Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BÜYÜYEN TEHLİKE: SİBER ZORBALIK DUR, DÜŞÜN, TIKLA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BÜYÜYEN TEHLİKE: SİBER ZORBALIK DUR, DÜŞÜN, TIKLA."— Sunum transkripti:

1 BÜYÜYEN TEHLİKE: SİBER ZORBALIK DUR, DÜŞÜN, TIKLA

2 SİBER ZORBALIK NEDİR?

3

4 Siber zorbalık bir çocuk ya da gencin…:.

5 Teknolojik araçlar kullanılarak WiredKids Inc.

6 Tehdit edilmesi Taciz edilmesi A ş a ğ ılanması Utandırılması

7 Siber zorbalık ciddi bir suçtur. İntihar eden mağdurlar ve hapse giden suçlular sonucunu doğurabilir….

8 Geçtiğimiz yıl içerisinde öğrencilerin %43’ü

9 Gençlerin %81’i eğlenceli olduğu için siberzorbalık yaptıklarını ifade etmişlerdir.

10 Öğrencilerin %30’u kendilerine siber zorbalık yapanlardan intikam almak istemiş

11 Sadece %11’i yaşadıkları siber zorbalık hakkında aileleri ile konuşmuştur.

12 Öğrencilerin %17’si çevrimiçi ortamda kendilerine yalan söyleyenler tarafından siber zorbalığa maruz bırakılmışlardır.

13

14 Öğrencilerin %70 ‘i en etkili önlemin siberzorbalık yapanların engellenmesi olduğunu ifade etmişlerdir.

15

16 intikam bir gerçek “Zorbalığa uğradığımda kendimi çok kötü hissediyorum genellikle eve gittiğimde depresyona giriyorum. Bana zorbalık yapandan intikam almak ve tüm nefretimi haykırmak isterdim ama gerçekten bir şeyler yapabilir miyim emin değilim. Bu konuyla ilgili büyüklerin yanında pek boşboğazlık etmem. Her ne kadar bu boşboğazlık değil acı bir gerçek olsa da….”

17 “Zorbalık yapmamın tek bir nedeni var. Bunu yaptığım kişi bir hafta önce bana aynısını yaptı. Biliyorum bu doğru bir şey değil ama kendimi intikam almak zorunda hissettim…”

18 SİBER ZORBALIK TÜRLERİ “Şiddet”: Kaba ve kızgın bir dil kullanılarak elektronik mesaj gönderme “Taciz”: Sürekli olarak incitici ve kaba mesajlar gönderme “Siber Gözdağı”: Sürekli olarak zarar verme tehdidi ve ya da onur kırıcı sözler içeren mesajları gönderme. Kişinin kendini güvenlik tehdidi altında hissettiği diğer çevrimiçi etkinliklerde yer alması “İftira”: Bir kişi hakkında arkadaşlıklarını veya saygınlığını zedeleyebilecek asılsız dedikodu ve söylentileri yayma ya da bu tür içerikte mesajlar gönderme (Trolley, Hanel, and Shields,2009)

19 “ Kimlik Değiştirme”: Başka biri gibi davranarak ilgili kişiyi kötü gösteren, saygınlığını zedeleyen ve tehlikeye atan mesajlar gönderme ya da yayınlama “Açığa Vurma”: Kişinin özelini ya da kişi hakkında utandırıcı bilgileri çevrimiçi ortamda yayma “Komplo”: Bir kişi hakkındaki utandırıcı bilgileri hileyle elde etme “Dışlama”: I Kişiyi kasıtlı olarak çevrimiçi bir grup dışına itme (Trolley, Hanel, and Shields,2009) SİBER ZORBALIK TÜRLERİ

20 ZORBALIK VE SİBERZORBALIK ARASINDAKİ FARKLAR ZORBALIK Doğrudan Okul sınırları dahilinde Öğretmenlerle zayıf ilişki Cezalandırılma korkusu Fiziksel:vurma, yumruk atma, itme Sözel: alay etme, isim takma, dedikodu Sözel olmayan: mimik kullanma ve dışlama Trolley, Hanel, and Shields,2009) SİBERZORBALIK Faili Meçhul Okul Sınırları Dışında Öğretmenlerle Yakın İlişki Teknolojik Ayrıcalıklarını Kaybetme Korkusu Tespiti Zorbalığa Göre Daha Kolaydır Duygusal Tepkiler Belirlenemeyebilir { McKenna & Bargh, 2004; Ybarra & Mitchell, 2004}

21 Öğrencilerimize başkalarına şefkat göstermeyi, kendi ve akranlarının çıkarlarını korumayı öğretmek bizim görevimizdir. Çünkü okulun güvenli bir bölge olması gerekmektedir.

22 Çocukları korumak UNUTMAYIN!!!!

23 Sizin sorumluluğunuzdur

24 ÖNERİLER Teknolojik gelişmeleri izleyin. Çocuklarınızı internet kullanırken kontrol edin. Çocuklarınıza akıllı telefon vermeyin. Filtreleme ve izleme sistemleri kullanın. Çocuklarınızdaki davranış ve duygu değişikliklerini önemseyin. Mutlaka bir uzmanla görüşün

25 Edibe KESKİN Atatürk Kız Teknik ve KML Md. Yard.


"BÜYÜYEN TEHLİKE: SİBER ZORBALIK DUR, DÜŞÜN, TIKLA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları