok travmatiktir ve olumsuz etkileri uzun süre devam edebilir. Kişinin duygusal şiddete maruz kaldığını inkâr etmek kolaydır ancak bunun etkilerinden kurtulması uzun sürer. Görmezden gelme, reddetme gibi duygusal taciz kişinin güvenini sistematik olarak yıkmayı hedefler.

25 Tacizle karşılaştığınızda nerelerden ve kimlerden yardım alabilirsiniz?

26 Tacizle karşılaşıldığında; Ailelerden Öğretmenlerden Gençlik ve Toplum Merkezlerinden Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinden Emniyet Müdürlüklerinin Çocuk Bürolarından yardım alabilirsiniz. Hastanelerin Kriz merkezlerinden yardım alabilirsiniz.

27 Tacizin her türlüsü bireyin kişisel sınırlarını zorlayan ve kişiyi yaralayan bir süreçtir, böyle bir durumla karşılaşıldığında yardım alınabilecek yerlere başvurulması gerekmektedir.

28


"HAZIRLAYAN : İSMAHAN İNCE ÜNAL H. M. SABANCI ANADOLU LİSESİ PSİKOLOJİK DANIŞMANI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları